Tento článek vyšel v časopise SNOW 98 (listopad 2016).


Co je to SMU?

MU znamená v překladu „special make up“. Tedy speciální vzhled, jiné, nekatalogové označení, zakázková výroba a zajímavý mix vlastností lyží, které známe z běžné kolekce výrobců. Pokud tedy v běžném katalogu najdete lyže s označením například S12 a vyšší model S14, model SMU bude mít pravděpodobně označení S13 a v běžném katalogu značky ho nenajdete. Přesto pro vás může být zajímavý.

Koupíte je?

Důvodů ke koupi takového modelu je hned několik. Prvním je zajímavá cena. Vzhledem k vysokým objednávkám pro sportovní řetězce se jak výrobce, tak zadavatel takové objednávky dostávají vzhledem k objemu na zcela jinou výrobní cenu, ta se pak samozřejmě promítá i do ceny na obchodě. Druhým důvodem je pak konstrukce, technologie a vázání lyží, které jsou často velmi dobře namíchaným koktejlem z vyšších i nižších modelů. Nekatalogový model S13, který jsme uvedli jako příklad, tedy bude mít design modelu S14, parametry a konstrukci z lyží S12, použité technologie budou pocházet třeba opět z modelu S14, na ceně se ušetří případně na použitém vázání, které bude mít nižší hodnotu DIN (namísto standardních 12 například vázání s DIN 10), pro naprostou většinu lyžařů však postačí.

Nebo nekoupíte?

Důvody, proč nekoupit, budeme hledat hůře. Tím nejpádnějším argumentem budou hlavně chybějící informace o konkrétním modelu lyží. V katalogu je nenajdete, a je tedy pouze na vás, jak se budete orientovat, zda půjdete do hloubky a zkusíte podle dostupných informací sestavit jeho přesné vlastnosti, ale hlavně použité konstrukce a technologie. Ta snaha za to určitě stojí, protože mezi SMU lyžemi lze najít modely, které svými kvalitami dosahují na vrchní patra produktové pyramidy, svojí cenou se však pohybují výrazně níže.

Jak poznat a vybrat dobré SMU?

Nejlepší je samozřejmě testovat. Testování modelů SMU je bohužel trochu komplikované. Pokud testovacím centrem nedisponuje přímo konkrétní sportovní řetězec, což není úplně běžné, k vyzkoušení takových lyží se s největší pravděpodobností vůbec nedostanete. Činíme tak za vás tedy my a každý rok takové lyže testujeme. A testujeme je často s velkou mírou překvapení, jak dobré některé z nich mohou být. Nakonec posuďte sami na následujících řádcích, jak se našim testérům líbily a jaká hodnocení jim přidělili.

Jaké lyže najdete ve sportovních řetězcích

Nejlevnější katalogové modely

Jedná se o modely ze samotného konce kolekce, které jinde nenajdete prostě proto, že si je specializované prodejny neobjednávají. Většinou jimi totiž neosloví svou cílovou skupinu zákazníků a mají na takových lyžích navíc malou marži. Tyto lyže výrazně preferují cenu před kvalitou a uspokojí vesměs začínající nebo čistě rekreační lyžaře.

SMU modely

Lyže vyráběné na objednávku sportovních řetězců. Často to jsou zjednodušené nebo nějak jinak zlevněné (slabší vázání, deska apod.) modely postavené na formách katalogových lyží (případně starších oblíbených modelů) s designem evokujícím spíš vyšší řady kolekcí. V katalogu výrobce je nenajdete a při jejich koupi jste tedy odkázáni na to, zda se vám podaří vystopovat rozdíly mezi adekvátními modely z katalogu. Důvodem pro koupi je hlavně mimořádně nízká cena, která je opodstatněná nejen konstrukční optimalizací, ale i velkými objemy objednaných kusů.

Starší katalogové modely

V centrálních skladech výrobců často zbývají modely z uplynulých sezón, které jsou ovšem katalogové a snadno je tedy v kolekcích výrobců dohledáte. Občas jsou opatřeny levnějším vázáním, přesto mohou být dobrou koupí i pro fajnšmekra, který hledá kvalitu a neprahne po aktuálním designu.
Test SMU lyží najdete v časopise SNOW 98, který si lze zakoupit na:

www.alza.cz/media/snow

www.floowie.com/cs/slimmedia