Vysoké Tatry from SNOW.cz on Vimeo.


V Tatranské Lomnici jsme očekávali výborné lyžařské podmínky a ty se také splnily. Díky minusovým teplotám se do sjezdovek hrany zařezávaly samy a muldy se tvořily jen lehce odpoledne na nejprudších úsecích. Modré sjezdovky byly po celý den rovné jako stůl.

Hned zrána jsme zamířili nejvýš, co to šlo, tedy přes Štart a Skalnaté pleso do Lomnického sedla, odkud byl krásný výhled do nížiny zahalené v inverzní oblačnosti. Zdejší černá sjezdovka je jednou z našich nejoblíbenějších v Tatrách - baví nás její prudký sklon v kombinaci s dostatečnou šířkou a přehledností. Určitě nic pro začátečníky - na této sjezdovce se nesmíte bát rychlosti, kterou tu naberete.

Prudkost svahů je v Lomnici přímo úměrná nadmořské výšce. Zatímco horní čtvrtina se černá, prostřední část mezi Skalnatým plesem a Štartem se sportovně červená a spodní část s prostornými pláněmi je promodralá. Všude se dostanete kabinkovou nebo sedačkovou lanovkou.

Zpestřením na tratích je měřený obří slalom na červené sjezdovce Čučoriedky mezi Skalnatým plesem a Štartem a také Funline na modré sjezdovce Štart s několika terénními vlnami a také slalomovými prvky a podjížděcími brankami pro děti.

Nechali jsme se vyvézt i na nejvyšší bod Lomnický štít do úctyhodné výšky 2 634 m. Chcete-li zažít výhled z „Lomničáku“, je potřeba si koupit jízdenku dopředu, a to třeba i týden, abyste v pěkných slunečných dnech měli místo jisté. Do unikátní visuté kabinkové lanovky se vejde jen 15 lidí a za hezkého počasí se jezdí každých 20 minut.

Na Lomnickém štítě pak máte 50 minut na to užít si tratranská panoramata hned z několika míst včetně vystavěné vyhlídky a nebo si vychutnat kávu s jablečným štrúdlem v kavárničce Dědo.

Dětem se v Tatranské Lomnici bude líbit nejvíc v Kamzíkově, tedy v místnosti věnované jim na Skalnatém plese. Jde o velmi moderně vybavení dětský „koutek“ s prolézačkami, klouzačkami a atrakcemi všeho druhu. Dětská herna je dostatečně velká pro několik dětí a pro dohlížející rodiče je tu možnost i posezení s kávou. Vstup je zdarma a herna je otevřná od 10 do 15 hod.

V Lomnici si klidně můžete udělat den bez lyží a navštívit Ski Muzeum přímo v centru městečka. Vstup pro dospělého na prohlídku činí 3 eura, pro děti do šesti let je vstup zdarma a budova je spojená i s útulnou kavárnou.

Ve Ski Muzeu si můžete prohlédnout třeba třímetrové lyže, historické řiditelné saně z roku 1908 nebo zjistit něco o výrobě lyží v Tatrách, která sahá až do roku 1887.

Pro občerstvení jsme si vybrali známé Humno, tedy restauraci spojené s nejrůznějšími rekvizitami známých osobností. Ano, stále si u vchodu můžete prohlédnout lyže Veroniky Velez-Zuzulové a stále tu visí i Madonin Cadillac a stále tu mají jedny z nejlepších bryndzových halušek.

Následující den jsme se vydali na Štrbské pleso, do kterého platí skipas z Tatranské Lomnice. Podmínky pro lyžování byly stejné jako v Lomnici a i na Štrbském nám počasí přálo. Po výjezdu čtyřsedačkovou lanovkou jsme se vydali na červenou pistu Solisko, která je příjemně široká, takže oblouky si může užívat i více lyžařů vedle sebe. Ze začátku se sjezdovka vlní jen drobnými hupy, v druhé polovině prochází esíčkem, podle něhož je i pojmenovaná.

Na Štrbském je naší nejoblíbenější každoročně Furkota, jejíž umístění „bokem“ zaručuje méně lidí na svahu. Zajímavý je také její profil, kdy se střídají prudší zlomy s mírnějšími pasážemi. Sjezdovky na Solisku byly opravdu pěkně upravené a rovné vydržely až do konce.

Jediným snowparkem ve Vysokých Tatrách je ten na Štrbském, který je umístěn v dolní polovině na sjezdovce na modré Turistické. Snowpark zahrnuje několik zábradlíček a menších překážek a nechybí ani dva skoky postavené hodně „do pohody“.

