Milan Luštinec, podle kterého české „lušťovky“ získaly svoje jméno, je typický „selfmademan“. Začínal v roce 1992 s výrobou prvních snowboardů metodou pokus omyl, a i když začátky nebyly vůbec lehké, postupně se mu i přes velké dluhy a ještě větší smůlu podařilo v roce 2000 vybudovat vlastní továrnu a kromě zakázek pro lyžařské i snowboardové značky začít vyrábět i vlastní lyže pod názvem Lusti. Milan Luštinec si postupně sám postavil i většinu strojů potřebných k výrobě a tuningu lyží, naučil se lyže designovat a prodávat. V tradiční rodinné firmě dnes pracuje i jeho manželka a obě dcery. Jeho celý příběh si nakonec můžete přečíst sami na stránkách www.lusti.cz.

Současnost a budoucnost

V roce 2013 začali v Lusti spolupracovat s novým designérem, který dal značce zcela novou tvář a díky velmi povedeným designům ji postupně prosadil z Krkonoš do celého světa. V posledních dvou letech pak v Lusti pracovali nejen na designu, ale zejména na zpřehlednění a také rozšíření kolekce. Výsledkem je ojedinělá kolekce lyží, která právě přichází na trh.

Kolekce 2017/18

Tu vede řada Race, ve které najdeme nejen modely FIS SL a FIS GS konstruované podle současných fisových parametrů, ale i sportovní Race Carver SL a Race Carver GS. Na ně navazují nové univerzálky určené hlavně na upravené tratě PC 71, PC 74 a PC 77. Číselné označení odpovídá šířkám na středu lyže, stejně jako u další navazující řady SC s modely SC 71, SC 74 a SC 77, určené pro široké spektrum lyžařů od úplných začátečníků až po pokročilé.

Největší novinkou v letošní kolekci je ale rozšíření allmountainové řady CWR. Z loňského experimentu v podobě jediného modelu je letos hned pět. První tři modely v šířkách 81, 84 a 87 mm nesou označení CWR (Cross Wide Rocker) a dávají tušit, u Lusti ojedinělou, přítomnost rockeru. Mají klasickou celodřevěnou sendvičovou konstrukci jako všechny lyže Lusti a vyztuženy jsou dvěma pláty titanalu. Zbývající modely v úctyhodných šířkách 91 a 95 mm nesou označení CWR+ a kromě absence jedné vrstvy titanalu se také vyznačují výraznějším rockerem. Jsou určeny pro široké spektrum lyžařů, kteří hledají celodenní univerzální lyže do rozježděného sněhu a rozbitého terénu. Nejširší model CWR+ 95 ale letos na mnoha testech překvapil svými výbornými vlastnostmi i na tvrdé upravené sjezdovce. Ke změnám došlo i v dámské kolekci LP. Tři základní modely přichází na trh v šířkách 68, 72 a 76 milimetrů, varianty LL 72 a LL 76 (Ladies Light) osloví něžné pohlaví zejména lehkým celodřevěným jádrem z paulownie a exkluzivním designem. Přeměnou prošla i skitouringová řada Tour. Ta letos čítá hned pět modelů. Tři základní v šířkách 70, 82 a 94 jsou určeny spíše pro rekreační touring, zbývající modely Tour Race a Tour Race Carbon jsou určeny pro výkonnostní a závodní skialpinismus. Posledně jmenované navíc patří v kategorii k nejlehčím na světě.

Celou kolekci uzavírají lyže určené pro freestyle a freeride. Čistokrevné prašanovky Krako se 122 mm na středu už patří mezi stálice nabídky a brázdí zejména alpské svahy. Zcela nové jsou bigmountainové Rybr se 110 mm pod botou. Pro freestyle jsou pak určenymodely Verso a Exo.

Nový přístup k letošní kolekci lyží není znát pouze na povedeném designu, ale i ve výrazném zjednodušení. Všechny modely jsou nyní označeny číslovkou, která odpovídá šířce na středu, z názvů po dlouhé době vymizelo i písmeno T odkazující v minulosti na anglický výraz Technology. Letošní kolekce je prostě elegantní, má snadno uchopitelné názvy i označení a zásadní přechod k modernímu rozdělení délek po 7 centimetrech namísto předchozích 5 lépe odpovídá požadavkům zákazníků. Léto s Lusti

Lusti se pustili i do letního programu a svoje portfolio rozšířili o populární longboardy, wakeboardy či kiteboardy. Jejich kolekce zatím není velká, což je dáno i omezenými výrobními prostorami, ale v budoucích letech by se chtěli věnovat i tomuto segmentu. S širšími deskami mají ostatně mnoho zkušeností i z výroby snowboardů, která pod značkou Lusti stále probíhá a její popis by vydal na další samostatný článek.

Investice a plány

V malé žacléřské továrně se v současnosti vyrábí 6000 párů lyží ročně. S pouhými třiceti zaměstnanci je to úctyhodné. Zhruba třetina vyrobených párů putuje i do zahraničí. Lusti mají v současné době zastoupení ve Švýcarsku, Německu, Itálii, Norsku či Španělsku, narazit na ně můžete ale i v Austrálii nebo americkém Seattlu. Zásadní rozšíření výroby se zatím nechystá. Místo toho se v Žacléři klade důraz zejména na kvalitu provedení. Jenom v letošním roce investovali v Lusti 9 milionů korun do nových strojů a technologií, které by měly výrobu nejen urychlit, ale právě ještě více zkvalitnit.