Lednovou zimu ve střední Evropě dobře začal vpád studeného vzduchu ze severních směrů spolu se solidním sněhovým zásypem zejména pro hory a „zachránila“ ji teplotní inverze v druhé půli měsíce. Těžký mrazivý vzduch, který k nám zatekl a díky rozsáhlé sněhové pokrývce se i nadále vytvářel, nepustil hlouběji na pevninu teplejší vzduch z Atlantského oceánu, který se snažil do Evropy prorazit, co mohl – až se mu to v posledních dnech podařilo, ovšem pravděpodobně jen na přechodnou dobu.

Skandinávie drží zimní vyhlídky pro Evropu

Pomyslná „mraznička“ euroasijského kontinentu totiž letos funguje příkladně – generuje dostatek studené vzduchové hmoty, která v podobě tlakových výší odolává vpádům atlantských cyklón. Velmi nadějné je, že se tlakové výši podaří zabrat oblast Skandinávie, odkud – neboť proudění v anticyklóně se otáčí po směru hodinových ručiček – může chlad stékat k jihu do střední a východní Evropy. Do Skandinávie měl – zejména podle amerického modelu GFS – dříve či později „vtrhnout“ Atlantik se svou cyklónou. A protože tlaková níže se otáčí proti směru hodinových ručiček, hnala by do střední Evropy pravděpodobně teplý oceánský vzduch ze západu až jihozápadu.


Tlaková výše ve Skandinávii bude nejspíš držet teplo z Atlantiku v šachu a bude dobrým předpokladem pro případný další vpád zimy (předpovědní mapa GFS z 5. 2. pro 12. 2. 2017)

Ani jaro, ale ani sibiřská zima

Typickým rysem letošní zimy je patová situace mezi teplým Atlantikem a studeným kontinentem – ačkoliv oceánské cyklóny, dobře živené přes východní Kanadu studeným arktickým „palivem“, se snaží dostat do Evropy, mohutná tlaková výše nad východem zmraženého kontinentu jim v tom nad očekávání úspěšně brání. A pat může pokračovat i nadále, přičemž riziko zvratu na obě strany (předčasné jaro i tuhá zima) zůstává přítomné. Střední Evropa se totiž nachází více či méně na hranici obou vlivů.

Holomrazy pravděpodobné, sníh konečně i do jižních Alp

Vzhledem k tomu, že Skandinávii obsazuje anticyklóna, nezbývá atlantským cyklónám nic jiného, než se vydat jižnější drahou do Středomoří a konečně „nasypat“ i do jižních Alp. Ve střední Evropě sice díky zhruba východnímu proudění přituhne, ale velké sněžení se zatím očekávat nedá. Velmi zajímavý ale může být následný vývoj.

Velkolepá rozlučka zimy stále možná

Anticyklóna ve Skandinávii je vynikající nástroj, jak v Evropě zablokovat vliv Atlantiku. Aby ale mohla předvést opravdovou zimní parádu, je potřeba, aby se „roztáhla“ ještě více na západ směrem k Islandu a po své východní straně „poslala“ do střední Evropy přímou cestou mrazivý vzduch z Arktidy. Je to ovšem jen jeden ze scénářů, kdy „poraženým“ v neutuchajícím souboji bude Atlantik. Předpovídané varianty vývoje jsou poměrně rovnoměrně rozprostřené, takže čistě teoreticky je zatím nejpravděpodobnější „něco mezi“ – závan zimy tak ještě může přijít, přinejmenším v „odlehčené“ verzi.


Porovnání variant vývoje teploty v hladině 850 hPa (cca 1 500 m n. m.) z 5. 2. – na týden se ochladí a dále jsou možné jak předjarní, tak zimní scénáře

Trumfy drží polární vortex

Koncem ledna došlo k náhlému stratosférickému oteplení (sudden stratospheric warming), kdy ve výšce cca 30 km nad Arktidou teplota prudce vzrostla z obvyklých -60 až -80 °C na +10 °C. Tento nepravidelný jev má značný potenciál – podobně jako horký nůž na zmrzlinu – narušit tzv. polární vortex, tedy vír studeného vzduchu, soustředěný nad polárními oblastmi severní polokoule. V krajním případě může dojít k „otočce“ stratosférického výškového proudění ze západního na východní, což se pak projeví i v troposféře – typicky rovněž oslabením nebo zastavením západního proudění a snazšího „vylití“ ledového vzduchu z Arktidy na jih. Pokud „otočka“ nastane, dosáhne stratosférické oteplení stupně major warming, pokud nikoliv, jde o minor warming. Začátkem února sice k „otočce“ došlo, ale jen velmi krátce. I tak je polární vortex v poměrně oslabené kondici, což značí i předpověď jeho vývoje během února – záporné hodnoty zjednodušeně značí, že západní proudění nebude mít velkou sílu a Arktida se o „svou“ zimu s mírnými zeměpisnými šířkami ráda podělí.


Předpověď indexu AO z 5. 2. 2017 – polární vortex by měl zůstat ve stavu, který umožňuje průniky studeného vzduchu z Arktidy na jih


Předpověď teplotní odchylky v Evropě v únoru 2017 dle amerického modelu CFS z 31. prosince vs. z 5. února – na rozdíl od ČHMÚ, očekávajícího teplotně průměrný únor, předpovídají Američané nadprůměrné teplo, i když oproti prognóze z konce ledna „ubírají“


Archiv: jak se vyvíjely vyhlídky na zimu 2016/17?