Sobota se nesla v duchu velkolepého loučení legendy travního lyžování a čtrnáctinásobného mistra světa Jana Němce. Ten měl původně sjet první kolo obřího slalomu naplno a druhé už v exhibičním stylu ve fraku a s cylindrem.

Jenže devětatřicetiletý matador, který po loňském triumfu na mistrovství světa v Tambre ukončil kariéru, všechny šokoval, když bez tréninku a s půjčenou kombinézou, helmou i lyžemi první kolo ovládl a dostal se do průběžného vedení. Proto se rozhodl původní plán přehodnotit a naplno jít také do druhého kola. I to mu parádně vyšlo a v celkovém hodnocení ho předskočil pouze nejlepší aktuální travní lyžař Michael Stocker. Němec se tedy se Světovým pohárem rozloučil senzačně stříbrnou medailí!

"Honza se chtěl ještě naposledy svézt v atmosféře Světového poháru na svahu, kde vyrostl. Jeho vedení po prvním kole mě zaskočilo. Přestože plánoval odjet druhé kolo ve fraku a s cylindrem, tak nakonec závodnická touha po vítězství převážila nad recesí a Honza se chtěl o další triumf v SP přeci jen poprat. Nakonec to těsně nevyšlo, ale stříbro v obřáku Světového poháru bez jakékoliv přípravy je naprosto fantastické. Rozloučil se špičkovým výkonem, na který jsme v jeho podání byli vždycky zvyklí,“ smekl klobouk šéftrenér reprezentace Daniel Mačát.

Svého bratra se na rozlučce rozhodla podpořit Kateřina Hořická, rozená Němcová. A také jí se podařil naprosto unikátní husarský kousek. Mezi ženami svého slavnějšího bratra dokonale napodobila a rovněž se umístila na senzačním druhém místě.

Další vrchol domácích barev přišel v neděli. Jan Gardavský, který se v této sezoně vrátil k travnímu lyžování po roční pauze, si ve slalomu připsal cenný skalp Němcova přemožitele a úřadujícího mistra světa Michaela Stockera a překvapivě se radoval ze zlata. Pro Gardavského to byl zároveň první triumfu ve slalomu Světového poháru v kariéře.

Mezi ženami se navíc dařilo Magdaléně Kotyzové, která má za sebou rovněž delší pauzu od lyžování. Vrátila se však skvělým výkonem a dojela si pro třetí místo za vítězkou Jaquelin Kotyzovou z Rakouska a druhou Slovenkou Barbarou Míkovou. „Honza Gardavský i Magdaléna Kotyzová v minulosti prokázali příslušnost k absolutní světové špičce, ale že se takhle rychle po pauze dostanou zpět na bednu, to jsem nečekal ani já. O to víc mě těší, jak vyrovnaný tým se nám rýsuje a že nemusíme spoléhat pouze na jednoho lídra. Máme hned několik špičkových lyžařů, kteří pravidelně promlouvaní do medailového umístění v závodech Světového poháru,“ uvedl Mačát.

Celkově domácí podnik Světového poháru dopadl pro českou reprezentaci velice úspěšně. Ve dvou seniorských a dvou juniorských závodech se Češi pokaždé dokázali probojovat na stupně vítězů. A šéftrenér reprezentace tak mohl být s výkonem svých svěřenců navýsost spokojený. Stejně tak si pochvaloval také pohodové zvládnutí organizačních povinností takto prestižní akce.

„Organizace v Předklášteří je vždy na vysoké úrovni, ke kvalitě závodu navíc přispělo i počasí. Sobotní vysoké teploty sice mohly být o něco přívětivější, ale svah byl ve velice dobrém stavu, takže závod probíhal bez problémů. Bouřka a noční déšť pak pročistily vzduch a přispěly ke změknutí svahu, takže to pro slalomáře bylo v neděli ideální. Také účast závodníků byla vysoká, přes 60 lyžařů ze sedmi zemí nebývá na každém podniku Světového poháru. Takže za nás panuje maximální spokojenost,“ zakončil Mačát.

Kompletní výsledky Světového poháru v Předklášteří naleznete zde.


Zdroj: www.czech-ski.com