Špindlerův Mlýn - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Krkonoše Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Česko Česko - Krkonoše - Davidovy Boudy, Horní Mísečky, Labská, Medvědín, Stoh, Svatý Petr

Foto

Špindlerův Mlýn je nejsledovanějším domácím horským střediskem s prominentním životem, ale zároveň i velmi dobrými lyžařskými paramtery – jsou zde terénně pestré tratě se solidním 500m převýšením, výkonné lanovky a veškeré turistické zázemí. Středisko je ze všech stran obklopeno horami, což tvoří dobrou terénní konfiguraci i pro vydatné sněhové srážky. Hlavními lyžařskými lokalitami, v blízké budoucnosti čekajícími na propojení lanovkami, jsou Svatý Petr a Medvědín.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Špindlerův Mlýn - Medvědín | Špindlerův Mlýn - Svatý Petr | Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - sjezdovky

35%57%8%
26 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)
47 rozloha sjezdovek (ha)

Špindlerův Mlýn - lanovky a vleky

vlek
12
sedačka
2
sedačka expres
3
sedačka krytá
1
21300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

702-1235 m n.m.533 m

Mapa sjezdovek

Špindlerův Mlýn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Špindlerův Mlýn - lyžování

Špindlerův Mlýn má pověst snobského letoviska, krkonošského předměstí Prahy, je ale vlastně rozkročen mezi světáckým maloměstem a terénně výtečným sjezdařským centrem. V návštěvnickém kotli se taví sportovní fajnšmekři, rekreanti z lepší společnosti ve špičkovém oděvu i zahraniční turisté. Potkáte se tu s kvalitou, načepýřenou parádou i buranstvím – záleží jen na tom, kdy, kudy a jak se pohybujete. Přijedete-li „jen“ lyžovat, zobrazí se vám Špindlerův Mlýn jako jedno z největších a nejvšestrannějších lyžařských míst v Česku s několika dlouhými a celkově pestrými sjezdovkami, bohužel rozmělněnými do více lokalit. Obsloužené jsou výkonnými a expresními sedačkovými lanovkami, které zatím kromě 6sedačky na Pláň nemají nenabízejí luxusní pohodlí v podobě polstrování, bublin či vyhřívání, jak bývá v prominentních střediscích zvykem.

Sjezdařsky je nejatraktivnější Svatý Petr se svým severně orientovaným svahem, který protíná dominantní trať Světového poháru (nahoře mírné a široké Hřiště, poté poctivě černý a luxusně široký Velký hang nyní zvaný FIS World Cup, následovaný o něco mírnějším Malým hangem). Obloukem ji obíhají dlouhá členitá Červená a modrá Turistická. Páteřní lanovkou Svatého Petra je od sezóny 2015/16 moderní vyhřívaná 6sedačka, doprovázená pomalejší dvousedačkou a v horní, mírné části černé sjezdovky (Hřiště) pak ještě vlekem. Červená trať zvaná Stará Hromovka, na niž vede z hlavního parkoviště expresní 4sedačka, je při nižší návštěvnosti dostatečně prostornou a zábavně členitou červenou tratí, o něco jednotvárnější je její varianta, odbočující z modré sjezdovky.

V sousedství – na Stohu – se vypíná jediná „trojbarevná“ trať s kotvou, z dálky připomínající letmý kilometr. Po velmi strmém počátku sklon polevuje na sportovně až pohodově červenou, přičemž na dojezdu se trať ještě zplošťuje.

Horní Mísečky jsou s mírnými cvičnými loukami ve sněhově spolehlivé tisícimetrové výšce ideálním cílem méně zdatných lyžařů a začátečníků. Zdejší hlavní červená trať Machytka, klesající z Medvědína a obsloužená expresní 4sedačkou, je prostorná a slunečná. Na jejím dojezdu se rozkládá rozsáhlá cvičná louka s kratšími vleky.
Z vrcholu Medvědína do Špindlu klesají dvě tratě – jejich horní úsek je široký a mírný, níže se pak proměňují v poctivou červenou a černou sjezdovku. Obě obsluhuje expresní 4sedačka, jíž na horním úseku vypomáhá ještě kotva.

Ve Špindlu v posledních letech přibylo širokých, nebo aspoň dostatečně prostorných sjezdovek – historicky jsou široké Machytka, medvědínské i svatopetrské Hřiště, Velký Hank a Stoh. Výrazně „prokoukly“ i nedávno rozšířené sjezdovky Hromovka I a Červená FIS ve Svatém Petru a hlavní červená trať na Medvědíně.

Skipas platí ještě v klidném okrajovém areálu Labská s pomalou trojsedačkovou lanovkou a jednou červenou tratí, stékající po slunečné mýtině, a dále několik menších vleků v okolí města.

Horské restaurace postupně získávají „prémiovou“ podobu s luxusnějším prostředím i nabídkou, ale i cenami. Ve Svatém Petru najdete restaurace u horní stanice 6sedačky a na dojezdu sjezdovek, na Medvědíně pak na vrcholu. U nástupních stanic jsou typické apres-ski bary.

Jednodenní návštěvníky potěší bezplatné, asfaltové a kapacitní parkoviště na příjezdu do města hned u stanice expresní 4sedačky na Hromovce, kde vyrostl nový terminál s obchodem a službami, bezplatná parkoviště jsou i pod Medvědínem a na Horních Mísečkách (kapacitně omezené).

Špindlerův Mlýn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

820

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • prostorné sjezdovky všech obtížností s převýšením 500 m
  • expresní lanovky podél hlavních sjezdovek
  • severní i jižní orientace svahů s výtečnými sněhovými poměry
  • horská atmosféra
  • bezplatné parkování bez docházení

Minus:

  • propojení Svatého Petra a Medvědína jen skibusem
  • velmi silná návštěvnost
  • snobský duch místa
  • vysoké ceny, zejména gastronomie

Špindlerův Mlýn - komerční prezentace

Ubytování Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SkiWelt Wilder Kaiser Brixental

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 83
Otevřené sjezdovky 0 z 270 km