Mimořádná vyrovnanost

Hned v úvodu je možné konstatovat, že oba závody, i když v nich zvítězili favoriti, nepostrádaly dramatické momenty spojené s několika překvapivými a slibnými výkony mladých slalomářů a slalomářek. Nejen že se s vysokými startovními čísly kvalifikovali do 2. kola, ale v několika případech se umístili mezi nejlepšími. Jako trvalý stav se v Levi potvrdila vyrovnanost, a to v obou kategoriích. Na příklad ve 2. kole závodu žen se „vešel“ čas dosažený dvaceti závodnicemi do intervalu 0,93 s. Závod mužů byl ještě „nabitější“. Po 1. kole se radoval z postupového 30. času Rakušan Hirschbühl, jenž byl jen o 1,73 s. pomalejší, než jeho vítěz a ve 2. kole se časy 22 závodníků kumulovaly do pouhých 0,84 s! Uvažovat o taktice snad mohli oba vítězové 1. kola díky náskoku, ale zejména Hirscherova riskantní druhá jízda neměla s taktizováním nic společného, naopak byla ukázkou útočného pojetí slalomu. Vrcholné souboje slalomářů jsou dnes demonstrací brilantní techniky a maximálního nasazení po celé trati. Sebemenší prohřešek má fatální následky.

Česká slalomová pozitiva

Z českého reprezentačního kvarteta se v Levi prosadili dva jeho současní protagonisté. Šárka Strachová zahájila svoji 15. sezónu ve Světovém poháru 7. místem a stejně jako náročnější část jejích fanoušků, neskrývala zklamání. Zde je namístě připomenout, že závodní sezónu zahajovala v polovině listopadu v Levi již poosmé, nikdy zde neskončila lépe, než na 7. místě, ačkoliv si 2x vylosovala startovní číslo 1. Slalomový svah v Levi zřejmě nepatří mezi její nejoblíbenější hřiště. Přesto na něm Šárka dokázala, že s ní soupeřky figurující na čele žebříčku musí počítat stejně, jako v předchozích sezónách. O potvrzení dobré formy postupem do 2. kola se pokusila i druhá z českých reprezentantek M. Dubovská. To, co se jí podařilo v Levi již před třemi léty, tentokrát nezopakovala, ale ztráta 0,11 s. ji rozhodně řadí mezi kandidátky na postup v dalších pohárových slalomech.

Také druhý z našich úspěšných reprezentantů nestál na startu v Levi jako nezkušený nováček. Kryštof Krýzl usiluje v závodech Světového poháru o prosazení se mezi nejlepšími již 12. sezónu a letošní umístění na 15. místě má pro něj cenu zlata hned z několika důvodů. Vzhledem k výše zmíněné vyrovnanosti nejlepších slalomářů jej zde dělilo od vítězných stupňů pouhých 0,8 s. Potvrdil především sám sobě, že po dlouhé sérii smolných pohárových závodů, kdy mu kvalifikace do 2. kola unikala o setiny, se ocitá na dobré cestě a že jeho vytrvalé úsilí, vynaložené prostředky a systematická práce mají smysl. Sám závodník hovoří o aktuálním, důležitém detailu – o dobrém pocitu z přechodu na lyže a boty jiného výrobce (stejný materiál použilo v prvním slalomu 10 z prvních třiceti závodníků).

Slalomy jako střetnutí generací

Každé sportovní soutěži dodají na zajímavosti překvapivé výsledky. Tentokrát v Levi rozhodně nebylo velkým překvapením vítězství Shiffrinové ani Hirschera. V centru pozornosti se zde ocitlo skvělé slovenské „dvougenerační“ duo Vlhová – Zuzulová, ale i zcela nové jméno v jejich těsném závěsu. V soutěži se třiceti soupeřkami, jejichž věkový průměr byl 25,8 roku, se o senzaci postarala ještě ne osmnáctiletá Švýcarka Melanie Meillardová, která se startovním číslem 40 dojela jako šestá. Za zmínku stojí několik údajů o její krátké sportovní kariéře. V prvních dvou „juniorských“ sezónách absolvovala celkem 70 startů výhradně v závodech kategorie FIS. Poprvé na sebe upozornila letos v únoru dvěma vítězstvími na ZOH mládeže v Lillehammeru a 3. místem v obřím slalomu na MSJ v Soči. Slalom v Levi byl pro Meillardovou třetím představením na scéně Světového poháru. O necelý měsíc dříve obsadila v Söldenu v pohárovém obřím slalomu 18. místo. Je velice pravděpodobné, že i další výkony talentované Švýcarky budou kořením závodů slalomářek v nové sezóně.

