Více než půl miliardy na budoucí investice

Podle Asociace horských středisek ČR (AHS), jejíž členové generují zhruba dvě třetiny tržeb domácích areálů, se navzdory nadprůměrným teplotám lyžovalo v průměru 92 dnů a návštěvnost a tržby klesly oproti loňsku o snesitelných 10 až 15 % – v souhrnných údajích se však schovají jak mizernými sněhovými podmínkami více poznamenané areály (s lyžařským provozem pouhých 67 dní), tak ty, které se s nimi vypořádaly úspěšněji (136 dní). Obdobně rozkolísané byly i tržby, podle nichž se budou vyvíjet i budoucí investice – podle tiskové zprávy „by jejich další rozvoj neměl být výrazněji omezen“, je však jasné, že se to týká hlavně velkých a sněhově dobře zajištěných center. Očekává se, že před sezónou 2016/17 domácí střediska investují zhruba 600 mil. Kč oproti miliardě v minulém roce.


Délka sezóny - průměr, nejméně, nejvíce - ve vybraných českých areálech (zleva 2012/13, 2013/14, 2014/15 a 2015/16)

Počasí naruby

Zatímco v předchozí, rovněž spíš nevydařené sezóně 2014/15 se „zimní“ počasí alespoň koncentrovalo do silvestrovského týdne, jarních prázdnin a Velikonoc, letos tomu bylo přesně naopak – nejlepší podmínky panovaly v lednu a v březnu, kdy je přirozená návštěvnost slabší, naopak Vánoce byly v podstatě bez sněhu a v únoru řádila jedna obleva za druhou, takže bylo nutné zasněžovat prakticky po celou sezónu.


Průměrná teplota v uplynulých zimách


Průměrné srážky v uplynulých zimách (zleva dlouhodobý průměr, 2013/14, 2014/15 a 2015/16)

CzechSkipass plní očekávání

Druhou sezónu má za sebou i český sezónní superskipas, platný už ve 23 střediscích. Asociace si pochvaluje hlavně jeho marketingový přínos, který ukazuje, že jednotlivé areály umí najít společnou řeč. Prodeje se pohybují ve vyšších stovkách kusů, přičemž proti loňsku se zhruba zdvojnásobily – i nadále platí, že nejvíce areály prodávají krátkodobé skipasy (denní, hodinové) a sezónní tvoří obvykle jen pár procent celkových tržeb.

V Rakousku si mnou ruce, ale zdaleka ne všude

Alpská lyžařská velmoc hlásí za období listopad 2015 až únor 2016 rekordních 47 mil. noclehů, což je zhruba o 2 % více než loni. Na dobrých výsledcích se kromě Německa (+1,6 %), Švýcarska (+5,8 %), Velké Británie (+6,5 %) a Belgie (+4,4 %) podílela i Česká republika (+7 %) – dá se předpokládat, že mnozí čeští lyžaři vyrazili za jistějšími sněhovými podmínkami za hranice. Statistiku nezkazil ani téměř třetinový propad v počtu ruských hostů.
I v Rakousku si ale jednotlivé destinace vedou značně rozdílně – leckterá malá střediska, zvláště na okraji Alp, bojují i kvůli špatným sněhovým podmínkám o přežití, naopak velká utěšeně rostou.
Nedostatek sněhu nejvíce trápil jižní stranu Alp, skoro do poloviny února. Východotyrolské a korutanské areály proto většinou ztrácely, ale třeba „lídr“ Nassfeld si pochvaluje jednu z nejlepších sezón v historii – zejména díky tomu, že měl včas vysněžené všechny páteřní sjezdovky.

Švýcarsko drtil frank i pozdní sníh

Ve Švýcarsku se zimou spokojeni nejsou – počet hostů klesl o 2 %, tržby lanovek o 6 %. V porovnání s průměrem posledních 4 let jsou výsledky ještě skromnější – minus 8, resp. 9,5 %. Na tom se kromě pozdního příchodu zimy, který poznamenal prakticky všechna evropská střediska, podílí i silný kurz franku, který odrazuje i mnohé štamgasty – jak zahraniční, tak domácí, což ilustrují i rostoucí statistiky Švýcarů v Rakousku. I ve Švýcarsku z náročných podmínek nejlépe vždy vyváznou ti „silní“ – jako třeba Zermatt.