Milý pane, předpokládám, že kojenec pro vás znamená dítě, které ještě nepřešlo na tuhou stravu. Tedy v pediatrickém vnímání do jednoho až jednoho a půl roku života. Dnes existují moderní matky, které kojí své děti bezmála do té doby, než tyto musí nastoupit do školy. Ale s batolaty se jezdí na hory běžně a na to jste se asi neptal.

Kojenec si zpravidla hory moc neužije. Musí být hezky celý zabalený v teple ve fusaku a kouká mu jenom hlavička. Taky bývá uložený v kočáře s vytaženou střechou, aby na něj nefoukalo, takže z těch hor vlastně nic nevidí. Pokud je to dítě plně kojené, tak je třeba, aby mělo poblíž neustále matku, která je v případě potřeby ochotna nabídnout mu prso. Pokud pije z láhve, je třeba, aby mělo poblíž neustále někoho s lahví mléka, které bude mít tělesnou teplotu. Jak je vidět, kojenec zcela vytěžuje čas další osoby v rozsahu dvacet čtyři hodin denně. Jedna osoba to zpravidla nezvládne, proto bývají rodiče dva, aby péči oba přežili, a to musí ještě občas brigádně zaměstnávat další lidi z širší rodiny (babičky, dědečky, strýce, tety atd.) nebo nájemné chůvy.

Proč chcete jet s kojencem na hory? Než zabalíte do auta fusak, pleny, dupačky, lahvičky, krémíčky, kočárek, rukavičky a všechno další, tak to zabere dost času, a to i když na to budete dva. Než to vynosíte z auta, tak to bude trvat taky dost dlouho. Pak budete někde v apartmánu, kde budou buď rozvrzané postele nebo špatné topení nebo otlučené nádobí nebo tohle všechno a k tomu i nějaké jiné vady.

Až se budete chtít vydat s kojencem na projížďku ke sjezdovce, kde si to jeden z vás hodlá užít, zatímco druhý má hlídat, bude vám trvat mnoho desítek minut, než zprovozníte mazané zařízení, které jste si doma na koberci vyzkoušeli, a sice staré dětské lyže přidělané na kolečka kočáru. Pak zjistíte, že taková ptákovina vůbec nefunguje, a proto lidi vynalezli sáně, protože kolová vozidla jsou na sněhu nemožná. Miminko se mezitím nejspíš rozpláče hlady a vy si budete říkat, že doma na balkoně by mu bylo líp a že časová investice věnovaná přípravě a stěhování celého kojeneckého budoáru i s vybavením by se daleko více vyplatila, kdybyste ji využili na diplomatické vyjednávání s brigádníky (viz výše), kteří by přikládali láhev, zatímco vy byste si někde užili třeba den lyžování ráno tam a večer zpátky. Takže ještě jednou: proč chcete jet s kojencem na hory, když ten kojenec ještě nelyžuje?
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!