Jaro se zatím v Katschbergu projevilo „jen“ měkkým sněhem po 12. hodině, nicméně na 70 km sjezdovek rozmístěných po dvou protilehlých kopcích ho je stále dostatek a všechny jsou v provozu. Katschberský průzkum jsme začali výjezdem sedačkovou lanovkou na dominantní vrchol Aineck, odkud vede na opačnou stranu zmíněná „Dálnice A1“.


Nebudu zastírat své sympatie. Představte si širokou sjezdovku, která je po celou dobu příjemně červená a jen lehce členitá, takže není úplně monotónní, přitom neztrácí na přehlednosti, vystřídají se na ní prudší i mírnější pasáže a nechybí ani jedno zavřené esíčko. Celých 6 km sjezdu jsme svižnou jízdou bez zastavení pokořili za 5 min 20 s – dole to sice bylo na masáž stehen, nicméně úsměv na tváři vydržel déle než bolest!


Abyste se z cílového „exitu“ sjezdovky A1 dostali zpět na vrchol, je potřeba vyjet jednu sedačkovou a dvěma kabinkovými lanovkami. Sjezdovky na této straně Ainecku, přivrácené k údolí Lungau, jsou převážně červené a jejich profily ocení milovníci carvingu, protože tady se do oblouků můžete pokládat, jak je libo. Další milou sjezdovkou je červená Almenabfahrt, která nabízí konstantně prudký a poměrně sportovní sklon.


Carvingový tělocvik si můžete zpestřit měřeným obřím slalomem u výstupu sedačkové lanovky Aineck na sjezdovce Schwaigabfahrt. Trať je postavená, aby byl slalom jezdivý, jediným minusem je spotřeba jednoho eura za každou jízdu, aby vám byl čas změřen. Projet se v brankách jen tak můžete samozřejmě i zdarma.


Jedenáctá hodina jarní je ideálním časem na přejezd na severní stranu Ainecku, kde jsou sjezdovky ve stínu, takže ještě kolem poledne byly docela dobře jezditelné. Pohodáři ať zvolí červenou jedenáctku, která se v serpentinách klikatí dolů, závoďáci se ale raději proženou po černé Direttissmě, která spadá z Ainecku napřímo dolů, přitom díky dostatečné šířce a přehlednosti nepatří mezi vyložené „zabijácké“ tratě.


Na protilehlý kopec Tschaneck se dostanete přes lyžařský most, kde je potřeba trochu zabruslit (z druhé strany je pojízdný koberec, proč ovšem není z obou stran? :-) ). Na zdejším svahu se to s jednou černou výjimkou jen červená. Oproti Ainecku jsou tu sjezdovky kratší, zato o něco prudší. Hned ze začátku nás samozřejmě zaujala ona výjimka – poměrně široká černá sjezdovka Tschaneckpiste, která nás bavila i několika terénními zlomy.


Všechny červené sjezdovky jsou si tu velmi podobné – vždy se jedná o rychlé tratě s dostatečnou šířkou i přehledností. Carvuje se na nich jedna báseň. Co se zdá užitečné, je oddělení tratí mezi sebou dřevěnými zábranami (kvůli větru), čímž se zároveň snižuje pravděpodobnost, že vám někdo dlouhým traverzem vjede do trati. Ale z fotky je evidentní, že tentokrát jsme se tu s žádnými davy lidí netloukli. :-)


Na oběd zvou v Katschbergu jak horské chaty u sjezdovek, tak hospůdky v samotném centru letoviska Katschberghöhe, kde je i slušná koncentrace hotelů přímo pod sjezdovkami. Nás zaujala hospůdka Wilderer Alm, jejíž terasa hraničí s přejezdem mezi Tschaneckem a Aineckem, takže ji nelze přehlédnout. Hudba, velká koncentrace lidí jak na oběd, tak na aprés-ski a dobré jídlo – to docela dobře vystihuje její atmosféru. K obědu si můžete dát i leccos jiného než typický „šnitzl“ nebo gröstl, třeba různé variace hamburgrů nebo pečené brambory s chilli omáčkou a salátem.


Hned naproti této hospůdce najdete prodejnu s půjčovnou lyží Freschup. Málokdy uvidíte tolik věcí pohromadě – na jednom místě tu koupíte helmy, rukavice, lyžařské i sluneční brýle, holínky, lyže, bárbíny, čokoládové tyčinky, hodinky, prsteny a k tomu je tu i zóna na posezení s kafíčkem… Jen to chce s sebou plnou peněženku. :-)Pokud se obejdete bez ubytování přímo u sjezdovek, může vám přijít vhod rodinný hotel Platzer*** v městě Gmünd, který zaujme příznivými cenami. Noc na osobu v rodinném apartmánu se snídaní i večeří o třech chodech vyjde na 55 eur. Součástí hotelu je i sauna nebo herna pro děti. Z balkónu oceníte výhled na starobylé centrum města a přímo u vchodu pak zastávku skibusu, který vás do Katschbergu odveze zdarma 2x denně. Cesta autem odtud zabere zhruba za 15 až 20 minut.


V hotelu je možnost zapůjčení lyží Elan, samozřejmostí je lyžárna a sušárna na boty. Slečny a paní se mohou oddat masáži a kosmetice, fajnšmekři pak posezení v hotelové vinárně nebo v příjemném večerním baru.Katschberg v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 31 min
Celodenní skipas dospělý (1951 – 1996)     43 eur
Celodenní skipas mladiství (1997 - 2000)     36,50 eur
Celodenní skipas děti (2001 - 2009)     22 eur
Senioři (1950 a starší)     40 eur
Parkování     Aineck – zdarma, potřeba projít přes most k lanovce
      Tschanek – zdarma pár metrů od sjezdovky
Při reportech jsme používali lyže značky FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle SMITH, rukavice LEVEL a hodinky GARMIN Fénix 3. Nohy nám v lyžákách zahřívaly ponožky LENZ. Do střediska nás dovezl vůz HYUNDAI Tucson a fotografie jsou pořízené technikou SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: