V tomto termínu se měly odjet všechny národní mistrovství na celém světě. Důvod byl jednoduchý. Zajistit, aby se národních šampionátů zúčastnili nejlepší závodníci, tzn. i ti, kteří jezdí světový pohár Masters. Svaz lyžařů České republiky – odborný úsek alpských disciplín, zastoupený komisí Masters (SLČR OÚ AD KMA), pověřil uspořádáním této, pro Masters lyžaře vrcholové akce, SK Annaberg, jež tuto akci plánoval zrealizovat ve SKIARÉNĚ Vrbno pod Pradědem na kopci s délkou 1 500 m a 300m převýšením. Areál, vybavený zasněžováním ve 100 % délky sjezdovky a velmi dobrým zázemím pro závodníky, byl pro obdobnou akci vyzkoušen při Mistrovství Moravy v roce 2015. To se zde odjely všechny disciplíny SG, GS, SL a Masters závodníci se těšili hlavně na rychlé a bezpečné SG. Extrémně suchý podzim, nedostatek vody v rezervoárech a zima bez sněžení dala MČRM ve Vrbně pod Pradědem stopku. Jednoduchým řešením, které letos použila řada pořadatelů, bylo závody zrušit bez náhrady. SK Annaberg však toto pohodlné řešení nepoužívá. Plánované závody – Mistrovství MORAVY Masters v termínu 22.–24. 1. 2016 přesunul na jednodušší kopec do Andělské Hory – Annaberg a závod zrealizoval. Stejně začal připravovat náhradní řešení pro MČRM 2016. Zde to však bylo komplikovanější. V jediném možném termínun12.-13. 3. 2016 organizoval SK Annaberg mediálně a lyžařskou veřejností sledovanou akci s ČT na vrchol.

Otázku, jak z toho vybruslit se ctí, jsem v tomto případě vzal na svá bedra sám. Bylo nutné v průběhu 14 dnů najít vhodný kopec, dát dohromady tým dobrovolníků, zajistit potřebný materiál (tyče, terče, startovní čísla, měření, bezpečnostní sítě a řadu potřebných věcí).

Již několik let projíždím přes Červenou Vodu do Krkonoš na závody. Kousek od silnice E11 je Skiresort Buková hora. Ze silnice jdou vidět dvě 2 200 m dlouhé sjezdovky se 400 m výškového převýšení. Vždy mne to lákalo se zde zastavit a jen tak si zalyžovat. Přiznám se, že k tomu došlo k mé škodě až letos. Areál mi doporučil Tomáš Bank a Robert Kaděrka. Dveře k jednání s vedením skiareálu mi otevřel můj parťák ze závodů světového poháru Masters – lyžař z Orlických hor Petr Šuda.

V pondělí 29. 2. 2016 jsem přijel na sjednanou schůzku s ředitelem areálu Mgr. Radkem Procházkou. Protože schůzka byla naplánovaná na jedenáct hodin, využil jsem dopoledne k lyžování a rekognoskaci Bukové hory. Informace od Toma Banka se potvrdily. Na Bukovce jsem našel krásné a pohodové sjezdovky. Teď zbývalo dohodnout termín a podrobnosti pro realizaci závodu. Do kanceláře vedení skiparku jsem vcházel s obavami, jak jednání dopadne. Od prvního setkání s ředitelem Radkem Procházkou jsem však ztratil všechny pochybnosti o neúspěchu. Ruku mi podal energický a pohodový padesátník. Za dvě minuty jsme si tykali a oběma nám bylo jasné, že MČRM zrealizujeme. Vše provedeme – jak dělá Radek standardně – na pohodu.

Problém číslo jedna byl termín. Z důvodu jarních prázdnin a zájmu veřejnosti o lyžování na Bukovce nešlo zavřít sjezdovku na dva dny. Rozhodli jsme se proto MČRM v SG, SL a Alpské kombinaci zorganizovat v jeden den – v neděli 13. 3. 2016. Ještě ten den byly na webu SLČR zveřejněny propozice a já se dal do zápasu s časem. Široká, červeně modrá sjezdovka Mlýnice, z prvního pohledu vhodná pro závod v SG, měla jeden zádrhel. Neměla požadovanou homologaci. Kdo to udělá v tak krátkém čase? Homologaci profesionálně zajistil s nasazením vlastního času a energie Robert Kaděrka. Požadovaný homologační protokol a certifikát jsme s Radkem obdrželi 10. 3. 2016. Ještě jednou, díky Roberte.

Shánění materiálu (sítě, tyče, kabely na měření a vše ostatní) pak bylo jako bajka o slepičce a kohoutkovi.

Kromě uvedeného, bylo nutné ujistit závodníky, že závod se reálně odjede. Dne 9. 3. 2016, bylo na svazovém serveru online přihlášeno 91 závodníků, mailem jsme obdrželi tři přihlášky z Polska. S očekáváním jsem čekal na předpověď počasí a od pátku jsem se odstěhoval z Bruntálu do areálu Buková hora. Zde jsem našel kromě požadovaného kopce perfektní ubytování a neuvěřitelně příjemný a pohodový personál. Hodně cestuji po světě a mám vždy potřebu srovnávat. Po zkušenostech s některými areály v Čechách se mi do hlavy vkrádala otázka, „Jak to, že tady nejsou naštvaní lidé?“.

Po ukončení závodu jsem si na tuto otázku dokázal odpovědět.

A nyní k vlastnímu průběhu závodu.

Sobota 12. 3. 2016 – inspekce a prezentace

Ráno jsme s Radkem zkontrolovali přihlášky, připravenost kopce na závod, zasíťování bezpečnostními sítěmi, propojení startu a cíle kabelem. Stejnou inspekci pak odpoledne provedl technický delegát závodu Jirka Černý, stavitel tratě SG Mirek Rycek, a také měřící skupina Igora Valy. Technický delegát se stavitelem tratě kontrolovali především bezpečnostní opatření. Byly provedeny drobné úpravy a mohlo se říci - vše je připraveno k závodu.

