Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.


Jako náš základní tábor jsme si zvolili autokemp v Novém městě pod Smrkem, který se nachází vedle přírodního koupaliště. Travnatá plážička u vody vybízí k opalovačkám, ale třeba i ke grilování nebo plážovému volejbalu. My se tradičně nejprve vrhli na cyklistiku, a to přímo na zdejší populární singltreky, které se pod nejvyšší horou Jizerek klikatí v síti o celkové délce přes 80 km. Jde o unikátní přírodní stezky, které jsou z velké většiny vyhlazené a tedy velmi jednoduché. Na kolo se sem můžou vydat začátečníci nebo klidně i rodiny s dětmi, a to klidně i s prarodiči.
Z autokempu jsme se mohli vydat na různě obtížné okruhy, od nejméně náročné zelené trasy, přes modrou a červenou, až po černou trasu. Začátečníkům nebo dětem doporučujeme na úvod modrou trasu Hřebenáč, kterou jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli. Zhruba devítikilometrový okruh jedete po pohodové vyhlazené pěšině, bez jakýchkoli kořenů nebo kamenů.
Zábavné jsou tu hravé zatáčky nebo terénní vlny a zpestřujícím prvkem jsou i dřevěné lávky. Stezka vede spíše po hřebeni, takže se nemusíte obávat náročných výjezdů nebo sjezdů.
Na červených a černých tratí už na vás čeká i nějaký ten kopec a svezete se i rychleji z kopce, charakter jednoduché lesní pěšiny je tu však zachován, takže jakmile zvládnete modrou, projdete snadno i červenou trať.
Chcete-li výlet na kole spojit i s kulturním zážitkem, vyrazte ze singltreků do nedalekých Jindřichovic pod Smrkem, které se nachází zhruba 6 km od Nového města pod Smrkem. V Jindřichovicích najdete žijící skanzen včetně muzea života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. Také my jsme ve skanzenu absolvovali prohlídku, která mimo jiné zahrnovala například i větrný mlýn, který jediný funkční a přístupný v Čechách a od milého pana průvodce jsme se v mlýně dozvěděli, odkud vlastně pochází rčení „mít něco za lubem“.
Provedeni jsme byli dále stavbami s lidovou architekturou a k vidění byl například obří mandl, kovárna, truhlárna a další zemědělské stroje jako žentour nebo mlátička. Dále jsme byli seznámeni s různými druhy tehdejších „praček“ na prádlo, žehličkami a také tkalcovským stavem. Jinými slovy se v Jindřichovicích vrátíte od dvě století zpátky a autenticky můžete nasát atmosféru tehdejší doby. O prázdninách je skanzen otevřený každý den kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hod.
Je-li libo delší výlet, dojeďte na kole do Frýdlantu vzdáleného od kempu cca 10 km a pokračujte v odhalování historie třeba na zámku a hradu Frýdlant, který je o prázdninách otevřený od 9 hod do 16:30 a patří vůbec k nejvýznamnějším památkám severních Čech. Při prohlídce můžete obdivovat monumentálnost středověkého hradu a nahlédnete i do prostor renesančního zámku a kaple. Základní vstupné činí pro dospělého 150 Kč, pro děti, studenty a důchodce nad 65 let 110 Kč.
Ve Frýdlantu by milovníci piva neměli opomenout ani návštěvu pivovaru, kde můžete buď jen tak posedět a popít pivo Albrecht, nebo můžete absolvovat 50minutovou prohlídku včetně ochutnávky (130 Kč).
A aby to nebylo jen pivo, navštívili jsme ještě dobovou restauraci U Wéwody fridlantského přímo v centru města. Byli jsme usazeni do typické staročeské světnice s dobovou atmosférou a s obsluhou oděnou do úboru tehdejší doby. Na výběr bylo z velkých porcí a poobědvat jsme mohli typickou českou kachnu, vepřové koleno, nebo můžete zkusit speciality jako je hovězí steak nebo jelení medailonky. Ceny jídel se pohybují od 130 Kč do 230 Kč.

Frýdlantsko v kostce:

Vzdálenost Frýdlantu z Prahy     1 hod 44 min
Vstupné na zámek a hrad Frýdlant dospělí/děti, senioři     150 Kč/110 Kč
Vstupné skanzen Jindřichovice dospělí/děti, senioři     100 Kč/50 Kč
Půjčení pevného kola Singltrek pod Smrkem     540 Kč/den
Půjčení celoodpruženého kola Singltrek pod Smrkem     790 Kč/den
Webové stránky     www.mesto-frydlant.cz
      www.lunaria-jindrichovice.cz
      www.singltrekpodsmrkem.czSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: