Špičák šumava mini1 from SNOW.cz on Vimeo.Na šumavském Špičáku, dostupném z Prahy za dvě hodinky, si letní vyžití najdou jak turisti, tak bajkeři. My jsme začali víkend zlehka a nejprve se nechali vyvézt i s koly sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku. Už pár let je ozdoben dřevěnou vyhlídkovou věží se skromným zázemím v podobě bufetu a toalet, ale i dětskými atrakcemi - houpačkou či skluzavkou. Za dobré viditelnosti můžete z věže vidět dokonce i Alpy!


Ze Špičáku se můžete vydat buď na ledovcové Čertovo jezero a odtud se vrátit po štěrkové cestičce zpátky do areálu Špičák k lanovce, nebo na největší ledovcové jezero u nás – Černé jezero. Z Černého jezera jeďte směr Špičácké sedlo a kousek před ním zabočte doprava, jako byste chtěli jet opět nahoru na Špičák, ale hned po pár metrech narazíte na singltrek po levé straně, který startuje na dřevěné lávce.


Tento singltrek představuje lesní pěšinu, která se hravě klikatí mezi stromy a užije si ho cyklista jakékoli úrovně. Po nějakém kilometru se singlík napojí přímo do špičáckého bikeparku, kde naváže na nejjednodušší trať Sleeping Snake, která pokračuje v duchu jednoduchého singltreku až k samotné lanovce.


Co se týká bikeparku, patří ten špičácký mezi nejlepší u nás, a zároveň také mezi ty náročnější. Jak jsme ale psali dříve, každý bikepark disponuje nějakou tou tratí, která je sjízdná i pro „obyčejného smrtelníka“, aniž byste museli umět skákat s kolem salto vzad. :-) Po Sleeping Snaku je další „jezditelnou“ tratí Forest Virgine neboli Lesní panna. Tato trať se v první části šněruje pod lanovkou ve vyhlazených klopených zatáček a pak šup do lesa na hravé kořínky a kameny.


Na trati potkáte různá zpestření, například různé dřevěné lávky. Pokud si na ně netroufáte, můžete je v pohodě objet, nicméně většina je pokrytá pletivem, takže se ani nemusíte bát, že by vám to na nich uklouzlo.


Lesní pannu bychom sice nedoporučili pro úplné začátečníky, ale je zvládnutelná v pohodě na běžném celoodpruženém kole a dokáže si ji užít už i mírně pokročilý jezdec. Na přes kilometr dlouhé trati se vystřídají různé terény, od pletence kořenů, přes nějaký ten kámen až po vyhlazenější cesty.


Dále tu najdete středně obtížnou Black Friday, která obsahuje už i techničtější úseky v podobě kamenitých a velmi kořenovitých pasáží. I tady se ale překážky dají objet. Navíc se v polovině trati dá přejet na lehčí Lesní pannu, takže se vyhnete technicky náročnému úseku s cedulkou „Only Expert“.


Nejtěžší tratí je na Špičáku Struggle (Štrúdl), na které se i letos jede Evropský pohár ve sjezdu, takže to už je trať pro skutečné profíky. Novinkou pro letošní rok je trať Lucky Bastard, která se nese v duchu klopených zatáček a poměrně velkých seskoků, kdy jeden je dokonce ze startovací boudy pro lyžaře. Zajímavou novinkou na trati Lucky Bastard je ale dlouhá dřevěná klopená zatáčka posazená do výšky zakončená menším seskokem. Tak jak to hrozivě vypadá, je to poměrně jednoduché a odvážila jsem se na to i já – byť to bylo s počátečním přemlouváním se. :-)


Pokud nedisponujete vlastním kolem, můžete si jej půjčit v půjčovně v hlavním zázemí střediska. Výběr kol je bohatý od klasických horských kol, přes kola sjezdová až po čím dál víc oblíbená elektrokola. Horské kolo na den půjčíte za 340 Kč, elektrokolo za 590 Kč. Samozřejmě je tu možnost zapůjčení i další výbavy jako je helma, chrániče nebo rukavice.


A zatímco tatínkové brázdí bikepark, děti se tu mohou bavit na pískovišti, nebo v malém parčíku s pojízdným pásem, kde se mohou buď prohánět po speciální cyklodráze s několika zatáčkami, nebo sjíždět po umělé dráze na tubingu. Vstup do parku je k jakékoli jízdence na lanovku zdarma, včetně zapůjčení kol pro děti a tubingu.


A na závěr můžeme s čistým svědomím říct, že Šumava je i prima místem pro houbaření! To vás takhle do očí uhodí houba velká jak kolo od vozu, když jedete na kole po singletreku... :-)


Špičák v kostce

Vzdálenost z Prahy     2 hod (mapa)
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)     120 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     540 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     340 Kč
Zapůjčení sjezdového kola     470 Kč
Provozní doba lanovky     Neděle-Čtvrtek 9:00 – 17:00
      Pátek-Sobota 9:00 – 18:00
      sumava.spicak.cz


Na Špičáku jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback.Partneři SNOW tour: