Charakter

Letos jsme se rozhodli, že původní kategorii Sport Performance (ve SNOW známe jako komerční slalomky/obřačky či obecně sportovní lyže na sjezdovku) rozdělíme na dvě oblasti – „slalomky“ a „obřačky“. Tím zajistíme, že jednotlivé lyže v rámci jedné kategorie budou lépe porovnatelné.
Třídy sportovních lyží jsou pro průmysl i pro vyznavače lyžování stejně důležité a zajímavé, neboť oslovují každého, kdo se na sjezdovce považuje za sportovního lyžaře – a takoví tvoří na svahu pravděpodobně největší skupinu.
Co ale teď odlišuje sportovní a závodní lyže, které jsou rovněž rozděleny na slalomky a obřačky? Zatímco druhá skupina je věnována jezdcům zaměřeným čistě na vysokou rychlost a jako oblast využití znají primárně „plnou parou vpřed“, první skupina je naladěna harmoničtěji a variabilněji. Její pozornost je přesto zcela jasně upřena na řezané carvingové oblouky na sjezdovce (která může být i tvrdá a zledovatělá). Co se týče stylu jízdy, není mezi nimi a závodníky patrný žádný rozdíl. Ale modely z kategorie Sport Performance mnohem snadněji promíjejí chyby, šetří sílu a jsou všestrannější. Přesto však nabízejí všem vyznavačům náklonu dostatek výkonu. Tato kombinace by měla být pro každého sportovně založeného lyžaře důvodem podívat se na zde představené modely podrobněji.


Konstrukce

Tyto lyže mají přirozeně tu nejkvalitnější stavbu. To znamená: sendvičová konstrukce s dřevěným jádrem po celé délce lyže (které sestává nejčastěji z topolu nebo buku), kovovou vrstvou a bočnicemi. Také systém vázání na desce odpovídá téměř vždy top lyžím ze závodního kolotoče. Díky tomu jsou impulsy v ovládání přenášeny co možná nejpříměji a nejprecizněji. Titanalové vrstvy zajišťují torzní tuhost a agresivní hranění. Zde jsou použity o něco tenčí varianty než u závodních modelů, což činí flexi měkčí a poddajnější. Lyže se dá snadno prohnout, takže není potřeba tolik síly, aby měl každý oblouk optimální vykrojení.
Harmoničtějšího, variabilnějšího jízdního chování je dosaženo také o něco širší geometrií – přičemž je to jen pár milimetrů, které dělají onen rozdíl. Naše testované sportovní slalomky měřily pod vázáním v průměru 71,3 mm, závodní pak 68,1 mm. U obřaček je průměrná šířka středu jen o 1 mm větší než v závodní kategorii (70,2 ku 69 mm). Také u rádiusu jsou jen malé rozdíly: u slalomek je to podmíněno také tím, že modely Sport Performance od obchodníků (a také pro náš test) byly zvoleny o pár centimetrů delší než závodní lyže. Průměrná délka našich testovaných modelů byla 170 cm, rádiusy se pohybovaly okolo 14 metrů. Naproti tomu obrázek obřačky: zatímco závodní obvykle začínají na 180 cm (a rádiusy dosahují 18 až 20 metrů), my jsme pro test obřaček Sport Performance zvolili délky mezi 175 a 180 cm (s rádiusy okolo 17 m). Kromě trochu měkčího odladění je rozhodujícím faktorem rocker, který zajišťuje, aby lyže i přes veškerou agresivitu ještě snadno točily a jely úsporně.


Vhodné pro:

Toto jsou modely pro pokročilé až velmi dobré lyžaře, kteří se rádi pohybují na hraně v řezaném oblouku v pásmu vyšších rychlostí – čistě závodní geny ale rádi vymění za plus v podobě většího pohodlí a všestrannosti.


Obecný verdikt testérů

Že velmi sportovní lyže nemusí z nohou vysát všechnu sílu, nám testéři potvrdili již po prvních jízdách. V rámci kategorie jsou ale výrazné rozdíly, zda model tíhne spíše k závodnímu směru, nebo ke směru komfort/všestran­nost.
Lyže Performance SL: Jaká jsem?

Jsem specialista na oblouky pro všechny, kteří milují náklon a řezané rádiusy, ale také si chtějí užít dlouhý lyžařský den.

Mé přednosti

Krátké a střední řezané oblouky jsou moje.
Jsem poněkud měkčeji laděná, a tudíž pohodovější a univerzálnější než mí závodní sourozenci.
Cítím se na všech sjezdovkách jako doma, i když trochu změknou.
Malé chyby v jízdě ráda promíjím.
Šetřím lyžařovy síly.

Mé slabé stránky

U netrénovaných lyžařů mám tendenci se rozhodit.
Kdo se mnou bude chtít obstát mimo sjezdovku nebo v rozježděném terénu, měl by být technicky zdatný.
Ve velmi vysokých rychlostech dosahuji svých hranic.
Lyže Sport Performance GS: Jaká jsem?

Jsem lyže, která tě ve středních a dlouhých obloucích a ve vyšších rychlostech dá potřebnou bezpečnost a podrží tě, abys mohl celý den brázdit sjezdovku.

Mé přednosti

  • Vysoká rychlost a trochu delší rádiusy jsou mé oblíbené.
  • Jsem poněkud měkčeji laděná, a tudíž pohodovější a univerzálnější než mí závodní sourozenci.
  • Cítím se na všech sjezdovkách jako doma a ani rozježděná sjezdovka pro mne nepředstavuje nepřekonatelný problém.

Mé slabé stránky

  • Potřebuji určitou rychlost, abych mohla ukázat svůj potenciál.
  • I když moje flexe není až tak tvrdá jako u závodních obřaček, potřebuje můj lyžař trochu síly a vytrvalosti.
  • Na výlet do terénu by měl mít můj majitel sílu a být technicky zdatný.Doporučené délky

Slalomky Sport Performance se volí v délce postavy minus 5–10 cm.
Obřačky Sport Performance by měly mít délku o výšce postavy minus 5 cm až výšku postavy.Sportovní lyže na sjezdovku v testu


Další kategorie testovaných lyží

Allround

(základní univerzální lyže na sjezdovku)


Allround Unlimited

(vyšší modely univerzálek na sjezdovku)


Závodní Slalom

Závodní Obří Slalom

(komerční závodní lyže, nekonformní s parametry FIS, nýbrž stavěné pro potřeby běžných lyžařů)


Allmountain Performance

(allmountain 80 trať/20 terén, lyže pro celý den)


Allmountain Free

(allmountain, 50 trať, 50 terén, lyže pro „celou horu“)
Další články k tématu

Supertest 2015/16: Kvalita, ne kvantita

22. Supertest změnil koncept testování, aby odpověděl na rozhodující otázku: Pro koho je vhodná která lyže?

Více čtěte zde.
Jak najít vhodné lyže - ve třech a půl krocích k perfektním lyžím

Do jaké kategorie se zařadit?

Krok 1: Buďte upřímní!
Krok 2: Jaký typ lyžaře jsem?
Krok 3: Číst!
Krok 3,5: Testovací jízdy!

Více čtěte zde.":http://snow.cz/…ektnim-lyzim