Bachledová 1 from SNOW.cz on Vimeo.


Bachledka leží v ukázkovém stínu známějších středisek Vysokých Tater, lákat tak může právě lyžaře, kteří dají přednost klidu před rušnými sjezdovkami. Z centrálního parkoviště vás trojsedačková lanovka vyhoupne na nejvyšší bod střediska do centra dění, odkud se sjezdovky spouštějí na tři různé strany.


Sportovně laděné sjezdovky najdete v Bachledce v části Jezersko, která je obsluhovaná čtyřsedačkovou lanovkou. Tou „nejlyžovanější“ sjezdovkou je pravděpodobně červená trať Majstrák, která je lehce členitá a střídají se na ní širší i užší úseky.


Po rozježdění na červené se v téže části vrháme na černou sjezdovku Slalomák, která se bez jakýchkoli zatáček spouští přímo dolů. Nejde ale o žádnou strmou „střechu“, kde by bylo potřeba „kristiánek“, Slalomák je v podstatě taková hodná černá, na které se dají krájet i slušivé carvové oblouky.


Nejvíc jsme si ale v Bachledce oblíbili červenou sjezdovku Furmanec, která byla ze všech sjezdovek nejširší, konstantně prudká po celé délce a maximálně přehledná, tedy pro pokládání se do oblouků jak dělaná. Jediným vroubkem byla nedělní fronta na vlek – evidentně to není jen naše oblíbená sjezdovka.


Začátečníci a mírně pokročilí ocení v Bachledce modrou sjezdovku Bachledku, která je s délkou 1 830 m nejdelší upravovanou sjezdovkou ve středisku. Na nácvik prvních oblouků se nabízí nejvíc její začátek, který je dlouhý a pozvolný, nicméně v jejím prudším zúženém prostředku mohou někteří začátečníci trochu bojovat. Ke konci se ale trať opět zvolní a otevře do šíře.


Pro děti jsou v Bachledce zřízená dvě dětská hřiště, jedno menší s lanáčkem kousek nad nástupní stanicí třísedačky, druhé pak u výstupu třísedačky s využitím dětské pomy. Využít tu můžete samozřejmě i služeb instruktorů lyžařských škol, které tu jsou hned čtyři. Hodina na osobu v lyžařské škole Bachledka&Mountain Activities vyjde na 23 eur.


Zábavou nejen pro děti je i snowrafting, který jsme nemohli nevyzkoušet. Zatímco dolů jsme se vezli pohodovou rychlostí ve „sněhové divoké řece“, nahoru nás vyvezl skútr. Možná vás překvapí, že adrenalinovější byla právě jízda nahoru! Jedna vyjde na 2,50 eura.


Milovníci panoramat si mohou den v Bachledce zpestřit návštěvou dřevěné vyhlídkové věže, která se nachází na konci snowraftové dráhy. Vyhlídku mohou navštívit jak pěší, tak lyžaři.


V Bachledce se netroškaří ani s občerstvovacími „stanicemi“ - kromě klasických aprés-ski stanů si můžete něco malého dát i v menších bufetech téměř u každé nástupní stanice lanovky nebo vleku. Větší výběr jídel pak najdete v komornější restauraci spojené s aprés-ski stanem kousek nad nástupem třísedačkové lanovky u centrálního parkoviště. Vybírat můžete například ze spišských pyrohů, kuřecích křidýlek nebo kuřecího soté - v hlavní nabídce je celkem deset pokrmů a ceny se pohybují okolo 7 eur.


Bachledka v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 17 min
Celodenní skipas dospělý (16–60 let)     25,30 eur
Celodenní skipas junior (10–15 let)     22,40 eur
Celodenní skipas dítě (do 9 let)     21, 20 eur
Celodenní skipas senior (od 61 let)     22,40 eur
Webové stránky střediska     www.bachledka.sk
Parkování     Bachledová dolina – velké centrální parkoviště přímo v zázemí střediska, zdarmaV Bachledové jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.Partneři SNOW tour: