V Česku téměř 100% provoz

Česká republika se může pyšnit provozem prakticky všech svých středisek a drtivé většiny sjezdovek, což se už léta nepodařilo – otevřeno je 84 % sledovaných sjezdovek a 78 % lanovek a vleků. Velká střediska mají prakticky 100% provoz.


Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek – klikněte pro úplný přehled sněhu a otevřených sjezdovek

Největší radost dělají lyžařům sněhové podmínky – přírodní prašan. toho by si mělo být možné užívat i nadále, doufejme že ještě po dlouhé týdny. K vynikajícím podmínkám přispívá i nízká všednodenní zalidněnost. O nadcházejícím víkendu sice nebude až tak přívětivé počasí, ale sníh jistě na hory lidi z měst vyláká.


Klikněte pro interaktivní mapu aktuálních reportů

Nejvyšší sněhovou pokrývkou (na sjezdovkách) se aktuálně chlubí jesenický Praděd, který předběhl orlickohorské Říčky – na obou místech udávají už více než 1,5 metru!


Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Česku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

Ještě více přírodního sněhu

O víkendu se slunce ukáže méně, a spíš v neděli a na východě republiky. Na horách přitom nasněží, nejvíce sněhu by měly dostat pohoří na západě Čech - ze středisek tedy např. Klínovec či Zadov. Teploty se budou držet pod nulou, ale v jednociferných hodnot.


Předpověď výšky sněhu v sobotu. Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Běžecké trasy vyřezávány téměř všude

Většina běžkařských oblastí hlásí ideální podmínky a mnoho kilometrů běžeckých tras je upravených i v méně tradičních místech. Více hledejte na Bezky.net!

Zmrzlé Slovensko a už více zasněžené Alpy

Na Slovensku si užívají dostatku přírodního sněhu a ještě silnějších mrazů než u nás – nejvyšší pokrývku hlásí Roháče a Vysoké Tatry. Podmínky se díky sněžení i nadále zlepší, otevřeny jsou dvě třetiny sjezdovek.


Top 10 slovenských středisek podle výšky sněhu. Klikněte pro více informací o sněhových podmínkách na Slovensku

Po sněhové injekci z minulého týdne bude v Alpách sněžit i v příštích dnech, ne všude si však přijdou na významnější příděly. Každopádně na severní straně Alp, zejména ve východním Švýcarsku a Rakousku, se sníh konečně kumuluje. Mimo sjezdovky většinou platí lavinová trojka!

V Rakousku připadl sníh, a nastartoval tak lyžařský provoz i v západorakouských střediscích (Arlberg), kde méně spoléhají na sněžná děla. Sjezdovek jsou jinak otevřeny zhruba čtyři pětiny, leckde i všechny.

V Itálii zůstávají prakticky bez přírodního sněhu střediska na severovýchodě země (Dolomity, Alta Valtellina), naopak při hranicích s Francií a Švýcarskem (Sestriere, Monterosa Ski) jsou podmínky výborné. Zatímco v Dolomitech jsou díky zasněžování otevřené téměř všechny sjezdovky, jistá omezení zůstávají ve Val di Sole (zejména v Pinzolu, uzavřené jsou jinak mnohé černé sjezdovky) nebo Alta Valtellině (Livigno, Bormio – uzavřeny některé varianty tratí).

Ve Švýcarsku a Francii jsou sněhové podmínky stále slabší a otevřena je necelá polovina všech sjezdovek.


Tipy reportérů: lyžuje se i tam, kde už léta ne

Slušná sněhová nadílka umožnila otevřít sjezdovky i v místech, kde se to již léta nepodařilo – jsou samozřejmě skromnější, ale mají své kouzlo a někdy je to do nich i blíž než na hory. Snad v každém městě tak mají v současnosti otevřenou sjezdovku za humny anebo v krátké dojezdové vzdálenosti.

Černá Říčka

Nejvýše položené středisko Jizerských hor se 4 sjezdovkami, dostupné za méně než hodinu z Mladé Boleslavi, Turnova či Liberce.


