Monínec o alternativní metodě zasněžování uvažuje už několik let. Dlouho byl ve hře izraelský Snow maker, ale nakonec padla volba na poměrně novou technologii tradičního výrobce zasněžovací technologie: Snow factory od společnosti Technoalpin. Není to žádná vysoká věda, nýbrž v podstatě pouze obří výrobník ledu, který má ještě navíc výhodu v tom, že lze poměrně snadno zapojit do stávajícího zasněžovacího software, pokud to samozřejmě pochází od téhož výrobce. Nevýhodou je pak energetická náročnost a vysoké požadavky na čistotu vody. Samotná investice na technologie pro čištění vody, která se používá přírodní bez jakýchkoliv chemických přísad, pak přesahuje řády statisíců.


Technoalpin garantuje možnost vyrábět sníh už od +15 °C, spíše než o možnost vyrábět jde ale o to, jak sníh udržet, aby obratem neroztál. Na Monínci už mají přesný plán, kdy bude která sjezdovka či její úsek zasněžena, co je ale podstatné, že – pokud se vše samozřejmě povede – předstihne Monínec v souboji o první otevřený kopec všechna „velká“ česká střediska a co navíc, stane se i alternativou podzimního lyžování na ledovci – první sníh na Monínci se má otevřít lyžařům právě v době startu ledovcového podzimu, konkrétně 26. října 2016!


Vzhledem k výrobní kapacitě je v plánu středisko spouštět postupně – nejprve loučka pod hotelem, potom sportovní kopec podél vleku u hlavní sjezdovky s odjezdovou cestou dolů k lanovce. Samozřejmě, pokud přijdou první mrazy, systém, který o poznání méně energeticky efektivnější, rozuměj dražší, bude nahrazen konvenčním zasněžováním (které pokryje všechny sjezdovky při optimálních podmínkách za nějaké čtyři dny). I vzhledem k předpokladu omezeného zájmu ze strany lyžařů bude zpočátku otevřeno jen o víkendech, což dává ve všední dny prostor například pro unikátní firemní akce (více na Moninec.cz).


Provoz sjezdovek

od 26. 10.     Hotelová sjezdovka     Po - Ne     denní lyžování
od 17. 11.     Horní kotva     Pá - Ne     denní lyžování
            Út - So     večerní lyžování
            Po - Čt     denní lyžování pro skupiny


Monínec zakoupí vedle stacionárního výrobního modulu i jeden menší mobilní, který bude mít možnost nabízet dalším zájemcům o výrobu sněhu, typicky na akce a závody. Ostatně, to je právě oblast, kde má technologie už jisté renomé, na rozdíl od výroby sněhu za čistě sjezdovými účely.Malý soubor zkušeností generuje velký soubor rizik. Monínečtí investoři proto museli řádně aktivovat svou odvahu a dá se předpokládat, že jim napětí ještě nějaké měsíce vydrží. Vedle samotné výroby, kvality a výdrže sněhu je tvrdým oříškem i jeho distribuce. A samozřejmě že ani nejmodernější „továrna na sníh“ nedokáže eliminovat riziko oblevy a ztrát z ní pramenících. Ze života i z lyžování ale víme, že štěstí přeje zejména těm, kdo mu jdou naproti.Celá redakce proto drží Monínci palce. A samozřejmě budeme téma nadále sledovat a další podrobnosti přineseme na webu či v tištěném SNOW sezony 16/17.