Prezentace závodníků proběhla proti minulým letům odlišně, a to již den před vlastním závodem. Pro účastníky závodu a hlavně pro jejich doprovod byl po dobu prezentace nachystán košt jihoamerických a jihomoravských vín. Nálada byla vynikající a očekávání podmínek závodu zpříjemnila informace od Radka Procházky – znalce místních meteorologických a klimatických podmínek, že přes noc bude mrznout. S důvěrou v předpověď počasí jsem šel spát.

NEDĚLE 13. 3. 2016 – den závodu

Jaké byly podmínky účasti a kdo byl na startovce

Závodníci museli splňovat následující podmínky účasti dle čl. 1.1 soutěžního řádu SLČR OSÚ AD pro 2015/16 :

  • Být aktivním členem SLČR
  • Mít uhrazený licenční poplatek 150 Kč
  • Mít odevzdané prohlášení závodníka
  • Být ve stanoveném termínu řádně přihlášen a následně prezentován
  • Závodu se mohli zúčastnit i členové jiných národních lyžařských asociací na základě přihlášky zahraniční lyžařské asociace
  • Mít zaplaceno startovné

Startovní listina pro SG, SL a Alpskou kombinaci čítala 84 prezentovaných závodníků. Závodilo se dle pravidel LZ a soutěžního řádu Masters pro 2015/16 v jednotlivých třídách po pěti letech od 30 let věku.

Startovka zahrnovala opravdové sportovní skvosty. Mistry světa v kategorii A2 – Ludvu Vacka a v kategorii A4 Miroslava Rycka, dále také opravdové legendy českého lyžování - Jana Čermáka, Petra Čudu, Edu Hromádku, Alenu Bouzkovou–Tušilovou, Marconiho–Dadka Vokřála, Ivana Banka (otce Banyho) a řadu dalších. Hvězdou a tváří závodu byl náš nejúspěšnější a nejlepší současný sjezdař - Bany Ondra Bank. Ten zajistil předjezd SG a dekorování nových Masters mistrů ČR.

Vlastní průběh závodu

Závod se jel na nově homologovaném kopci – sjezdovce Mlýnice na Bukové hoře, která splňuje veškeré parametry pro závod tohoto typu. Dostatečně široká sjezdovka s citlivou stavbou trati SG nabídla PERFEKTNÍ zážitek z oblouků na „dlouhých nožích“.
Čas startu SG byl posunut na 8.50, kdy se teplota pohybovala ještě těsně pod nulou. Role předjezdce se ujal náš nejlepší lyžař Ondra Bank. Hned po něm vyrazila na trať kategorie žen, poté následovali dříve narození hoši (ročník 1941) z kategorie B a po nich mladí závoďáci kategorie A. Jelo se dost rychle, bez pádů a úrazů.

Po přestavbě tratí, do které se zapojili Robert Kaděrka, Ludva Vacek, Pavel Dlouhý a Jindra Krýdl se ve 12.00 startoval závod v SL ve dvou tratích. Jedna pro kategorii C a B, jedna pro kategorii A. Také zde proběhlo vše bez problémů, tratě vydržely a pořadatelé ukončili závod ve 14. 45 hod.

Po dokončení závodu následoval raut v restauraci ski areálu, na kterém se jako obvykle v Čechách kritizovalo, diskutovalo, co kdo pokazil, jak mohl jet lépe a co kdyby … Všemu však vévodila dobrá přátelská nálada. Většina závodníků zůstala až do 16. hodiny, kdy bylo vyhlášení s třešničkou na dortu. Nové mistry České republiky korunoval náš nejlepší lyžař Ondřej Bank.

Výsledky závodu najdete na http://vysledky.czech-ski.cz/…ail$963.html.

Foto, video a listinu mistrů ČR v alpských disciplínách kategorie Masters na http://www.skiclub-krusnoborci.cz/

Proč tam a ne na webu SLČR, do kterého všichni jako členové patříme, nechám k přemýšlení placeným funkcionářům svazu.

Závěrem bych ještě jednou poděkoval všem závodníkům za účast na závodu. Hlavní poděkování však patří nadšencům z řad organizátorů a týmu Radka Procházky ředitele Skiresortu Buková hora, Václavu Bryndovi a všem aktérům letošního MČRM. Díky všem, kteří chtěli, aby se oficiální – FIS a komisí Masters OÚ AD SLČR schválené MČRM odjelo na náhradním kopci. Dobrá věc se podařila.

Jirka Drlík

Předseda organizačního výboru MČR Masters

P. S.

Sdělení závodníkům a zájemcům o Masters soutěž v ČR

Jsem přesvědčen, že většina závodníků, kteří chtějí závodit podle pravidel FIS, pochopí, že dvojkolejnost v pořádání Mistrovsví ČR Masters ze strany Šimona Mastného - závod 19.-20. 3. 2016 v Rokytnici nad Jizerou - je pouze truc podnikem, který s řádným Mistrovstvím ČR Masters nemá nic společného.

Ti, kteří se chtějí do aktivit Masters zapojit, by se měli v prvé řadě stát platnými členy SLČR a dále splňovat podmínky soutěžního řádu již výše uvedeného. Pro ty, kteří si BUKOVKY letos užili, sděluji, že v následné sezoně se v lednu, nebo únoru (dle možností svazového kalendáře) pojede Mistrovství Moravy a Slezka v SG a GS. Na Bukovku vás již nyní zve a na setkání se těší Jirka Drlík a tým Skiresortu Buková hora.