Kozákov

Tři krátké sjezdovky na vyhlídkovém hřebeni v Podkrkonoší. Dojezd z Prahy pod hodinu a půl, stejně tak z Hradce Králové, Pardubic nebo Kolína.


Zásada

Za méně než půl hodiny jízdy z Liberce a za hodinu z Prahy se dostanete na velmi širokou sjezdovku, kterou kapacita tamějšího vleku nikdy nepřeplní.


Nová Paka - Máchovka

Prudší mírnější sjezdovky kompaktního areálu se nacházejí přímo v Nové Pace na hlavním tahu do Krkonoš. Tratě jsou osvětlené, zázemí naleznete v blízkém zimním stadionu.


Mlázovice - Mezihoří

Mezihoří je 20 minut jízdy od Hradce Králové, z východu Prahy okolo hodiny, stejně tak třeba z Kutné Hory. Sjezdovka se otevřela po tříleté pauze a lyžování zde je za hubičku.


Albeřice

Z Hradce Králové za hodinu jízdy najdete zastrčenou vesničku Horní Maršov. Zde je 550 m dlouhý vlek a dvě sjezdovky.


Pecka

Lyžování na čtvrtkilometrové sjezdovce s výhledem na hrad Pecka můžete zažít jen málokdy, a to po necelé hodině jízdy z Hradce Králové či Mladé Boleslavi.


Šibeniční vrch

Malý areálek kousek od Prahy - slouží mnoha dětským začátečníkům pro první krůčky.


České Petrovice

Menší orlickohorský areál, trochu ve stínu Říček, pro začátečníky však bohatě postačí a potěší nižšími cenami.


Fajtův Kopec

Unikátní sjezdovka, která vznikla na zemině, odklizené při stavbě dálnice D1. Okolo půlhodiny jízdy z Brna nebo Jihlavy.


Jimramov

Hodinu cesty z Brna, Jihlavy nebo Pardubic, nedaleko Nového Města na Moravě vyváží poma na 500 m dlouhou sjezdovku spíše sportovního rázu.


Nové Město na Moravě

"Harusák" je v plném provozu, funguje sedačková lanovka. Areál je přímo ve městě, z Brna nebo Pardubic hodina jízdy, z Jihlavy méně.


Kopřivná

Moderní areál v Jeseníkách s kilometr a půl dlouhou sjezdovkou obsluhovanou sedačkovou lanovkou je z Olomouce dostupný za hodinku.


Mosty u Jablunkova

Za necelou hodinu jízdy z Ostravy můžete na česko-polsko-slovenském trojmezí brázdit sice krátké, ale poctivě červené tratě. Navíc se můžete seznámit s lyžaři právě ze sousedního Polska a Slovenska.


Řeka

Po čtyřiceti minutách jízdy z Ostravy se dostanete na méně navštěvovaný okraj Beskyd do areálu s krátkou modrou sjezdovkou a dlouhou červenou, která je však závislá na přírodním sněhu.


Tip SNOW: výhodné skipasy 1+1 zdarma

Paseky nad Jizerou

Pokud máte říjnové vydání časopisu SNOW (č. 96), můžete po celý leden využít skipas 1+1 zdarma. I bez časopisu lze ale ušetřit 30 % z ceny nákupem na Skipasomatu!

Paseky s jednou sedačkovou lanovkou, kotvou a pomou jsou oblíbené hlavně příjemně členitými a širokými sjezdovkami lehčí až střední náročnosti. A právě při dobré sněhové nadílce si šířku zdejších pasek užijete nejlépe. Výhodou jsou i celkově přívětivé ceny.


Manšestrové Paseky v reportu JenaJena

Výhodné skipasy hledejte na Skipas-zdarma.cz a Skipasomat.cz!


Tip SNOW tour: Štrbské Pleso

V sobotu 14. ledna má SNOWtour zastávku na Štrbském Plese. Těšit se můžete na testování lyžařských brýlí, sněhových bruslí nebo batohů, certifikovaných i jako ochrana páteře. Jaký je program akce a jak získat levnější skipas při dopravě vlakem?

Více termínů najdete v kalendáři SNOW tour!