BikeTour - Valašsko minivideo report - 2016 from SNOW.cz on Vimeo.Na Valašsku se na kole budete občas potkávat s barevnými cedulkami na dřevěných kolíkách „Bike Trails Valašško“. Tyto uměle vybudované pěšiny jsou technicky zvládnutelné úplně pro každého, kdo sjíždí kopce raději po houpavých cestičkách s malými klopenými zatáčkami než po nudné cestě od traktoru.


Výlet s projížďkou po tomto trailu může začít od hotelu Horal, odkud po červeném okruhu dojedete na Milanovu studánku, dále na místo zvané Pod Dupačkou a stále po červené až na Makovský průsmyk. Právě z Makovského průsmyku startuje úsek, který vede zpět a končí kousek pod hotelem Horal. V horní části není trail na ukazatelích nikde značen, takže je dobré mít s sebou mapičku, kterou vám zdarma dají v půjčovně elektrokol u hotelu Horal. Zatímco horní pasáž trailu je po lesní cestičce a pak kus po louce v sadech, spodní část je o dost zábavnější, protože tady už narazíte na houpavou vysypanou cestičku s klopenými zatáčkami.


V okolí Velkých Karlovic najdete i šest značených turistických tras, které jsou opět značené dřevěnými kolíky s cedulkou příslušné barvy a s užitečnými informacemi o okruhu, jako například jestli se po cestě dá jet nejen s kolem, ale i třeba s kočárem. Výletním cílem pěším i na kole může být i rozhledna Miloňová, na kterou vás dovede zelená trasa. Mapička se srozumitelně značenými okruhy je opět k dostání v půjčovně kol u Horala.


Další výletní zastávkou může být dřevěný kostel ve Velkých Karlovicích, za horkých letních dnů pak spíš koupaliště Balaton, které se nachází mezi obcemi Karolinka a Novým Hrozenkovem. Neplatí se tu žádný vstup a hovět si můžete jak na trávě, tak na malých plážičkách.


Co se týká dalších letních aktivit, nabídne celou jejich škálu hotel Horal od golfu přes elektrokolo až po segway. Pro zapůjčení segwaye je potřebná rezervace - projížďky se konají výhradně v doprovodu instruktora (1 hod. – 690 Kč). Rezervace je potřebná i na půjčení elektrokol, na která se můžete vydat, kdy chcete, a samozřejmě i bez instruktora. Cena na celý den je 690 Kč. My jsme zkusili elektrokola, na nichž je hned několik režimů „pohonu“. Nutno říct, že při nejvyšším výkonu turbo, nebylo už z naší strany potřeba skoro nic, a kolo jelo samo. :-)


Pokud jste na hotelu Horal ubytovaní, chystá se pro vás na léto ranní jóga s indickým instruktorem zdarma. Pokud ubytovaní nejste, můžete se na Horalu zastavit – v poledne na dobrý oběd na prosluněné terase se stylovými gaučíky a křesílky zasazenými na dřevěná mola u vody. Obědové menu s polévkou a výběrem několika hlavních jídel přijde na okolo 150 Kč. Na gastronomii si v celém Resortu Valachy dávají záležet, takže se můžete spolehnout na zážitek.


Pro gastronomický zážitek si můžete zajít i na Lanternu naproti středisku Razula. Tentokrát jsme tu vyzkoušeli šestichodové degustační menu, které se každé dva měsíce mění. Poslední červnový den jsme stihli ještě jarní chřestové menu - z jídelníčku nás lákaly lahůdky jako chřestové kapučíno nebo králičí roládka s kopřivovou fáší a chřestové ragú. Ke každému chodu dostanete příslušné víno a celé menu vyjde na 1 490 Kč. A litovat nebudete!
O letních prázdninách se můžete těšit na Letní Itálii, kdy v degustačním menu najdete například tygří krevety nebo filírovaná kachní prsíčka a řepné lístky s jahodami.


Zkusili jsme si i novinku - upéct si svůj vlastní frgál, tradiční valašskou pochoutku v podobě jednodruhového koláče. Koláč si upečete na Razule vedle dětského parku každé úterý a sobotu vždy od 10:00 a od 13:00 a za tři hodiny kurzu zaplatíte 690 Kč. Odnesete si ale nejen vlastně upečený frgál, ale také certifikát o přijetí do valašského cechu pekařského a zástěru na památku.


Abychom nezapomněli na děti, jedno místo dostalo i nás dospělé. Jde o dětský park Razulák umístěný do zázemí střediska Razula. Atrakcí je doslova fúra: od skákacího hradu, přes káry, trampolíny, tubing, šlapací lodičky až po aquazorbing. Vstup do parku na celý den vyjde pro jedno dítě a jeho doprovod (1 až 2 dospělí) 240 Kč. Pouze atrakce aquazorbing a rodinné šlapací auto je potřeba si připlatit navíc (5 min aquazorbing 50 Kč, 1 hod. šlapací auto 190 Kč).


Ale zpět k rozmazlování: kromě gastronomie potěší i wellness, a to jak na Lanterně, tak na Horalu. Masáže se tu provozují převážně exotické. Nedalo mi to a vyzkoušela jsem masáž balijskou – osobně přitom masáže moc nemusím, nicméně tahle mi opravdu sedla. Balijská masáž využívá poměrně velký tlak i do hlubších svalů, nicméně je prováděná velmi jemnými tahy nebo hnětením.


Wellness Horal osobně považuji za jeden z nejlepších u nás. Specialitou Horalu jsou saunové rituály, které se tu konají každý den. Saunér víří horký vzduch ručníkem, který se drží pod stropem sauny a parními nárazy znásobuje účinek horkého vzduchu. Nechybí tu samozřejmě ani krytý plavecký bazén, vířivky, vodopád a vodní vír pro děti. Dvouapůlhodinový vstup do termálních bazénů pro dítě a dospělého vyjde na 450 Kč, o víkendech a svátcích je to o 100 Kč více. Pro vstup do saunového světa si připlatíte 390 Kč, resp. 590 Kč (jednorázově).


Abyste měli dobré jídlo i wellness na dosah ruky, zkuste hotel Lanterna s příjemně zařízenými pokoji. Pokoj Standard vyjde na osobu se snídaní a neomezeným vstupem do wellness na 1 890 Kč.
Resort Valachy v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 h 46 min (mapa)
Zapůjčení elektrokola (1 den)     690 Kč
Zapůjčení segway (1 hod)     690 Kč
Mapa Bike Trails Valašsko     www.trails.cz
Ubytování     www.horal-hotel.cz, www.lanterna.cz
      www.valachy.cz


Ve Velkých Karlovicích jsme sedlali kola Author Patriot Evo a Author Patriot Evo Team. Oblečeni jsme byli v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3. Dalším vybavením nám byly batohy Camelback.
Partneři SNOW tour: