Od dvouletých batolat po školáky

Možná patříte k rodičům, kteří se chystají postavit na sjezdové lyže své dvouleté batole. Proč ne, při dodržení určitých pravidel to není nic neobvyklého ani škodlivého. Stručně shrnuto: nesmíte děti nutit, musí mít vhodné a správně padnoucí vybavení a nesmíte je přetěžovat, hodina denně je někdy až dost. I tak asi tušíte, že to půjde dost rychle. Dítě se párkrát sveze v kidparku a pak už vám i jemu bude připadat plochá loučka trochu málo. Ale pozor! Nepodceňujte rizika. Bez přilby a chrániče páteře dítě mezi dospělé lyžaře v žádném případě nepouštějte. A třetí nezbytnost je GPS lokátor. Dnes už se prodávají dětské náramkové hodinky s velmi přesnými lokátory a funkcí volání. Nemusíte si dítě přivazovat k pasu lanem, sledujte jej zpovzdálí a GPS lokátor vám dá jistotu, že dítě najdete, pokud vám ujede. A to i tehdy, když ještě ani neumí mluvit.


Jak se to v praxi používá?

Do GPS hodinek Gator se vkládá SIM karta libovolného operátora s datovým tarifem. Dat není potřeba moc, maximálně 100 MB. Rodič si do telefonu stáhne aplikaci Gator. Hodinky si do ní přihlásí a pak online v mapě vidí, kde dítě je, ev. zda se zrovna pohybuje. Je to super při hlídání více dětí. Každé má své hodinky a v mapě jsou vidět všechny najednou. Velmi úspěšně tento systém využívají například vedoucí horských chat k monitorování skialpinistických výprav, freeriderů atp.


Dítě si jedním stiskem tlačítka přivolá pomoc

Batole si samozřejmě musíte najít sami, ale starší dítě si zvládne aktivně přivolat pomoc, pokud je to potřeba. Když se nemůže vyhrabat ze závěje, ztratí se, nebo se cokoli děje, stačí, když podrží na tři vteřiny SOS tlačítko. Tím se aktivuje nouzový režim a aplikace vyburcuje rodiče výstražným signálem. Také hned zobrazuje mapu s puntíkem, který volá o pomoc. Aplikace je v češtině pro Android i iOS, v nejnovější verzi aplikace má iOS dokonce možnost prokliknout do map Google a využít funkci navigování. Totéž pro Android bude co nevidět. Přes hodinky se dá telefonovat na 10 vybraných kontaktů. Kdykoli je tedy možné se s dítětem spojit.


Opustí-li danou oblast, hned se to dozvíte

Další vychytávka je tzv. bezpečná zóna, safezona. V aplikaci se dá nastavit okruh kolem místa, kde se dítě vyskytuje, a kdyby náhodou hranice této zóny opustilo, aplikace se opět rozpípá. Určitě už se vidíte v après-ski nad svařákem a bez starostí, zda dítě nahoře trefilo správný nájezd na sjezdovku. Kdyby ne, víte to hned. Nemusí vás stresovat představa, že někde polámané mrzne v lese, když prostě jen omylem sjelo na druhou stranu kopce. Zavoláte si, a když mu poradíte, zvládne se i samo vrátit. A kdyby ne, víte přesně, kam pro něj vyrazit.


3krát pro gatorky

Hodinky jsou vhodné i pro velmi malé děti, mají jednoduchou obsluhu a připnuté na zápěstí je dítě neztratí, na rozdíl od mobilního telefonu.

Funguje to úplně stejně v Peci i na Dachsteinu, do některých lokalit je třeba aktivovat roaming na SIM kartě v hodinkách, jinak nic.

Gatorky využijete i kdekoli jinde. Spolehlivě lokalizují i v budovách, využívají totiž nejen technologie GPS, LBS (GSM), AGPS, ale i wifi. Lokace je přesná i v místech se slabým GPS signálem.

Podívejte se na celou nabídku hodinek Gator.