Delší lyže nebrat

Pokud vaše děti s lyžováním teprve začínají, doporučuje se vybírat lyže tak, aby jim sahaly po ramena. Velice snadno se může stát, že pokud dítěti koupíte lyže tak akorát, další sezónu už mu budou krátké. Teoreticky se to dá řešit nákupem delších lyží, ale před tím odborníci varují. Dokud děti perfektně neovládnou techniku, na delších lyžích se budou trápit, budou mít problém se zatáčením i brzděním a nejenže se budou pomaleji zlepšovat, ale ještě jim bude hrozit větší nebezpečí úrazu. Všeobecné pravidlo je, že délka by měla být zhruba o dvacet čísel kratší než je výška dítěte neboli lyže k bradě jsou sazka na jistotu.

Volné boty naučí zlozvyky

Jednoduché to není ani s výběrem bot. Dá se to řešit různě. Ve snaze, aby lyžáky vydržely dítěti co nejdéle, vybírají někteří rodiče boty třeba i o dvě čísla větší a kolem dětských kotníků je pak temují třemi páry tlustých ponožek. Jak ale může člověk chtít po dítěti, aby se naučilo pořádně lyžovat, když mu bota nesedí? U dětí platí totéž, co u závodníků světového poháru. Bota musí padnout. Zatímco u profíka jsou důvody zřejmé - jde o výkon a o čas, u vašich dětí se přidává ještě psychika a stoupající riziko zranění ve volných botách. Vzpomeňte si, jak málo stačí, aby člověk dětem nějakou činnost jednou pro vždy otrávil. Bota o dvě čísla větší způsobí nestabilitu a tendenci jezdit v záklonu, což je zlozvyk, který se těžko odnaučuje. Představa, že by bota dítěti vydržela více jak jednu sezonu, je z říše fantazie. Pokud bude všechno fungovat tak, aby je to bavilo, budou s vámi jezdit s nadšením a bez odmlouvání. Třeba je to nadchne tak, že se časem pustí i do závodění! Předpokládá to ovšem, že výbava bude s vaším malým sjezdařem průběžně růst a to někdy i během jedné sezony. Je to fakt, který si nevymysleli marektingoví manažeři, ale příroda.

Hůlky i helma tak akorát

Správnou délku hůlky zjistíte tak, že by měla při zapíchnutí do sněhu paže svírat s předloktím pravý úhel. K proměření v obchodu nebo půjčovně s pevnou podlahou hůlku otočte vzhůru nohama a nechte ji dítě uchopit pod kroužkem. Bez možnosti vyzkoušet hůlky osobně vynásobte výšku dítěte koeficientem 0,7. Výsledkem bude odpovídající délka hůlky v centimetrech.

Málokterý rodič se dneska odváží vzít dítě na svah bez přilby. Největší riziko hrozí spíš ze strany ostatních dospělých jezdců. Ale i hlava roste, a protože přilba by neměla tlačit ani vaklat a padat do očí, vyžaduje i přilba pravidelnou výměnu za větší.

Kolik stojí nákup?

Abychom zjistili, jaká varianta výjde výhodněji, rozhodli jsme se nakoupit a půjčit vybavení od stejných značek. V Hervis Sportu jsme objevili nové lyže Atomic Redster Jr. II s vázáním XTE 045 za 4699 Kč a třípřeskové přeskáče Atomic Waymaker Jr 3 za 2299 Kč (po slevě). Ve Sportisimu jsme výbavu doplnili hůlkami Leki Rider za 440 Kč a přilbou Bolle B-UP za 999 Kč. Kompletní výbava tak přišla na 8437 korun. Z větší části se dá předpokládat, že příští sezonu budete muset celý set obnovit. Otázka zní - nejde to jinak?

Celoroční půjčovna

Zkusili jsme se podívat do nabídky pražské půjčovny Simplertent. Nabízejí ten samý lyžařský set při využití akční slevy s IKEA FAMILY kartou za 1490 korun na celou zimu včetně servisu a seřízení. Za pouhých 250 korun si na rok půjčíte ještě helmu. Všechny věci jsou úplně nové, takže Ježíšek může dárky pod stromeček pořídit i tady. A vám příští rok odpadne starost s prodejem nepotřebného vybavení - jednoduše si skočíte půjčit opět nové, které bude lépe odpovídat velikosti vašeho malého sjezdaře, který za tu dobu opět o něco povyrostl. K zapůjčení je třeba složit zálohu 1500 korun, která vám bude po vrácení věcí vrácena.

Pokud nechcete mít lyže doma přes léto, můžete je vrátit hned po zimě a případně rovnou využít sezonní půjčovny kol a nové kolo dětem s minimálními náklady dát třeba k narozeninám nebo za dobré vysvědčení. Pro vybavení si můžete zajít do půjčovny v Praze na Floře nebo na Zličín na parkovišti u obchodního domu IKEA. Vše si ale můžete vybrat online na stránce půjčovny a pokud budete chtít, Simplerent vám je přiveze bez práce rovnou domů. V dodávce je vždy široký výběr všech věcí pro případ, kdyby něco nesedělo a bylo třeba sáhnout po jiné velikosti. Všechno je možné vyzkoušet v klidu přímo před vaším prahem.

Správná velikost

Co se týká velikosti, je jedno, jestli se Ježíšek rozhodne dárky koupit nebo půjčit. Důležité je, aby seděly. Pokud chcete zachovat moment překvapení, měli byste děti změřit nějak nenápadně, ideálně formou hry. Vědět byste měli obvod hlavy, velikost nohy a výšku k bradě. Pokud si nejste jistí číslem boty, stačí obkreslit vložku. I kdyby některé věci neseděly, dobrý prodejce i půjčovna vám zboží vymění i mezi svátky za více pohodlné.

Kupovat či půjčovat?

Předpokládejme, že budete chtít lyžovat tři zimy s dítětem ve věku 4 až 7 let. Protože dítě poroste, v průměru budete za tu dobu muset koupit dvoje lyže, troje lyžáky dvoje hole a dvojí helmu. Když to všechno spočítáte, výsledek bude neúprosný. Při nakupování vlastní nové výbavy v odpovídající kvalitě vás bude náčiní na tři roky stát 19 173 korun plus minimalně 600 Kč za servis. V půjčovně Simplerent ty samé věci vyjdou na 4 470 korun plus 500 Kč za helmy. Lyže budou vždy servisované a vazaní spávně nastavené. Není lepší dětem výbavu půjčit a za ušertřené peníze jet na rodinou zimní dovolenou?

Dětská výbava se dá samozřejmě vyřešit nákupem vlastních věcí, které po sezoně zase o polovinu levněji prodáte. Na kolik si ovšem ceníte svůj čas a energii nutnou na zajištění všech potřebných věcí? V půjčovně Simplerent získáte cenově dostupné, kvalitní a správné vybavení pro každé dítě bez nutných kompromisů.

Více informací na www.simplerent.cz


Služby SimpleRentu využívá i Roman Šebrle