Vážený pane Strouhale, ušetřila jsem vážené čtenáře vašeho obšírného líčení, jak jste se do těch bot nemohl nacpat, a váš dotaz jsem zkrátila. Snad se nezlobíte. Možná nejste sám, kdo se o takový husarský kousek jako oblékání lyžařských bot pod lanovkou letos pokusí. A tak se na to podíváme později.

Z vašeho dotazu není zcela jasné, jestli jste ještě mladý junák, a tudíž dosud trochu nerozumný, nebo jestli jste ctihodný kmet a tudíž máte již méně ohebné kosti. Pokud platí první případ, dovolím si malý exkurz do organické chemie. Lyžařské boty se vyrábějí z plastů. Jedná se o nevytvrzované plasty, tvořené velikými molekulami, které jsou složené do takových nitek z jednodušších molekul. Když je polymerům teplo, tak se „rozvalují“ v prostoru jako lidé na pláži a přitom měknou a v chladnu se naopak přimykají k sobě. Proto se lyžáky taky nedávají na topení nebo třeba do trouby, protože by se tam roztekly tak, že by úplně ztratily tvar.

No, a pokud jste ten ctihodný kmet tak 40 plus, tak třeba to o těch polymerech víte a jenom vám uniklo, že podobné polymery má lidské tělo. Ty ovšem nepracují s teplotou ale s časem. Nejznámější je pravděpodobně kolagen, a to díky kosmetickému průmyslu. Kolagenu máme v těle čím dál tím méně, a tak je naše tělo logicky stále méně pružné.

Takže vy jste se vydal do obchodu a tam si koupil boty, které jste si dlouze zkoušel, jak se to ostatně na těchto stránkách často doporučuje. Napřed jste si vybral vhodný model, správnou podkolenku a za pomoci dívky, jejíž tělo je jako vysoustružené, protože tráví všechen mimopracovní čas ve fitku, jste se do botky nasoukal. Jednak vám pomohla, jednak jste před ní zatahoval břicho a konečně tam byl koberec a nikoli klouzající studený sníh. Pak jste zacvakal přezky, vyřídil si poštu nebo fejsbuk na iPhonu a začal se obchodem procházet sem a tam. Jak se to ostatně doporučuje. Za takových podmínek, v tom obchodě, by vám padla kterákoli bota. Nemyslíte?

No a co se vám stalo u toho vleku? Teplota byla asi tak 30 °C nižší než v tom obchodě (od plus 20 °C do minus 10 °C, že ano). Vy jste měl na sobě bundu, takže jste nemohl zatahovat břicho. Nebyla tam ta slečinka, takže nebylo proč a navíc vám neměl kdo pomoct. O kluzkém povrchu už byla řeč. Na hlavě jste měl čepici, takže se vám v předklonu přehřívala hlava, ale to bylo vzteky, protože vaše partnerka už byla hotová. No a teď zpátky k těm termoplastům. Ty boty prostě ztuhly a vaše končetiny taky. Takže, čemu se divíte? Prozradím vám, že na horách existují místa, kde si můžete boty obout na pokoji a pak vyjít přes lyžárnu rovnou na svah.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!