Nasazen až v pravou chvíli

Jako další talent překvapivě posílil řady úspěšných švédských slalomářů dvaadvacetiletý Kristoffer Jakobsen. Také on se ocitl hluboko pod věkovým průměrem soupeřů startujících ve 2. kole (28 let). V cíli slalomu v Levi byli sice úspěšnější dva závodníci jen o rok starší (Matt a Aerni), ale další fakta dokládají, že právě výkon mladého Švéda zasluhuje mimořádnou pozornost. Za prvé to je postup do 2. kola se startovním číslem 66, jeho 5. čas ve 2. kole a celkové 12. místo při druhém startu v závodu Světového poháru (premiéru absolvoval o 3 týdny dříve v Söldenu). Pro co bude obtížné hledat srovnání, je také Jakobsenova „úsporná“ anabáze mezi slalomářskou elitu a jeho absolutní zaměření na točivé disciplíny. Od konce roku 2009 do prosince 2015 absolvoval 224 závodů kategorie FIS výhradně ve slalomu a obřím slalomu a výhradně ve Skandinávii, z 90% ve Švédsku! Na start slalomu uspořádaného v alpském prostředí se poprvé postavil před rokem v italském Pampeagu, kde vypadl v 1. kole. I kdyby se Jakobsenovo obdivuhodné vystoupení v domácím severském prostředí ukázalo jako ojedinělé, měla by cesta k němu sloužit za příklad hodný následování i ve středoevropském prostředí. O uspěchaných startech několika mladých juniorek v závodech Světového poháru a o jejich následném rychlém odchodu ze závodní scény víme v Čechách své.

Nový trend?

Tvůrci programu televizní stanice Eurosport 1 nabídli divákům několik repríz přenosů druhých kol pohárových slalomů z Levi. Naskytla se tak dobrá příležitost k zamyšlení nad současnou vrcholovou slalomovou technikou. Na úrovni článku jako je tento, se zpravidla jedná o hledání odpovědi na otázku, jaká je současná technika, v čem se liší od té předchozí, a kdo je jejím nositelem a demonstrátorem v praxi vrcholových soutěží. Přijmeme-li jako zásadní východisko, od kterého se závodní technika odvíjí, snahu závodníka projet od startu do cíle v čistě řezaných obloucích po nejkratší možné dráze, musíme poměrně snadno dojít k závěru, že onou hledanou inovací je dnes změna vzdálenosti mezi lyžemi vedenými zmíněným obloukem, změna v šířce stopy lyží, tak jak na nich projíždí závodníci brankami slalomu. Zatímco tzv. carving způsobil v technice lyžování revoluci a stopa lyží minimálně v šíři pánve patřila a patří k jeho základní charakteristice, prochází současná především slalomová technika krátkých oblouků evolucí, která si zaslouží pozornost i přes to, že není uzavřená (a je tudíž jako stvořená pro diskuzi). Zaprvé nejsou jejími interprety suverénní vítěz, ani vítězka posledních slalomů v Levi. Dále je patrné, že s úzkou stopou vyříznutou důsledně v každé brance se dosud nesetkáme u slalomářek. Ve srovnání se situací před několika léty je i zde snaha o zúžení stopy markantní u Vlhové, Stieglerové, Zuzulové i dalších, ale na strmém sklonu neudrží lyže v úzké stopě žádná z nich. Ve 2. kole závodu mužů v Levi byla nositelem nového trendu necelá polovina závodníků, ale fakt, že mezi ně pařili právě zde velice úspěšní, zkušení borci Mölgg a Ryding a z „perspektivních mladíků“ především Jakobsen a Schwarz potvrzuje, že se jedná o tendenci hodnou sledování a analyzování v průběhu celé nové sezóny.Dramatickým soubojům na strmých slalomových svazích to rozhodně přidá na zajímavosti.