Celkové výsledky SP: 1. Hirscher, 2. Jansrud, 3. Kristoffersen

Sjezd

Je problémem už od 70. let, kdy byl na vrcholu popularity. Problematičnost tzv. královské discipliny zasluhuje samostatné pojednání. Bez Svindala chybí sériový vítěz, Jansrud nebyl vyrovnaný, sjezdař budoucnosti Paris zatím také ne (oba vyhráli 2x). Nakonec se pilným nespektakulárním sběrem bodů (4x 2.) globu opět zmocnil nenápadný Peter Fill bez jediného vítězství. Dobrý technik, asi „hodný hoch, všechno,“ řekl by klasik Milouš, ale, při všem uznání, sjezd by potřeboval efektnějšího střelce.

1. Fill, 2. Jansrud, 3. Paris - MS: Feuz

Fill, Jansurd a Paris - první trojice na SP ve sjezdu

Super-G

Další potíž. Jansrud se rozjel ke třem vítězstvím v řadě, pak ale ochabl. Slabší byl i obhájce Kilde, vodu nečeřil loni 6. Hirscher. Super-G se podle stavitele a tratě někdy zmítá mezi skorosjezdem a skoroobřákem, ale ani to mu nedává větší přitažlivost. Jarní Waldnerův výrok, že možná do pěti let skončí, může být jak sondáží ohlasů, tak polibkem smrti.

Bohužel pro nás skončily starty kanadské akvizice Jana Hudce žalostně. Díky statutu zraněného šel bronzový ze Soči do sezony ve 30 WCSL, se značnou medializací jako „hvězda“, ale dojížděl úplně na chvostu a údiv vzbuzovala i jeho kritika lyží v médiích. Podobně špatně absolvoval v 5. a 6. desítce i šest sjezdů.

1. Jansrud, 2. Reichelt, 3. Kilde – MS Guay

Obří slalom

Legendární duely Ligety – Hirscher jsou minulostí, sice se zdálo, že na Hirschera tvrdě zatlačí francouzští mušketýři Pinturault (jako rok předtím), Fanara, Faivre, Muffat-Jeandet, ale nestalo se. Pinturault vyhrál sice 3x, ale Marcel 4x. Všichni si nyní slibují, že díky změně materiálu (R 35→30 m) snad přijde větší konkurence, snad dokonce i vyléčený Ted?, ale větší změny spíš nenastanou. Širší špička a více vítězů by jedině prospělo.

Peter Fill, finále SP ve sjezdu.

Kryštof Krýzl měl v sezoně snových 6 FIS bodů, na konci 3x bodoval, ale opět zůstal za 30 WCSL. Paradoxně jen v supertěžkém Adelbodenu se „utrhl“ na 14. místo. Bídu našeho GS podtrhlo MS.

1. Hirscher, 2. Faivre, 3. Pinturault – MS Hirscher

Slalom aneb nejlepší nakonec

Dnes nejpohlednější disciplina. A nejakčnější: zatímco ve sjezdu se ve skluzových pasážích děje pro diváka máloco zajímavého, zde je k vidění za nějakých 50 vteřin na 60 oblouků, řada z nich parádně vyjetých, žádná hluchá místa. Je nejsnáze trénovatelný a soustřeďuje tak nejpestřejší konkurenci. Mužskému naturelu navíc, na rozdíl od žen, odpovídá vlétnout do lesa tyčí s odhodláním zálesáka s mačetou – a na jízdách je to vidět. Nejvíce v přenosech žen a mužů po sobě, např. Sestrieres, Adelboden/Maribor, takřka jiný svět. U chlapů bylo pokaždé na co koukat. Kdyby takhle vypadala každá disciplina, mohli bychom skoro být zpátky ve slavných 70. letech...

Hirscherův úspěch na SP ve slalomu

Kristoffersen zvítězil 5x, Hirscher jen 2x, ale byl k tomu 4x 2. Loni Henrik, vyšší a pružnější, vyhrál, i když na konci sezony mlel z posledního, letos bojoval se svazem o svého sponzora a i celkově polevil. Líbili se i další: Matt, Feller, Schwarz, Yule, Ryding (Brit vyhrál 1. kolo SL v Kitzbuhelu, celkově 2. a nebylo to někdy 1930!), nezdolný Neureuther, občasný génius 1. kol Gross. Nevzdávali se ani obdivuhodní „dědci“ Lizeroux (1979) a Thaler (1978). Kryštof Krýzl šel do sezony se 6,77 b. nejlépe za mnoho let. 15. místem hned v Levi navnadil, pak už ale nikdy nebodoval, podle FIS bodů spadl až do 5. desítky.

1. Hirscher, 2. Kristoffersen, 3. Moelgg - MS: Hirscher

Další naši borci si ke SP přičuchli. Brzký třicátník Berndt se začal orientovat na rychlost a kombinaci, junioři Forejtek a Zabystřan byli na zkušené. Česká sjezdařina to nebude mít lehké. Bez Banka a Strachové a s výkony Hudcovými zbývá Ester Ledecká. Ta ale nyní logicky cílí na olympijské zlato na prkně. Bude někdo, kdo by udržoval zájem povšechného fanouška a přízeň médií?

Legenda Hirscher na SP ve slalomu

Kritika s úctou

Vyjasnění na závěr. Kritické vyznění celého článku nemá nikterak dehonestovat ty, o nichž píšu. Ke všem jezdcům SP mám úctu. Všichni museli dlouho a tvrdě pracovat. Je mnoho povolaných, málo vyvolených, každý nemůže být první, desátý, třicátý. Klidně mějte měkčí referenční úroveň. Když se ale v zákulisí branže mluví natvrdo, nikdo se s vychvalováním nepáře. Mám za to, že takový realismus zaslouží i web lyžařský. Třeba v rámci plurality názorů.