Pro letošní sezónu se na trh dostaly špičkové lavinové batohy s objemem 8, 22 a 32 litrů, fungující na principu technologie BCA Float. Systém doplnitelných lahví se stlačeným vzduchem, kdy je vzduch zatažením za ergonomické madlo vehnán do airbagů, významně zvyšuje šanci na přežití při zasypání lavinou, neboť batoh zasypaného nadnáší nad masu sněhu a airbag, strategicky umístěný za hlavou a kolem krku, chrání citlivá místa páteře před zraněním. Lavinové batohy BCA navíc vynikají propracovaným zádovým systémem a množstvím vychytávek jako možností diagonálního či vertikálního upínání lyží, odpojitelnou síťovanou kapsou na helmu, H20 systémem se zateplenou kapsou na ramenním popruhu nebo organizéry pro snadné umístění stoupacích pásů, lavinové sondy a lopaty. Samozřejmostí jsou oka pro upevnění holí a cepínu. Kdo by potřeboval techničtější batohy vhodné pro vícedenní přechody, tak sáhne po Float 42.

Nejdůležitější pomůckou pro pohyb v zimním terénu je bezesporu lavinový vyhledávač. Vlajkovou lodí značky BCA je moderní tříanténový digitální lavinový vyhledávač Tracker3™, který zaujme příjemně malými rozměry. Jeho největší výhodou je velmi rychlé zachycení nejsilnějšího signálu ostatních vyhledávačů v dosahu. Ve chvíli, kdy signál zachytí, si můžete být jisti, že zasypaného najdete. Vzdálenost a směr zasypaného lze snadno odečítat z displeje pomocí jasně červených LED diod, což výrazně usnadňuje hledání za zhoršené viditelnosti, jako je mlha, tma či husté sněžení. V případě vícečetného zasypání nabízí vyhledávač funkci Signal Suppression (SS), kdy je po dobu 60 vteřin potlačen nejsilnější signál již nalezeného vyhledávače. Jste tak co nejrychleji navedeni k dalšímu zasypanému. Pokud potřebujete získat přehled o všech zasypaných v dosahu, pomůže vám funkce Big Picture (BP), usnadňující rozhodnutí, kam se vydat hledat nejdříve.

Každý skialpinista, řešící hmotnost své výzbroje, zajásá nad dokonalým spojením cepínu a lopaty s univerzální násadou. Shaxe Tech s ocelovou hlavou cepínu a technickým topůrkem splňuje normu CE pro cepíny kategorie B, takže se na něj můžete bez výhrad spolehnout i v prudkých svazích. Shaxe Speed s  hlavou cepínu z T6 duralu je skvělou volbou pro horské přechody.

Součástí setů jsou navíc speciální křídlové šrouby, usnadňující zkonstruování záchranných sání. K tomu pomohou třeba karbonové hole K2 LOCKJAW CARBON PLUS, disponující integrovaným sklonoměrem, talířky naklápějícími se podle sklonu svahu nebo měřičem hloubky sněhu, který po spojení dvou holí dohromady funguje jako lavinová sonda.

Spolehnout se můžete i na odolné duralové nebo karbonové lavinové sondy BCA Stealth se snadným systémem aretace.

V neposlední řadě je třeba zmínit odborníky uznávané stoupací pásy, vyráběné přední švýcarskou značkou POMOCA z mohéru a nylonu. Pásy mají skvělou přilnavost k lyži, ideální poměr stoupavosti a skluzu a výraznou voděodolnost.

Pokud byste snad stále byli na pochybách, vyzkoušejte výrobky K2 a BCA v terénu a přesvědčte se o jejich kvalitě.


k2skis.com