Česko: na sjezdovkách až metr sněhu

I když sníh pomalu mizí i z nižších horských poloh, více než dvě třetiny českých sjezdovek bude o víkendu ještě v provozu. Nejvýše položené areály jako Černá hora, Klínovec nebo Praděd hlásí přes metr sněhu, ve většině se výška sněhové pokrývky na tratích pohybuje okolo půl metru. Alespoň jednu sjezdovku má stále otevřenu i mnoho menších a podhorských středisek.


Klikněte pro interaktivní mapu aktuálních reportů

Sněžení vystřídá slunce

V pátek a zčásti i v sobotu bude počasí ještě větrné, přeháňkovité se sněžením na horách a teplotami kolem nuly. Postupně se ale vyjasní a neděle už by mohla být poměrně slunečná, stejně tak začátek nového týdne. Teploty přitom půjdou vzhůru, a lyžařské podmínky tak budou mít typicky jarní denní chod s postupně měknoucím sněhem.


Předpověď počasí na sobotu. Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Alpy: desítky centimetrů nového sněhu a modré nebe

Uplynulý týden byl ve vyšších polohách Alp bohatý na prašan - připadly desítky centimetrů sněhu, a to na severní i jižní straně Alp. V západních Alp nezřídka přibyl i metr prašanu. Víkend a první polovina nového týdne přitom budou slunečné, takže výše položená střediska slibují výborné jarní lyžařské podmínky.
V Rakousku je otevřeno 83 % sjezdovek, v Itálii 89 % sjezdovek, ve Švýcarsku 71 % sjezdovek a ve Francii 86 % sjezdovek.


Čerstvá sněhová nadílka v italském Bormiu. Foto: Radek Holub - SNOW

Tip: skipas zdarma na Monínec

Monínec

Čtenáři březnového vydání SNOW 102 mohou využít akce skipas 1+1 zdarma a vyrazit na Monínec ve dvou za cenu jednoho! Nevídanou výšku sněhu zajišťuje nová technologie Snowfactory, díky níž si 1 200 m dlouhá sjezdovka na pomezí středních a jižních Čech stále drží téměř metr sněhu.

Jak získat výhodný skipas na Monínec?


Takto bylo na Monínci začátkem února. Foto: Jerry70

Tip reportérů: čím výše, tím lépe

Špindlerův Mlýn

Výška sněhu na sjezdovkách je stále víc než dostatečná, v posledních dnech přibyl i těžší nový sníh. V jarních dnech s nočním vyjasněním se dá počítat s příjemnými firnovými podmínkami - nejprve změknou svahy na Medvědíně, později ve Svatém Petru. Všednodenní zalidněnost sjezdovek už je výrazně nižší než v předchozích týdnech.


Medvědín od reportéra OtaR

Ovčárna Praděd

Nejvýše položené domácí středisko si díky nadmořské výšce i bez zasněžování udržuje slušnou sněhovou pokrývku a tři otevřené sjezdovky všech obtížností. Koho neodradí kratší a starší vleky ani komplikovanou dopravní dostupnost, ten bude odměněn jedinečnou lyžařskou kulisou a obvykle i nižší zalidněností areálu.


Praděd od reportéra svena

Špičák na Šumavě

Jižní svahy železnorudského Špičáku mají na svých pestře modelovaných sjezdovkách převážně střední náročnosti stále dostatečnou vrstvu sněhu, jen je potřeba počítat s měkčím povrchem během dne - zato ráno se dá užít dobře upraveného firnového manšestru.


Špičák od reportéra ViktorVan