BikeTour - Bachledová - 2016 TN.cz from SNOW.cz on Vimeo.Středisko Bachledová leží ve Vysokých Tatrách, kde o horská panorámata a čerstvý vzduch není nouze. Na kopec vyváží třísedačková lanovka, a to jak turisty, tak bikery. My se nechali vyvézt i s našimi dvoukolými stroji a na doporučení se u výstupní stanice vydali doprava na Jezerské jazero. Značení k jezeru je poměrně srozumitelné a po krátkém stoupání na začátku pak už jen sjíždíte lesní cestou nějakých pět kilometrů. Posledních pár metrů k jezeru představuje ale poměrně strmou a terénní cestu, takže je možné, že tu kolo povedete – jde však z celé trasy o krátký kousek, takže se nenechte odradit. Zpátky se vracíte jinou, ale stejně tak dobře značenou cestou, více méně po vrstevnici a až ke konci možná někteří opět slezou z kola, jelikož poslední úsek okruhu vede nahoru po sjezdovce. My okruh dali na kole, kdo se však necítí na takovou deseti- až dvanácti kilometrovou projížďku, může si okruh obejít pěšky. Jezero a příroda kolem něj za to každopádně stojí.
Kdo se chce v Bachledce hlavně svézt z kopce dolů, může pro úvodní rozježdění zvolit trasu DH Family, která je tou nejjednodušší v bikeparku. Tato trasa je opravdu vhodná pro začátečníky nebo děti, je dostatečně široká, vyhlazená, bez technických překážek, kořenů nebo kamenů. Trasa bude samozřejmě bavit i pokročilejší bikery hlavně kvůli jejímu plynulému rázu a hravosti, ať už v klopených zatáčkách nebo na terénních vlnách.
Na trati Family jde zhruba v první třetině odbočit doprava na trať podobné obtížnosti, a to na Natural trail, který představuje velmi přírodní lesní pěšinu s nějakými těmi kořínky. Na tomto trailu nenajdete jedinou umělou překážku, takže trail poctivě dostává svému jménu. Konec trailu je současně koncem trati DH Family.
Až odložíte kola, můžete se směle vydat pěšky nebo lanovkou k horní stanici třísedačkové lanovky – čím více dětí s sebou, tím lépe. Ty zabaví dětské hřiště, kde kromě prolézaček budou děti nadšené i z trampolín. Viděli jsme i nejedno salto!
Jak dál děti v Bachledové zabavit? Vezměte pro ně hned u pokladny lanovky zapisovací arch pro tzv. Pátračskou hru, kde na základě souřadnic děti získávají indicie a snaží se rozluštit hádanku. Že to není úplně jednoduché, jsme se s buzolou v ruce sami přesvědčili. :-) Pokud se ve vašich dětech ještě žádný pátračský duch neprojevil, můžete se s nimi zkrátka projít po naučném chodníku, na kterém se děti například dozví, jaká zvířátka mají které stopy.
U horní stanice sedačkové lanovky si můžete zdarma dát i tubing, musíte si jen kolo nahoru sami vytáhnout – jinak to ale stojí za to, protože ve srovnání s jinými je jedním z těch delších a navíc máte nahoře kyblík s olejem, kterým kolo pomažete a věřte mi, že to je dolů znát! :-)
Další zábavou z kopce dolů je bobová dráha. A ta opravdu překvapila! Není to první bobovka, na které jsem byla, rozhodně ale patří k těm pocitově nejrychlejším. Na bobu si můžete užít jízdu jak sami, tak s prckem na klíně. tři jízdy tu dospělého vyjdou na 9,50 eur, dítě na 8 eur.
Abychom se trochu odreagovali od adrenalinu, zkusili jsme si další den v dolním infocentru půjčit sadu disců a zahráli jsme si discgolf. Jde samozřejmě o obdobu golfu, jen místo golfových míčků a jamek máte disky a koše. Od horní stanice k dolní na vás čeká celkem devět košů, takže taková nevinná procházka od horní stanice k dolní může nabýt soutěžní ráz. Tip ke hře: snažte se házet tak, abyste disky nemuseli hledat v lese. :-)
Půjčovnu discgolfových sad, ale také kol najdete u dolní stanice lanovky v budově značené jako infocentrum. Za zapůjčení discgolfové hry zaplatíte 5 euro, 9 euro i s lístkem na lanovku. V obou případech pak potřebujete 20 euro na zálohu. Kolo si půjčit sjezdové, enduro nebo klasické horské kolo. Tato půjčovna je současně i prodejnou, takže tu koupíte různé potřeby na kolo, ale také suvenýry včetně památečních triček.


Bachledová v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 19 min (mapa)
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     15 eur
Provozní doba     Denně (1. 7.-18. 9.) 9:00 – 18:00
Zapůjčení horského kola (1 den) dospělý     20 eur
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     40 eur
Web     www.skibachledova.sk
V Bachledce jsme sedlali kola Ghost a Lapierre, byli oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. K tréninku i navigaci používáme hodinky Garmin Fénix 3 a na odpolední lenošení ve střediscích využíváme sedacích pytlů Lamzac. Fotografie jsou pořízené technikou Samsung a další techniku nám zajišťuje Foto Škoda. Kola nám servisují v pražském Finebiku.

Partneři SNOW tour: