Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.


Bike SNOW tour 2016/17: Lipno from SNOW.cz on Vimeo.
V letních měsících jsou na Lipně v provozu dvě sedačkové lanovky, a to z každé strany vrchu Kramolín jedna. Z vrcholu se od letoška spouští nový Floutrejl, tedy plynulá vyhlazená stezka pro horská kola, která je vhodná pro jezdce jakékoli výkonnostní kategorie. Floutrejl na Lipně se vyznačuje velmi mírným profilem, takže se nemusíte obávat žádných prudkých úseků a není tedy potřeba výrazně brzdit, či naopak šlapat.
Start lipenského Floutrejlu je situovaný na pravé straně od výstupu lanovky, kousek pod kopcem a vyznačený zřetelnou bránou s nápisem. Zpočátku se vyhlazená pěšinka vine po vrstevnici kolem vrcholu, jakmile překřížíte v první čtvrtině asfaltovou cestu, začne se stezka pozvolně svažovat z kopce, takže si na jakémkoli kole můžete užívat plynulou jízdu lesem na terénních vlnách a mírných klopených zatáčkách. Floutrejl končí u dolní stanice sedačkové lanovky na odvrácené straně od Lipna, takže komu se nechce šlapat kopec nahoru po svých, může klidně využít lanovku.
Lipenská krajina nahrává cyklistickým vyjížďkám nejen díky Floutrejlu, ale i díky cyklostezce kolem Lipna, která je vyasfaltovaná a vede jen po rovině, takže pohodový okruh můžete jet například z Lipna na Frymburk, dále se nechat převézt přívozem na druhou stranu a z Přední Výtoně se po hrázi vydat zpět do Lipna. Není-li pro vás nějaké to šlapání do kopce překážkou, můžete se nejprve svézt po úvodní části Floutrejlu po vrstevnici a na křížení s asfaltovou cestou pokračovat po hřebeni stále rovně. Pohodová hřebenovka vás zavede až nad Frymburk, kam se můžete spustit rovněž po trailu typu „flow“, tedy plynulé vyhlazené pěšině a zpět po cyklostezce podél Lipna nebo si výlet prodloužit přes zmíněnou Přední Výtoň.
Lipenskou dominantou je mohutná dřevěná konstrukce na vrcholu Kramolína, jež návštěvníky dřevěnou stezkou provádí mezi korunami stromů a zábavně-didaktickými zastávkami zpestřuje procházku i malým dětem. Odměnou pak může být výhled ze 40metrové výšky na přehradu, nebo jízda po zatočeném tobogánu. Vstupenka na Stezku vychází na 210 Kč pro dospělého a pro dítě na 180 Kč a dostat se k ní můžete po svých po vyznačené trase z parkoviště, lanovkou nebo speciálním Stezkabusem.
Zatímco Stezku jsme znali už z let předešlých, Království lesa pro nás bylo novinkou, která se nachází jen pár set metrů pod Stezkou. Jde o zábavně-naučný komplex v lese plný prolézaček, provazových sestav a nechybí ani oblíbené trampolíny. My nejvíc času strávili v ohradě s malými ochočenými kozičkami, které se nebránily hlazení a už vůbec ne granulím z automatu, kterými lze kozičky krmit. Vězte však, že jakmile se k automatu jen přiblížíte, sesype se na vás stádo koziček, které vám krmivo z automatu pomůže ochotně vybrat. :-)
Jinými slovy se v Království lesa budou děti na jednom místě učit o šumavském lese a zároveň se budou bavit v bludišti nebo provazové lanovce. Každá prolézačka tu je ale samozřejmě uzpůsobená tak, aby byla stoprocentně bezpečná, zároveň ale přinesla i jistou dávku adrenalinu, a to klidně i dospělému. V Království nechybí samozřejmě toalety a občerstvení s venkovním posezením, kde jsme neodolali kapřím hranolkám. Tento netradiční lesní komplex můžete navštívit každý den od 9:30 do 19:00 a vstupné pro jednotlivce činí 210 Kč. Jak u Stezky korunami stromů, tak i u Království lze zakoupit zvýhodněné rodinné vstupné.
Ani koloběžky na Lipně neunikly naší pozornosti a dvě jsme si u horní stanice lanovky zapůjčili. Zpočátku jsme se vezli po asfaltové cestě kolem stezky a následně jsme křižovali lanovku, chvíli po té jsme zahnuli doprava do lesa na vysypanou pěšinu, která se v dlouhých zatáčkách vlnila lesem jako had a jízda v této sekci byla zkrátka zážitkem. Díky mírnému sklonu pěšiny jsme nemuseli brzdit, ale ani se odrážet podobně jako tomu bylo u Floutrejlu na kolech a nechali jsme se jen plynulou cestičkou s přívětivými terénními vlnami nést z kopce dolů. Dospělý zaplatí za jízdu 169 Kč, dítě 99 Kč.
Na Lipně jsme letos poprvé vyzkoušeli i projížďku na elektročlunu, který lze zapůjčit přímo v přístavu v půjčovně Intersport Rent Kapitanát. Na tento člun jsme nemuseli vlastnit žádné speciální kapitánské zkoušky a tamní personál nás v přístavu o ovládání člunu ochotně zaškolil. Člun jsme měli zapůjčený na hodinu a s přestávkami na opalování jsme zvládli objet nedaleký ostrov a přiblížit se také k samotné hrázi. Hodina pronájmu vyšla na 740 Kč a celkem na člunu může jet až pět osob, takže si lipenskou plavbu s výhledem na Stezku můžete dopřát klidně s celou rodinou.
Nejadrenalinovější zábavou na Lipně je pak bezpochyby bikepark, který nabídne dvě trati, červenou a modrou svažující se po odvrácené straně Kramolína od přehrady. Obě trasy jsou si charakterově velmi podobné, tedy nezahrnují žádné náročné kamenité nebo kořenovité pasáže a jsou spíše širší a „vyhlazené“.
Modrá trať zahrnuje bezpečně vysoké klopené zatáčky a také skoky, které se však dají bez problémů přejíždět, aniž byste museli odlepovat kola do vzduchu. Zatímco horní polovina trati se vine lesem, dolní polovina se dostává do otevřeného prostranství sjezdovek.
Na červené trati kromě klopených zatáček a skoků najdete už i nějaký ten dřevěný drop, pokud však skákat nechcete, dají se všechny skoky bez problémů objíždět. Jestliže koketujete s myšlenkou, že byste se rádi na kole trochu „rozeskákali“, jsou tratě lipenského bikeparku tou vhodnou volbou.

Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 45 min
1 jízda lanovka dospělý     120 Kč
Kombinovaný vstup Stezka + Království dospělý     350 Kč
Zapůjčení kola floutrejl dospělý/3 jízdy     369 Kč
Zapůjčení kola floutrejl dítě/3 jízdy     299 Kč
Celodenní jízdné do bikeparku dospělý     390 Kč
Webové stránky     www.lipno.infoSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: