Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.


Bike SNOW tour 2016/17: Malinô Brdo – vyžití na kole, na vodě i ve vzduchu from SNOW.cz on Vimeo.

Na Malině Brdě se nejprve vydáváme kabinkovou lanovkou do bikeparku, který se s celkovou délkou tras přes 10 km řadí k těm největším na Slovensku. Celkově jsou zdejší tratě poměrně technické, nicméně tu najdete i nenáročnou a poměrně vyhlazenou trasu Modrý Zamat, která se rychlým tempem vlní z kopce dolů bez žádných kořenovitých nebo kamenitých úseků. Vyhlazená je zejména horní část, takže se plynule můžete projet několika klopenými zatáčkami a přes terénní vlny. Trať se dá doporučit klidně i začátečníkům.
Příjemně nenáročný trail Malina se v dlouhých zatáčkách kroutí i přes sjezdovku Hlavnou z vrcholu Malinné, kam vyváží sedačková lanovka, tedy jde o druhý vrchol v bikeparku. Trať v této pasáží není nijak technická, takže máte čas kochat se výhledem na město Ružomberok i na Západní a Nízké Tatry.
Tato trasa se dále napojuje na endurovou trať Blizzard, která je krom několika dřevěných lávek ryze přírodní, a tak se tu svezete v hravých kořenovitých zatáčkách lesem nebo se necháte unášet v počáteční části plynule vedenou a poměrně rychlou pěšinou. Tento rozmanitý singltrail měří až 4 100 m a dá se doporučit jak XC jezdcům, tak sjezdařům.
A když vás v bikeparku v kopcích přepadne žízeň, využijte dřevěného aprés ski baru kousek nad sedačkovou lanovkou, kudy vede zmíněná trať Blizzard. Posedět pak můžete na prosluněné terásce s výhledem na zelenou sjezdovku Hlavnou a představovat si, jak tam v zimě pofrčíte na lyžích.
Na Malině Brdě se ovšem můžete svézt i nebikeparkovou trasou, tedy jednoduchým a jen pozvolně klesajícím singltrailem po žluté trase, která kopíruje asfaltovou cestu směřující k výstupu kabinkové lanovky. Nástup je z této asfaltové cesty kousek pod Minizoo Sidorovo, kdy se vydáte doprava po úzké pěšině do kopce, ten má ale jen pár metrů a pak už se vezete jen z kopce po vyhlazeném trailu až do Hrabova.
Výše zmíněnou Minizoo Sidorovo byste na pěším nebo cyklistickém výletě neměli vynechat. V jedné velké ohradě si tu můžete pohladit malá prasátka, ovečky nebo kozy. Zvířata jsou ochočená, takže jsme neváhali pohladit si malá roztomilá prasátka. Minizoo Sidorovo se nachází pod vrchem Sidorovo necelých 20 minut z kopce od výstupu horní stanice kabinkové lanovky a vstup sem je zcela zdarma.
Výčet dalších aktivit letního komplexu Malinô Brdo je poměrně pestrý. Vyzkoušet tu můžete dále sjezd na kárách nebo nových koloběžkách s masivními pneumatikami, jež vám jízdu po šotolinové cestě značně usnadní. Nově se můžete s koloběžkou svézt po lesní trati od výstupu sedačkové lanovky, kdy se vydáte na opačnou stranu, než vede bikeparková trasa Malina. Pod Minizoo Sidorovo se opět napojíte na asfaltovou či šotolinovou cestu vedoucí až do Hrabova. Káry nebo koloběžky zapůjčíte u dolní stanice kabinkové lanovky.
Další aktivity hledejte přímo v Hrabově u nástupu kabinkové lanovky. Na obou stranách jezera se tu rozprostírá lanové centrum Tarzania, které spojuje zipline přes vodní nádrž a rozděluje tak lanový park na část pro zkušené a část pro začátečníky a děti, čímž jde o největší lanové centrum na Slovensku. Za 45 minut na dětské trase zaplatíte 5 eur, zipline stojí 8 eur.
Na kole i pěšky se dále můžete vydat do blízkého skanzenu Vlkolínec nebo na hrad Likava. Na Likavu se z Hrabova vydejte nejprve k hotelu Áčko a přesuňte se na pravou stranu Váhu do obce Rybárpole a pokračujte směrem na Likavu. Po cestě zpět se můžete občerstvit v typické slovenské kolibě Likava.
Po všech výletech a aktivitách se nabízí odpočinek u jezera v Hrabově, které disponuje travnatou pláží, molem a vyzkoušet tu můžete i lodičky nebo aquazorbing.
Cenově dobře dostupným ubytováním je hotel Hrabovo jen pár kroků od nástupní stanice kabinkové lanovky. K dispozici jsou klasické hotelové pokoje i apartmány a rovněž můžete využít posezení na venkovní terase s výhledem na jezírko. V hlavní sezoně zaplatíte za pokoj pro dva 40 euro na noc.

Malinô Brdo v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)     6 eur
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     20 eur
Zapůjčení trekingového kola (1 den)     15 eur
Zapůjčení sjezdového/en­durového kola + 1 den lanovka     75 eur
Provozní doba lanovky     Denně 8:30 – 16:30
      V půlhodinových intervalech
Ubytování     www.hrabovohotel.sk
Webové stránky     www.bikepark.skSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: