Tématem kurzů pro ukrajinské skialpinisty a freeridery je především pomoc a záchrana v horách, pomoc kamarádů v lavině vlastními prostředky, ošetření zraněného a transport do bezpečí. V lednu 2016 se díky malému grantu IVF uskutečnil na Ukrajině první seminář a školení v terénu této sezony pro nevládní komunity. Zájem mezi ukrajinskými lyžaři předčil možnosti projektu IVF, lavinového kurzu se mohla zúčastnit pouze polovina zájemců. Mnozí ze čtyř desítek účastníků přijeli z celé Ukrajiny, o kurz měli zájem i bývalí dobrovolní záchranáři z Krymu, kteří chtějí spolupracovat v Karpatech jako dobrovolní záchranáři. Více o lednovém školení najdete na Karpaty.net.


Další část jsme připravili v rámci malého grantu Mezinárodního Visegradského Fondu na polovinu března, od 11. do 13. 3. 2016 v lyžařském areálu Dragobrat, v pohoří Svidovec, který je vyhledávaný freeride komunitami z celé Ukrajiny a EU, lokalita je známá velkým množstvím lavinových katastrů, kde se milovníci lyžování ve volném terénu pohybují a hrozí jim potenciální nebezpečí.

I tentokrát byl zájem vyšší, než umožňovala kapacita kurzu, především praktické části při nácviku záhrany v terénu. Výběr účastníků byl opět těžký, neboť do pracovních skupin v kurzu bylo možné vybrat pouze 36 účastníků z 91 přihlášených. Seminář v rámci malého grantu vedla záchranářka a školitelka horské služby Polska – GOPR Bieszczady Karolina Kiwior s našimi kolegy a zástupce ukrajinské pobočky PIEPS Denis Bykov, který zapůjčil bezplatně účastníkům kurzu vybavení pro lavinovou záchranu.


Teoretická část byla zaměřena na popis lavin – jejich vzniku, druhů, vliv počasí a na testy stability sněhu. Druhá část nazvaná ABC lavin teoreticky seznámila účastníky s lavinovou výbavou, nutnou pro záchranu v lavině (lavinový vyhledávač nazývaný „pípák“, sonda, lopata) a s možností použití lavinového batohu a možnosti záchrany v lavině. Závěrečná část byla věnována plánování tras v horách, sledování a vyhodnocení lavinového nebezpečí a představení 5stupňové škály lavinového nebezpečí.

Především o praktickou část byl velký zájem – obdobně jako v lednovém školení se účastníci seznámili se sněhovými profily a určováním stability sněhu, provedli kompresní test pro zhodnocení lokálního lavinového nebezpečí.


Na základě zkušeností z lednového kurzu účastníci procvičovali na figuríně, kterou zapůjčil GOPR Bieszczady, zásady první pomoci, o které je na Ukrajině celkově nízké povědomí (umělé dýchaní, masáž srdce, stabilizovaná poloha) a poté účastníci procvičovali základní znalosti o ošetření zlomenin v terénu a transport raněného. Na závěr byla pro účastníky kurzu připravena soutěž tří členných družstev, která měla prověřit práci s lavinovými vyhledávači, hledání v lavině a udělení první pomoci raněnému. Každý účastník obdržel brožurku „ABC lavin“, vydanou v ukrajinštině díky malému grantu IVF.


V rámci malého grantu účastníci kurzu pod vedením Karoliny Kiwior zpracovali sněhový profil, na SV vrcholu Žandarm, který poté zadali do celoevropské databáze EAWS do SnowProfiler.

Více informací:
http://karpaty.net/…urz-2016.htm
http://karpaty.net/…ukrajine.htm