Domů Střediska Česko Krkonoše Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Česko Česko - Krkonoše - Davidovy Boudy, Horní Mísečky, Labská, Medvědín, Stoh, Svatý Petr

Foto

Špindlerův Mlýn je nejsledovanějším domácím horským střediskem s prominentní atmosférou, ale zároveň velmi dobrými lyžařskými parametry - jsou zde terénně pestré tratě se solidním 500m převýšením, výkonné lanovky a veškeré turistické zázemí. Středisko je ze všech stran obklopeno horami, což tvoří dobrou terénní konfiguraci pro vydatné sněhové srážky. Hlavními lyžařskými lokalitami, v blízké budoucnosti čekajícími na propojení lanovkami, jsou Svatý Petr a Medvědín.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Špindlerův Mlýn - Medvědín | Špindlerův Mlýn - Svatý Petr | Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - sjezdovky

35%57%8%
26 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)
47 rozloha sjezdovek (ha)

Špindlerův Mlýn - lanovky a vleky

vlek
12
sedačka
2
sedačka expres
3
sedačka krytá
1
21300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

702-1235 m n.m.533 m

Mapa sjezdovek

Špindlerův Mlýn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Špindlerův Mlýn - lyžování

Špindlerův Mlýn má pověst snobského letoviska, krkonošského předměstí Prahy, je ale vlastně rozkročen mezi světáckým maloměstem a terénně výtečným sjezdařským centrem. V návštěvnickém kotli se „taví“ sportovní fajnšmekři, smetánka ve špičkových oděvech, rekreanti i zahraniční turisté, pro které je Špindl dostupnější alternativou Alp.

Z lyžařského pohledu je Špindlerův Mlýn jedno z největších a nejvšestrannějších lyžařských míst v Česku s několika dlouhými a celkově pestrými sjezdovkami, bohužel rozmělněnými do více lokalit. Obsloužené jsou výkonnými a expresními sedačkovými lanovkami, které zatím kromě 6sedačky na Pláň nemají nenabízejí luxusní pohodlí v podobě polstrování, bublin či vyhřívání, jak bývá v prominentních střediscích zvykem.

Sjezdařsky je nejatraktivnější Svatý Petr se svým severně orientovaným svahem Pláň (1 198 m), který protíná dominantní trať Světového poháru – nahoře nejprve v podobě mírného a širokého Hřiště, poté jako černý a široký hang FIS World Cup, následovaný o něco mírnějším Malým hangem. Obloukem ji obíhají dlouhá členitá Červená FIS a prostorná, avšak velmi frekventovaná modrá Turistická, z níž se odděluje ještě přímá červená trať Nová Hromovka. Z Hromovky vede také červená Stará Hromovka, dostatečně prostorná a zábavně členitá červená trať, a v r. 2023 byla vybudována i zcela nová červená sjezdovka Přehradní. Ta klesá směrem k přehradě pod městem, kde vznikne v budoucnu nástupní terminál do obou hlavních špindlerovských areálů.

Páteřní lanovkou Svatého Petra je vyhřívaná 6sedačka, doprovázená pomalejší dvousedačkou podél černé sjezdovky a v horní, mírné části černé sjezdovky (Hřiště) pak ještě vlekem.

V sousedním areálu Stoh (1 315 m) se z vrcholu řítí jediná „trojbarevná“ trať s kotvou, z dálky připomínající letmý kilometr. Po velmi strmém počátku sklon polevuje na sportovně až pohodově červenou, přičemž na dojezdu se trať ještě zplošťuje.

Z protilehlého Medvědína (1 235 m) do Špindlu klesají po slunečném jihovýchodním svahu dvě tratě – jejich horní úsek je široký a mírný, níže se pak proměňují v poctivou červenou a černou sjezdovku. Obě obsluhuje expresní 4sedačka, jíž na horním úseku vypomáhá ještě kotva. Z Medvědína na Horní Mísečky klesá prostorná červená trať Machytka s postupně polevujícím sklonem, obsloužená expresní 4sedačkou. Na jejím dojezdu se rozkládá rozsáhlá cvičná louka s kratšími vleky. Odtud lze pokračovat dolů do Špindlu po modré Vodovodní sjezdovce, původně jen úzké cestě, od r. 2023 rozšířené a zasněžované. Novinkou je i červená Lesní sjezdovka, oddělující se z hlavní medvědínské červené, která vede směrem k přehradě k budoucímu nástupnímu terminálu.

V klidném okrajovém areálu Labská před vjezdem do města se točí pomalá trojsedačková lanovka, kolem níž se po slunečné mýtině z vrcholu Mechovinec (1 047 m) klikatí jedna červená trať.

Skipas je vhodné koupit dopředu on-line. Ceny v pokladním okénku jsou až několikanásobně vyšší a převyšují i ceny mnoha alpských středisek.

Horské restaurace na svazích mají „prémiovou“ podobu s luxusnějším prostředím, ale i cenami – hlavní chod přijde na 300 až 400 Kč. Ve Svatém Petru jsou k dispozici samoobslužné restaurace Na Pláni u horní stanice 6sedačky a Stadion na dojezdu sjezdovek, na Medvědíně pak Restaurace 1235 na vrcholu. U nástupních stanic jsou navíc apres-ski bary. Na svazích je dále ještě několik cenově příznivějších restaurací či bufetů, které nepatří provozovateli areálu.

Jednodenní návštěvníky potěší bezplatné, zčásti asfaltové a kapacitní parkoviště na příjezdu do města u stanice expresní 4sedačky na Hromovce (P2), kde se nachází budova s veškerým zázemím včetně obchodu, bezplatné parkoviště je také pod Medvědínem. Na Horních Mísečkách parkují zdarma jen lyžaři s platným skipasem, ostatní platí cca 300 Kč / den.

Špindlerův Mlýn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

820

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • prostorné sjezdovky všech obtížností s převýšením 500 m
  • expresní lanovky podél hlavních sjezdovek
  • severní i jižní orientace svahů s výtečnými sněhovými poměry
  • horská atmosféra
  • bezplatné parkování bez docházení

Minus:

  • propojení Svatého Petra a Medvědína zatím jen skibusem
  • velmi silná návštěvnost
  • snobský duch místa
  • vysoké ceny, zejména občerstvení a skipasů koupených na místě v pokladně

Špindlerův Mlýn - komerční prezentace

Ubytování Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Achensee

Achensee

Achensee

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km