BikeTour - Hinterglemm minivideo report - 2016 TN.cz from SNOW.cz on Vimeo.Už v předchozím díle o Saalbachu jsme psali, že ani začátečníci nejsou v tomto bikerském ráji ochuzeni a v Hinterglemmu to platí jakbysmet. Jízdenka na lanovky je samozřejmě společná pro obě městečka. Od lanovky Reiterkogelbahn jsme si na rozjezd dali nejprve lehkou trať Blue Line. Jde o podobnou trať jako Milka Line v Saalbachu, tedy jednoduché klopené zatáčky a sem tam nějaká ta terénní mulda. Vše pěkně vyhlazené a v podstatě sjízdné i na pevném kole. Nicméně i pokud jste pokročilí, neměli byste ohrnout nos – minimálně se tu pěkně rozjezdíte a užijete si plynulou a chcete-li, tak i rychlou jízdu.


Druhá trať Pro Line, na kterou se lanovkou Reiterkogelbahn dostanete, je věnovaná spíš profíkům. Klopené zatáčky už tu nejsou vyhlazené, naopak okořeněné nějakou tou techničtější záludností v podobě menších schůdků nebo zkrátka silných kořenů. Na trati několikrát minete na odbočku na sekci se skoky, takže pokud nechcete, snadno se jim vyhnete. My jsme si alespoň jeden vyzkoušeli a zvládli jsme ho ve zdraví. :-)


Pravé „skokany“ jsme potkali 9. července přímo v Hinterglemmu v rámci akce Glemmride – jde o jeden z největších bikových festivalů v Rakousku, který si užijete i jako absolutní „necyklista“. Můžete být například svědky slopestylové exhibice bikerů přímo v centru města, můžete sami testovat kola, navštívit přes padesát stánků s cyklistickou výbavou a večer se pobavit na koncertech a párty.


Kousek od Hinterglemmu nás nadchnul Hochseilpark, tedy lanové centrum – projedete Hinterglemmem až na samotný konec údolí, rakousky označovaný jako Talschluss. Kousek za hotelem Lengauer (dejte si klidně do navigace) spatříte parkoviště, kde už můžete auto nechat a do parku vás vyveze netradiční dopravní prostředek – Talschlusszug, tedy vláček, jak ho neznáte. Ten jezdí od 9:20 do 16:20 vždy po hodině.


Lanový park má podle letáčku délku přes 8 km, čímž je považován za jeden z těch nejjedinečnějších v Evropě. V lanovém centru není výjimkou kolo, skateboard nebo sáňky na laně. Nás dostal tzv. jump&slide park, jakýsi skákací-klouzací park. Děti, ale i dospělí tu mají možnost zaskákat si na trampolínách, skočit z dřevěných můstků do duchny, klouzat se po zadku nebo na tubingu.


Nafukovací „kolo“ si vytáhnete po schodech nahoru a spustíte se po skluzavce, která je zakončená skokem s přímo do nafukovací matrace! Sice to nejprve vypadá, že si dáte na záda a tube vám uletí, nakonec ale i s kolem dopadnete pohodlně přímo do duchny. A nebudeme tajit, že víc než děti se tu bavili dospělí. :-) Po 14. hodině navíc půlhodinka v parku vyjde na přívětivých 2,50 eur.


Ale úplně nejvíc jsme se těšili na atrakci zvanou Europarutsche, jinak též „Flying Fox“ – a my tomu říkáme přejezd na supermana. :-) V hlavním zázemí si vyzvednete výbavu a delší procházkou dojdete na start, kde na vás čekají dva instruktoři – u lana nataženého přes údolí ve výšce 120 m nad zemí. Instruktoři vás do sedáku „usalaší“ tak, že ležíte prakticky na břiše. Pak už vás jen pošlou na kladce po laně rychlostí přes 70 km/h a věřte mi, je to pořádný adrenalin. Tahle atrakce vás vyjde na 25 euro, a to je oproti obdobným atrakcím jinde ještě mírná částka. Přejezd na Europarutsche se organizuje vždy hromadně ve skupině, a to od jedné a od tří.


U lanového parku najdete také stezku v korunách stromů, canyoning a nechybí ani posezení s možností pohladit si malé kravičky nebo kozla. V tomto případě uznáváme, že děti byli odvážnější než my. :-)


Na závěr bude určitě užitečná informace, že ve většině ubytování v Saalbachu obdržíte automaticky tzv. Joker Card, se kterou získáváte vstup zdarma na mnoho atrakcí – na všechny okolní lanovky, na Talschlusszug, na autobus, tenisová hřiště, minigolf a další a další.
Saalbach v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 18 min (mapa)
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     37 eur
Provozní doba lanovky Kohlmaisgipfelbahn     Každý den 9:00 – 16:30
Provozní doba lanovky Schattberg X-Press     Každý den 9:00 – 16:15
Provozní doba lanovky Reiterkogelbahn     Každý den 9:00 – 16:30
Provozní doba lanovky Zwölferkogelbahn     Každý den 9:00 – 16:15
Ubytování     www.bergers-sporthotel.at
Web     www.saalbach.com
Lanové centrum     www.hochseilpark.at


V Saalbachu jsme byli oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac. Fotografie jsou pořízené technikou Samsung a další techniku nám zajišťuje Foto Škoda. Kola nám servisují v pražském Finebiku.Partneři SNOW tour: