Americká značka Garmin je ve světě známá především díky GPS navigacím. V posledních letech se ale stále více prosazuje v oblasti sportu, včetně cyklistiky. Ve výbavě vrcholových cyklistů má dnes značka Garmin své jisté místo. Nejčastěji jsou dnes vidět GPS cyklopočítače řady Edge 520, Edge 810 nebo Edge 1000. Všechny společně využívají GPS signálu pro určení rychlosti, vzdálenosti a záznamu projeté trasy. Díky GPS technologii je cyklopočítač nezávislý na kole a jakýchkoliv čidlech umístěných na pedálech nebo ve výpletu kola. Cyklopočítače je tak možné snadno přenášet mezi více koly, a dokonce použít pro měření i jiných sportovních aktivit, než jen cyklistiky. Stačí vzít Garmin s sebou do kapsy a bez ohledu na to, zda jdete běhat, jezdit na in-line bruslích nebo na lyžích, cyklopočítač zaměří sportovní aktivitu stejně přesně a podrobně, jako by byl umístěn na řídítkách kola.

S cyklopočítačem na sjezdovce

GPS cyklopočítač je proto během zimy škoda nechat zahálet v garáži s kolem. Možná jste na sjezdovce zvyklí zjišťovat statistiku ujeté vzdálenosti pomocí kódu skipasu, GPS cyklopočítač je ale schopen lyžování změřit mnohem podrobněji – zobrazí projetou trasu nad mapou, včetně rychlosti, výškového profilu a dokonce i míst, kam jste si zašli na kávu nebo na oběd. Má ještě jednu důležitou výhodu – změřená data se automaticky ukládají do stejného tréninkového deníku, do kterého se v létě ukládají kilometry ujeté na kole. Pokud chcete za rok nebo i za několik let zjistit, kde jste přesně lyžovali, stačí se v tréninkovém kalendáři jednoduše vrátit zpět v čase. Takové funkce skipasy zatím nejsou schopné nabídnout.

Garmin Edge 520 a Edge 1000

My jsme měli možnost vyzkoušet Garmin Edge 520 a Garmin Edge 1000, v současnosti dvojici nejatraktivnějších cyklopočítačů značky Garmin. Garmin Edge 520 je menší a lehčí, zatímco Edge 1000 má velikost srovnatelnou s menším mobilním telefonem. Oba se pak bez potíží vejdou i do mělké kapsy lyžařské bundy. Samotné ovládání cyklopočítače na sjezdovce je velmi jednoduché. Edge stačí zapnout, chvíli počkat, než vyhledá signál GPS družic a spustit stopky. Na konci dne stačí stopky vypnout a celodenní lyžování uložit. Vše potřebné se zobrazuje na barevném displeji. Jediné, co je důležité nezapomenout, je cyklopočítač přes noc nabít. Svou výdrží vystačí na 10-15 hodin lyžování, tedy bez problémů na 1 lyžařský den. Během lyžování můžete na displeji sledovat průběžně informace o dosažených rychlostech, nadmořské výšce, převýšení a řadu dalších informací. Data na displeji jsou navíc kompletně nastavitelná. Můžete nastavit jak počet, kombinaci, tak i velikost zobrazovaných veličin. Edge 1000 má díky většímu displeji možnost zobrazit více dat najednou, ale myslím, že je to využitelné spíše na kole než na lyžích, kde stačí sledovat pár základních funkcí. Edge 1000 umí navíc zobrazit i podrobnou mapu, a pomoci tak s orientací v neznámém terénu.


Garmin Edge 520


Podobně jako chytré hodinky, umí tyto cyklopočítače při propojení s telefonem zobrazovat informace o příchozích hovorech, sms zprávách, emailech a dalších upozorněních. Pokud na lyžích vozíte cyklopočítač v kapse, tak se tyto funkce prakticky nedají využít.


Garmin Edge 1000


Na rozdíl od “chytrých” funkcí mi přijde praktičtější možnost podrobného vyhodnocení uložených dat v počítači nebo jiném mobilním zařízení. Data z cyklopočítače je pomocí USB kabelu a počítače, nebo pomocí Bluetooth a smartphone, možné přenést do tréninkového deníku Garmin Connect a podrobně vyhodnotit nebo sdílet s přáteli. Tréninkový deník Garmin Connect je k dispozici zcela zdarma a navíc plně v českém jazyce. Uložené aktivity se automaticky pojmenují podle místa, kde jste lyžovali a kromě zobrazené historie jízd nad podrobnou mapou máte k dispozici i grafy rychlosti, nadmořské výšky, případně i srdečního tepu (pokud obléknete příslušný snímač) a dalších statistik. Vše přehledně na jednom místě.Znázornění projeté trasy v Garmin ConnectZáznam aktivity v Garmin Connect


Závěr

Pokud patří k vašim koníčkům kromě lyžování i cyklistika, a pokud jste milovníci technických vychytávek, jsou GPS cyklopočítače Garmin zajímavou “hračkou”. Oproti běžným cyklopočítačům mají všestranné, celoroční využití a dokáží změřit a zaznamenat i takové aktivity, jakými jsou sjezdové nebo i běžecké lyžování. Skvělou vlastností je zaznamenávání všech aktivit do jediného tréninkového deníku, jehož ovládání si snadněji osvojíte, než v případě používání různých platforem pro různé sportovní aktivity.

www.garmin.cz