Lyžování na Štrbském doplňují atrakce z Funparku pod skokanskými můstky. Vyzkoušet si můžete snowtubing, snowrafting, zorbing nebo „tratranský karling“. Za 6 euro tu pořídíte 6 jízd na snowtubingu, který nabídne dvě rovné dráhy. Závodili jak děti, tak dospělí.

Pokud jste ještě odvážnější povahy, nebojte se vyzkoušet jízdu na skútrech, které budete míjet už při příjezdu do střediska na pravé straně. Pět minut jízdy tu vyjde na 16 euro a brázdit můžete louku k jízdám určenou. Díky menším skútrům se tu můžou vydovádět i děti.

Vysoké Tatry se na doprovodné programy zaměřují přinejmenším stejně jako na lyžování, takže i po zavírací době středisek tu máte co dělat. Děti, ale i dospělí může potěšit sáňkařská dráha na Hrebienku, kam se necháte vyvézt pozemní lanovkou. Sáňky si zapůjčíte za 8 euro na den a frčíte po 2,5 km dlouhé trase do Starého Smokovce.

Sáňkování můžete na Hrebienku spojit s trhákem Vysokých Tater, kterými jsou dvě ledária. Zatímco v jednom můžete omrknout ledovou rodinku medvědů, druhý, Tatranský dóm, představuje ledový kostel ve stylu spišské gotiky. Detailně opracovaných 90 tun ledu můžete obdivovat i z laviček s kožešinami.

Vstup do ledárií je zdarma a denně jsou otevřená od 9.00 do 18:30 hod. Pokud si návštěvu ledárií necháte na večer, bude pro vás bonusem několik venkovních a pěkně nasvícených ledových soch, které byly vytvořené v rámci sochařské soutěže Tatry Ice Masters s tématy jako Mýty a legendy nebo Světová architektura.

Součástí Tatry Mountain Resorts je i středisko Jasná, jedno ze slovenských středisek, které dokáže konkurovat i alpským. Areál se 45 km sjezdovek se letos pyšní novou lanovkou Krupová - Kosodrevina, jíž se z jižní strany pohodlně dostanete až na vrchol Chopku bez přestupu na vleky. I v Jasné se dbá na doprovodné programy - je tu možnost Fresh Tracku nebo večeře v Rotundě při úplňku.

Tatry Mountain Resorts zahrnuje i akvaparky Tatralandii a Bešeňovou, obě akvacentra jsou v dojezdové vzdálenosti půlhodiny z Jasné. Jak v Tatralandii, tak v Bešeňové najdete tobogány, menší i větší bazény, atrakce pro děti a saunové světy. Pokud zakoupíte dvou- a vícedenní skipas, máte v nelyžovaný den vstup do akvacenter zdarma.


Tip pro pohodlnou cestu vlakem a 20% slevu na skipas:

Tatranské areály poskytují pro cestující Českých drah atraktivní 20% slevu na dvoudenní skipasy. V rámci ČD Ski mohou lyžaři využít vlak pro cestu do areálu Ski & Bike Ružomberok – Malinô Brdo a do areálů v Nízkých a Vysokých Tatrách (Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnice). Tyto skiareály jsou dobře dostupné denním přímým vlakem SuperCity Pendolino Košičan, vůbec nejrychlejším spojením do Tater, nebo nočním spojem EuroNight Bohemia s lůžkovými a lehátkovými vozy.
Skiareály Jasná a Vysoké Tatry nabízejí slevu 20% na nákup dvoudenního skipasu Gopass pouze při nákupu zpáteční jízdenky (vč. Včasné jízdenky pro jízdu tam a zpět) z ČR přes eShop ČD s cílovou stanicí Štrba a Poprad (pro lyžování ve Vysokých Tatrách) anebo Liptovský Mikuláš (pro lyžování v areálu Jasná – Chopok).
Z Prahy do Ružomberka zkrátí spoj SC Pendolino cestu na cca 5 hodin, z Olomouce na 3 hodiny a z Ostravy za cca 2 hodiny. Do Vysokých Tater trvá cesta spojem SC Pendolino o hodinu déle.


Vysoké Tatry v kostce:

Vzdálenost z Prahy     562 km
*Celodenní skipas dospělí     35 eur
Celodenní skipas Junior (roč. 2001 - 2009)     28 eur
Celodenní skipas dítě (roč. 2010 a mladší)     25 eur
Celodenní skipas Senior (roč. 1946 - 1955)     28 eur
Webové stránky střediska     www.vt.sk
Parkování: Tatranská Lomnica   zdarma vedle nástupní stanice
  Štrbské pleso   zdarma u hotelu FIS (malá kapacita), zdarma centrální parkoviště nad železniční stanicí (možnost skibusu do střediska)

* v hlavní sezoně od 23.12.2016 do 19.3.2016Ve Vysokých Tatrách jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: