Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Nový ročník Světového poháru alpských lyžařů se rozběhne už příští víkend 28. a 29. října v rakouském Söldenu. V tradičním dějišti úvodního závodu prestižního seriálu se na start obřího slalomu postaví tito Češi: Ester Ledecká, Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.

„Olympijská příprava byla bohužel poznamenána několika zraněními našich závodníků a také situací kolem nevyplácení dotací ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kdy opravdu nebyly finance na to, aby svaz řádně fungoval, a s finančními problémy se stále potýká i mnoho reprezentantů. Ale obecně jsem s přípravou, která naše závodníky rozprskla po celé zeměkouli, spokojený,“ řekl šéftrenér reprezentace Tomáš Bank.

Velká část reprezentantů ve složení Ester Ledecká, Filip Forejtek, Jan Zabystřan, Ondřej Berndt a junior Tomáš Klinský koncem srpna odcestovala ke společnému soustředění do Chile. „Proběhlo to velmi dobře, účastnili jsme se mnoha závodů Jihoamerického poháru, ve kterém se všem našim závodníkům dařilo, Ondra navíc vyhrál slalom a Ester zvítězila hned ve třech závodech,“ popisoval Bank. „Já vždycky říkám, že když všichni ve zdraví přežijeme těch pět týdnů intenzivního tréninku a náročné dřiny v Chile, tak jsme na sezonu dobře připraveni,“ dodal.

Kryštof Krýzl na začátku přípravného období prodělal operaci kolene, nicméně do tréninku se zapojil už úvodem června. Místo společného kempu v Chile ho čekalo soustředění na Novém Zélandu, kde se mu jako prvnímu českému lyžaři v historii podařilo zvítězit v celkovém pořadí Australsko-Novozélandského poháru. „Koleno funguje, takže to vypadá dobře. Moc se těším na novou sezonu, která samozřejmě vyvrcholí olympijskými hrami. Myslím, že už mám věk na to, aby cíle byly ty nejvyšší a pokusil jsem se navázat třeba na Ondru Banka nebo Honzu Hudce. Chtěl bych se poprat o nejvyšší příčky a v zimě pro to udělám maximum,“ uvedl jednatřicetiletý reprezentant.

Také Martina Dubovská se za tréninkem vydala na Nový Zéland. A stejně jako Kryštofu Krýzlovi se jí v závodech velmi dařilo. Hned na úvod ovládla paralelní slalom v rámci Winter Games. „Kromě Nového Zélandu jsem absolvovala také měsíční soustředění ve Francii, léto bylo náročné, ale s přípravou jsem spokojená. Na konci minulé sezony jsem si trochu vylepšila FIS body, takže do nadcházející zimy bych měla nastoupit s lepším startovním číslem. Moje cíle jsou tedy jasné – pravidelně bodovat především ve slalomu a zajet nějaký dobrý výsledek na olympiádě,“ prozradila Dubovská.

Pro trojici českých reprezentantů začne nová sezona už příští víkend v Söldenu, kde je v rámci prvního podniku Světového poháru na programu obří slalom. Do závodu mužů nastoupí Ondřej Berndt s Kryštofem Krýzlem, jenž raději nechce mít před startem zimy přehnané ambice. „V minulosti jsem měl problém s tím, že jsem měl hodně velká očekávání a svazovalo mě to. Doufám, že letos se mi podaří vyladit hlavně tu hlavu a pojedu svoje maximum,“ uvedl Krýzl.

Jedinou českou zástupkyní v závodě žen bude navzdory původním plánům Ester Ledecká, která si tak odbyde premiéru v obřím slalomu Světového poháru. „Na olympiádě Ester pojede jen obřák a super G, protože ostatní závody kolidují se snowboardem. S obřákem zatím takové zkušenosti nemá, takže každý takto kvalitní závod je pro ni přínosem,“ řekl trenér Bank.Složení reprezentačních družstev pro sezonu 2017/2018:

Reprezentační družstvo A – muži:

Berndt Ondřej
Forejtek Filip
Hudec Jan
Krýzl Kryštof
Zabystřan Jan


Reprezentační družstvo A – ženy:

Capová Gabriela
Dubovská Martina
Křížová Klára
Ledecká Ester
Pauláthová Kateřina


Reprezentační výběr – muži:

Kotzmann Adam


Reprezentační výběr – ženy:

Arnold Andrea
Klicnarová Pavla