Počasí na houpačce

Během Vánoc se znatelně oteplilo - obleva i na horách ztenčila sněhovou pokrývku, následné ochlazení pak přispělo ke zhutnění sněhu a případně i tvorbě zmrzlého podkladu. Teplotní houpačka bude pokračovat, a tak současné sněžení brzy vystřídají zase vyšší teploty. Teplota okolo nuly a velká oblačnost může působit vlezle, zvláště spolu s nárazovým větrem, který se bude vyskytovat hlavně na hřebenech hor.

""

Podíl otevřených sjezdovek a vleků k 27.12.

Sobota by měla proběhnout v zimní atmosféře, už na Silvestra se ale zase oteplí. Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Alpy v plném provozu

I když obleva zasáhla i nižší alpské polohy, celkově je situace v největších evropských velehorách sněhově velmi dobrá a v provozu jsou v podstatě všechny sjezdovky - 92 % v Rakousku, 88 % v Itálii, 81 % ve Švýcarsku a 80 % ve Francii.

Česká nej

Nejvíce otevřených sjezdovek

Nejvíce kilometrů otevřených sjezdovek má krkonošský Špindlerův Mlýn (uzavřeno zůstává Hřiště a okrajové tratě Krakonoš či Slovan), příhraniční Hochficht (v plném provozu) a dále Černá hora - Janské lázně. Díky propojení Černé hory s Pecí pod Sněžkou nabízí dokonce 40 km otevřených sjezdovek.

Nejkompletnější provoz

Na seznam areálů s plným provozem přibyl po Hochfichtu Medvědín ve Špindlu (12 km), v Krkonoších dále Harrachov (8 km), Vítkovice (6 km) a Malá Úpa (4 km). Na Šumavě má plný provoz Špičák (8 km) a Zadov (5 km), v Krušných horách pak Boží Dar, v Jizerských Bedřichov a Severák a v Orlických Říčky.

Tipy reportérů

Špindlerův Mlýn

I přes úbytek přírodního sněhu jsou Medvědín i Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně v plném provozu a na ranním tvrdém manšestru je pěkné sportovní svezení. Ještě do Štěpána se lyžovalo bez prázdninového návalu, o silvestrovském víkendu se ale dá čekat hustější provoz, a to ve všech lyžařských střediscích.


Report ze Špindlu od reportéra spartan

Dolní Morava

O svátcích lyžovalo na Dolní Moravě překvapivě málo lyžařů, nápor se zvýšil až po nich. Všechny sjezdovky jsou dobře zasněžené kromě Sněžníku A a Malého slona, které jsou zatím uzavřeny.


Report z Dolní Moravy od reportérky bobu

Hlinsko

V omezeném provozu, ale s perfektně upravenou modrou sjezdovku je příměstský areál v Hlinsku na Vysočině, kde o Vánocích lyžovali hlavně sváteční lyžaři, děti a začátečníci.


Report z Hlinska od reportérky pmaja

Tip: skipas 1+1 zdarma

Paseky nad Jizerou

Příjemných a dobře upravených tratí si můžete výhodněji užít na pomezí Jizerských hor a Krkonoš v Pasekách, i když i zde místy potkáte zhnědlá místa. Zvýhodněné lyžování v podobě dva za cenu jednoho můžete v rámci akce skipas zdarma využít od 1. 1. 2018.


Report z Pasek od reportérky JenaJena

V Krkonoších můžete od začátku ledna využít skipas zdarma v Herlíkovicích, na Kamenci a v Šachtách, v Jeseníkách v Branné a Ostružné, v Orlických horách na Pekláku u České Třebové a v Krušných horách na Plešivci.