Tento článek vyšel v časopise 103 (říjen 103).


Loni se odehrála historická událost – první lyžařské středisko na světě si pořídilo zařízení na výrobu technického sněhu za plusových teplot, aby tak zajistilo dostatek sněhu pro své sjezdovky na celou sezónu. Snow factory se stal novým fenoménem a už ho nakupují či se o něj zajímají další česká střediska. Před blížící se zimou jsme si přizvali ředitele areálu, Jaroslava Krejčího mladšího, aby nám shrnul své zkušenosti se zařízením po první sezóně jeho ostrého provozu.

Jaké máte obecné dojmy po prvním roce provozování Snow factory? Převažuje spokojenost?

Po první sezóně určitě stoprocentní spokojenost. Díky Snow factory jsme byli schopni připravit parádní podklad, a když si vezmu, že před Vánoci bylo devět mrazivých dnů a do toho dvě oblevy, tak Snow factory zajistilo pohodový provoz. Troufnu si říci, že bez Snow factory bychom areál horko těžko zprovoznili 25. 12. Zda to byl tah správným směrem, se ale ukáže až v příštích pěti letech, kdy zimy nemusí být tak příznivé jako ta poslední.

Jak se ve výsledku ustavil ideální význam použití systému? Je skutečně použitelný pro (první) zasněžování celého střediska s kilometrovou sjezdovkou?

Po naší roční zkušenosti mohu říci, že jako podkladový sníh je to ideální volba – sníh ze Snow factory je absolutně suchý, taje velmi pomalu a na teplejším povrchu se slije v pevný podklad. Druhá věc je výrobní kapacita zařízení. Produkce našich Snow factory je cca 500 m3 sněhu za 24 hodin, a i když jsme loni dokázali vysněžit celých 1 200 m poměrně brzy, bylo to náročné. Hlavně je obtížné dobře spočítat, kdy začít s výrobou sněhu. Výhodou je, že si sníh nafoukáte přesně na místo, které si určíte, bez úletu mimo sjezdovku. Dále si můžete v době oblevy doplňovat sníh na ohrožená místa. To jsou všechno velmi důležité faktory, které rozhodují o úspěšnosti sezóny.

Jaký si dnes myslíte, že je ideální zákazník – kopec, sjezdovka, středisko, snowpark… – pro technologii Snow factory?

Snow factory technologie byla primárně vytvořena pro biatlonové tratě a skokanské můstky. To, že je použitelná i ve sjezdovém lyžování, mohu jen potvrdit a potvrzuje to i mezinárodní lyžařská federace FIS. U nás si to nakonec vyzkoušeli i mladí čeští reprezentační sjezdaři. Zařízení se opravdu osvědčilo a v kombinaci s tradičním systémem zasněžování to je cesta budoucnosti možná i pro větší areály.

Jak ve výsledku vyšla cena sněhu ze Snow factory, nepočítáme-li samozřejmě pořizovací náklady? Dokážete po roce praxe určit, o kolik je takový sníh dražší než tradiční technický?

Výrobní cenu sněhu ze Snow factory jsme si samozřejmě spočítali ještě před tím, než jsme zařízení koupili. Po roce provozu můžeme říci, že jsme se v odhadu moc nemýlili. Obecně cenu ovlivňuje několik faktorů. Je to především cena elektrické energie a ta může být v lyžařských areálech různá podle zvolené sazby a dodavatele. Dalším důležitým faktorem je teplota vzduchu při výrobě sněhu. Letos v létě jsme vyráběli sníh i při teplotách +25 °C a množství vyrobeného sněhu bylo odhadem o 20 % menší. Také faktor odbornosti obsluhy Snow factory hraje svou roli. V konečném výsledku můžeme říci, že cena sněhu ze Snow factory vyšla v našich podmínkách na trojnásobek ceny sněhu vyrobeného tradičními sněhovými děly při teplotách kolem –4 °C.

Nese výroba sněhu ze Snow factory nějaké další následné technologické či finanční náklady? Stačí jeho rozhrnutí a úprava běžnou rolbou, nebo vyžaduje jeho proměna ve sníh pro lyžování nějaký specifický proces?

Teplota jader šupinkového sněhu ze Snow factory je –5 °C, a když ho vyrábíte při teplotách těsně nad nulou, tak je sypký a nesoudržný. Přišli jsme na to, že za těchto podmínek je dobré ho již během výroby jemně vlhčit, a tím jsme dosáhli efektu slití jader a kompaktnosti sněhu. Stále se učíme a zkoušíme. Koupili jsme velkou lžíci na rolbu, která slouží k převozu sněhu na delší vzdálenost. Jinak se sníh ze Snow factory velice dobře rozhrnuje standardním postupem a není potřeba žádných speciálních strojů. Musíme ještě přidat náklady na čerpání, přívod a čištění vody, která musí na vstupu do Snow factory odpovídat parametrům pitné vody.

Ten loni nový Käsbohrer, resp. jeho koupě, byla motivována specifickou potřebou Snow factory, nebo jste prostě potřebovali výkonnější stroj?

