Z vrcholu do údolí

Na poznávání šestého největšího střediska ve Švýcarsku jsem si vzal svoje nejlepší lyže - 192 cm dlouhé obřačky, taktéž švýcarské Stöckli. Když mám to privilegium dostat se během sezóny do velkého alpského střediska, tak se nejvíce těším na dlouhé sjezdy. Zajímá mě tedy dostat se co nejvýše a pak bez zastavení jet co nejníže, až je téměř potřeba zavolat požárníky na hořící stehna. Pokud nemusím, tak opravdu nikde nezastavuju, takže, a to zcela otevřené přiznávám, nejsem asi nejlepším parťákem na poklidné prozkoumání střediska. Když jsem v tak velkých horách, což je pro mě sváteční událost, tak ty velké hory chci využít od vrcholu až po údolí. Nejde o to, zda je pista dobrá, široká, zajímavá. Jde o to, že ji chci sjet od vrchu až dolů. Je to taková výzva. A v Laaxu si toto můžete užít hned z několika vrcholů.

Středisko je známé pod názvem Laax, ale ve skutečnosti se jedná o tři propojené horské vesnice Laax, Flims a Falera. Pojďme se tedy podívat ne několik takových non-stop dlouhých variant mezi těmito vesnicemi. Hned po ránu si můžete vyjet na Crap Sogn Gion do výšky 2 228 metrů a pustit se po červené a modré až do Falery, která leží tisíc metrů níže. To je to pravé lyžování! Hned po ránu je Laax opravdu sněžný ráj, pista je tvrdá a carving na červené ráno bez lidí je naprosto ultimátní. Do Falery vůbec nikdo nesjíždí, protože všichni se chtějí dostat nahoru. A to je ta nejlepší příležitost pokračovat ve sjezďáku po modré až dolů do údolí.

Tisíc metrů převýšení a nohy hoří a srdce buší touto vytrvalostní extází. Další takový dlouhý sjezd můžete zkusit z Crap Masegn ve výšce 2 477 metrů až do Plaunu, který je 1 630 metrů vysoko. Tam už potkáte více lidí, protože Plaun je takovým předsunutým údolím mezi oblastí Flims a Laax. Ale neváhejte vyjet až na vrchol La Siala do výšky 2 810 metrů, pořádně se nadechněte čerstvého horského vzduchu a připravte se na kyslíkový dluh až do vesnice Flims ve výšce 1 100 metrů. Ano, sedmnáct set výškových metrů a dá se to jet v kuse, i když tedy ne celé v dlouhém super-G oblouku, jak to mám nejradši. Některé úseky přes les jsou dosti šikanoidní, tedy od slova šikana jako zatáčka a od slova šikana vašich hran, protože musíte z plné rychlosti brzdit do prudkých driftů, abyste neobjímali stromy jako voliči některých politických stran.

Eko Laax

Když jsme u zelené tematiky, tak je potřeba říct, že s ohledem na životní prostředí to ve střediscích Laax, Flims a Falera berou vážně a resort se snaží profilovat také jako velmi kamarádský k životnímu prostředí. Laax je slavný zejména pro freestyle a firma, která provozuje lanovky a vleky, Weissen Arena Gruppe, má chytlavý název pro tuto iniciativu - Greenstyle. Všechny ratraky na úpravu svahů jsou vybaveny filtry pevných částic. V celém lyžařském areálu je mnoho recyklačních stanic, a když jdete vyhodit odpadky, tak se opravdu vše striktně recykluje.

Slovanští pracovníci

Kabinka z Flims jede dlouho, a tak budete rádi, že s někým pokecáte. Já jsem potkal Milenu, pracovnici z Bulharska. Obecně se zdá, že opravdu vysoké počty pracovníků jsou zde slovanského původu. Milena mi popsala, že si v restauraci ve Švýcarsku vydělá ještě více než například v Americe, kde sice lidi dávají velká dýška, ale platy jsou tam minimální. Ve Švýcarsku jsou velké platy i velká dýška.

Lanovky jsou v Laax velmi moderní, ale když chcete přejet mezi lanovkou Muta a San Martin a chcete se tam dostat rychle, tak se jednoduše chytenete lana, jaké bývá na dětském vleku. Praktické a rychlé.

Nejvyšší dlouhý sjezd můzete zažít z vrcholu ledovce Vorab. Jsou tu dva vleky a kdysi to byla bašta letního lyžování. Nyní ale ledovec ustupuje, a tak bylo letní lyžování ukončeno. Mají tu však paradoxně zasněžování a sezona tu tedy začíná již koncem října. I v poledne je výšce tři tisíce metrů sníh tvrdý, tak si můžete dát pár jízd a pak to opět pustit non-stop až do mezistanice Plaun. Čtrnáct set výškových metrů! Pro milovníky off-piste je tu možnost vzít to přes sedlo do Lavadinas, což je "jen" 1 100 výškových metrů, ale volným terénem. Tady se svezete na opravdu zajímavé lanovce. Sedněte si na ní rovně, ale ona se potom pootočí o 45 stupňů, abyste se mohli dívat na tuto freeridovou oblast. Design? Porsche! S vyhříváním na solární pohon.

Freestyle mekka

Pokud jezdíte freestyle, tak je pro vás Laax mekkou, kterou musíte někdy navštívit. Zdejší park má skoky obrovské, jako je dělají na západě Spojených států. Park má jednu obrovskou výhodu. Je orientovaný na jih, takže dopady jsou měkké, ale skoky jsou tak obrovské, že odrazy jsou ve stínu a tedy perfektně tvrdé. U-Rampa je kapitolou sama pro sebe. Je totiž největší na světě. Jezdí sem trénovat nejlepší jezdci z celého světa a ve frontě na lanovku často slyšíte americký nebo australský přízvuk. Během mé návštěvy zrovna probíhal contest a i tam pracoval další Slovan. Vladan ze Severní Moravy.

Odpolední freeride

Odpoledne na sjezdovkách už moc lidí není, protože jsou všichni v barech a hospodách rozesetých po těchto jižních svazích. Měním vercajk a závodní obřačky nechávám ve skříňce a nahazuju široký freeride lyže. Ano, skříňky dole u lanovky, to je prostě západoevropský luxus, pro který můj kamarád Mr. X zvolil chatu v Laaxu. Odpoledne není u kabiny žádná fronta a rychlostí deset metrů za sekundu se dostanete o 1 100 metrů vysoko za pouhých dvanáct minut.

Čeká mě třešnička na dortu v podobě freeridu. Není však snadné najít neprojetá místa, protože poslední nadílka prašanu byla celkem dávno. Nejlepší věci nejsou lehké, ale podařilo se. Dojel jsem tedy ke skalám, sundal lyže a slezl tam, kde nikdo ještě nejel. Samozřejmě o prašanu se nedalo mluvit, protože na jižním svahu už to byl firn, ale i firn je na freeride super. Takže prostě super den v Laaxu.
Podívejte se na videoreportáž z Laaxu:
Jarňáky v Grisoňsku I: Lumnezia alias Údolí světlaPavel Trčala je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. Více na: www.cityski.cz

V létě se můžete svézt na vlecích pro vodní lyžování a wakeboarding CITY WAKE. Více na: www.citywake.cz