V areálu jsme měli dvě starší rolby a po poradě s Marcelem Souralem, většinovým vlastníkem Monínce, jsme se rozhodli pro výměnu jedné z nich za silnější s přídavným zařízením. Tím jsme chtěli předejít možným problémům s rozhrnováním sněhu ze Snow factory.

A co lidi? Potřebujete pro provoz Snow factory specialisty, nebo stačí proškolený zaměstnanec?

Snow factory je automat, který není náročný na obsluhu. Vše je automatické, řízené počítačem s minimální nutností zásahů. Proškolen byl celý zasněžovací tým pro běžnou obsluhu. Vedoucí směn, kteří se zúčastnili celého procesu montáže a oživování zařízení, mají pochopitelně hlubší znalosti technologie a řídících automatických jednotek.

Loňská sezóna provozovatelům lyžařských středisek přála. Dokážete odhadnout, o kolik dní vám ji mohl Snow factory prodloužit?

Když bych počítal sezónu i s hotelovou sjezdovkou, kde jsme začínali 26. 10., tak jsme měli 151 lyžařských dnů. My ale počítáme začátek od 17. 11., kdy byla plnohodnotně vysněžena horní část 600 m dlouhé sjezdovky, a tak to vychází na 132 dnů. V minulých zimách jsme se pohybovali mezi 80–100 dny. Sezónu jsme sice prodloužili do dubna, ale na jaře byla znát nasycenost lidí z lyžování a návštěvnost po jarních prázdninách byla slabší.

Co se týče ekonomiky, jak dopadla loňská sezóna ve srovnání s minulými podobnými zimami, třeba 2012/13?

I přes vyšší provozní náklady dopadla po 3 letech v černých číslech.

Hodně pozorovatelů má za to, že v systému musí figurovat chemie. Jak to z tohoto ohledu je ve skutečnosti?

Také se nás lidé na to často ptají a nevěří, že sníh se dá technicky vyrobit bez chemie. Můžeme zodpovědně říci, že vyrobený sníh ze Snow factory je zdravotně nezávadný. Letos v létě jsme dodávali sníh na různé společenské a firemní akce a garance nezávadnosti sněhu je samozřejmostí. Mrazicí systém je uzavřený a oddělený od styku s vodou. Dokladem nezávadnosti sněhu ze Snow factory je používání tohoto zařízení v zemích jako je Norsko a Německo, kde jsou velmi přísné hygienické normy.

Jak po loňských zkušenost budete koncipovat letošní začátek zimy a využití Snow factory? Kdy, kde a jak se začne lyžovat?

Z loňska víme, že čím déle necháme sníh v hromadách, tím více ho uchováme. Není to nic převratného, ale vzhledem k jeho ceně si hodně rozmýšlíme, kdy sníh rozhrnout. Letos začneme opět akcí Burton Open 29. 10., ale hotelovou sjezdovku budeme otvírat s podzimními prázdninami 26. 10. Hotel už máme po loňské zkušenosti naplněn, tak proč neudělat našim věrným hostům radost. 17. 11. spustíme horní kotvu – 600 m v 30–35m šíři – a budeme dál vyrábět sníh směrem k nástupu lanové dráhy. Pokud přijdou 2–3 mrazivé dny, dosněžíme děly spodní část, rozhrneme sníh ze Snow factory a spustíme celý areál. Rád bych, aby se vše povedlo mezi 8.–20. 12., ale příroda je mocná, a tak k tomu přistupujeme s velkou pokorou.

Je vaše technologické vybavení – systém zasněžování – již ve stavu finálním, nebo stále investujete do nových prvků? Jakých?

Modernizace a obnova zasněžovací technologie je bohužel nekonečný proces. Momentálně zpracovávám plán obměny sněhových děl a budeme pokračovat v jejich umístění na věže. Také technologie Snow factory se i díky našim zkušenostem drobně vylepšuje. Tady musím pochválit výbornou spolupráci s našimi slovenskými partnery z TechnoAlpinu.

A jaké plánujete nejbližší investice – nepamatuji se, že by byl rok, kdy se na Monínci neudálo něco velkého…

Letos připravujeme nové parkoviště, rychlé občerstvení s teráskou přímo u nástupu na dvojkotvu, kde budeme zahajovat provoz v listopadu. Chtěli bychom přiblížit služby návštěvníkům, jak se říká, „až pod nos“.

V příštím roce plánujeme přístavbu budovy M2 o velkou půjčovnu a prodejnu INTERSPORT RENT. V prostorách stávajícího zázemí lyžařské školy a prodejny chystáme kromě nové lyžařské školy propojené s Intersportem zřídit dětské klubové zařízení.

Když vše půjde podle plánu, tak se chceme v roce 2018 pustit do rekonstrukce chaty Javorka a předělat ji na ubytování tříhvězdičkového hotelového typu včetně zázemí pro speciální hotelovou lyžařskou školu s půjčovnou. Ubytovaní hosté tak budou mít služby pohromadě a přímo na hotelové sjezdovce.