Špindlerův Mlýn - lyžování - SNOW.CZ

Špindlerův Mlýn

Davidovy Boudy, Horní Mísečky, Labská, Medvědín, Stoh, Svatý Petr

Česko - Krkonoše

Foto

Špindlerův Mlýn je jedničkou českého lyžování, a to nejen co do věhlasu, ale i objektivních parametrů – jsou zde terénně velmi pestré tratě se solidním 500m převýšením, nejvýkonnější park lanovek a vleků a dobře rozvinuté turistické zázemí. Středisko je ze všech stran obklopeno horami, což tvoří dobrou terénní konfiguraci i pro vydatné sněhové srážky. Hlavními lyžařskými lokalitami, v blízké budoucnosti čekajícími na propojení lanovkami, jsou Svatý Petr a Medvědín.

Špindlerův Mlýn - sjezdovky

35%57%8%
26 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)
47 rozloha sjezdovek (ha)

Špindlerův Mlýn - lanovky a vleky

vlek
12
sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
1
20550 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

702-1235 m n.m.533 m

Mapa sjezdovek

Špindlerův Mlýn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Špindlerův Mlýn - lyžování

Špindl má fasádu snobského letoviska, krkonošského předměstí Prahy, ale je spíš rozkročen mezi světáckým maloměstem a terénně výtečným sjezdařským centrem. V návštěvnickém kotli se taví sportovní fajnšmekři, rekreanti z lepší společnosti ve špičkovém oděvu i zahraniční turisté. Potkáte se tu se starou dobrou poctivostí, načepýřenou parádou i buranstvím – záleží jen na tom, kdy, kudy a jak se pohybujete. Přijedete-li „jen“ lyžovat, zobrazí se vám Špindlerův Mlýn jako jedno z největších a nejvšestrannějších lyžařských míst v Česku s několika dlouhými a celkově pestrými sjezdovkami, bohužel rozmělněnými do více lokalit. Obsloužené jsou výkonnými a expresními sedačkovými lanovkami, jež však poněkud zastarávají a kromě nově budované luxusní 6sedačky na Pláň nemají zbývající lanovky jakýkoliv náznak vyššího pohodlí, polstrování, bubliny a podobné finesy. Investuje se však do gastronomie i nástupních terminálů.

Sjezdařsky je nejatraktivnější Svatý Petr se svým severně orientovaným svahem s tratí Světového poháru (nahoře mírné a široké Hřiště, nově se snowparkem, poté poctivě černý a luxusně široký Velký hang nyní zvaný FIS World Cup, následovaný o něco mírnějším Malým hangem), dlouhou členitou Červenou tratí i turistickou Modrou. Páteřní lanovkou Svatého Petra je od sezóny 2015/16 moderní vyhřívaná 6sedačka, doprovázená pomalejší dvousedačkou a v horní, mírné části černé sjezdovky (Hřiště) pak ještě vlekem. Červená trať zvaná Stará Hromovka, na niž vede z hlavního parkoviště expresní 4sedačka, je při nižší návštěvnosti dostatečně prostornou a zábavně členitou červenou tratí, o něco sterilnější je její varianta, odbočující z modré sjezdovky.

V sousedství – na Stohu – se vypíná jediná „trojbarevná“ trať s kotvou, z dálky připomínající letmý kilometr. Po velmi strmém počátku sklon polevuje na sportovně až pohodově červenou, přičemž na dojezdu se trať ještě zplošťuje.

Horní Mísečky jsou s mírnými cvičnými loukami ve sněhově spolehlivé tisícimetrové výšce ideálním cílem méně zdatných lyžařů a začátečníků. Zdejší modře značená, ale pestrá a prostorná trať Machytka z Medvědína bývala za „starého vedení“ nejčasněji otevřenou tratí českých hor se sezónou často až do začátku května. Od sezóny 2016/17 nahrazuje původní kotvu expresní 4sedačka, přemístěná ze Svatého Petra.
Z vrcholu Medvědína do Špindlu klesají dvě tratě – jejich horní úsek je široký a mírný, níže se pak proměňují v poctivou červenou a černou sjezdovku. Obě obsluhuje expresní 4sedačka, jíž na horním úseku vypomáhá ještě kotva.

Ve Špindlu v posledních letech přibylo širokých, nebo aspoň dostatečně prostorných sjezdovek – historicky jsou široké Machytka (modře značená, zvrchu výrazně „do červena“), medvědínské i svatopetrské Hřiště (červeně značené, ale pocitově spíš namodralé), Velký Hank a Stoh (dálnice á la letmý kilometr, bez terénních nerovností). Nově výrazně „prokoukly“ rozšířené sjezdovky jak ve Svatém Petru (Hromovka I, Červená FIS), tak na Medvědíně.

Skipas platí ještě v klidném okrajovém areálu Labská s pomalou trojsedačkovou lanovkou a jednou červenou tratí, stékající po slunečné mýtině, a dále několik menších vleků v okolí města.

Veškeré občerstvení postupně přechází do rukou provozovatele areálu, v nichž získává „prémiovou“ podobu s luxusnějším prostředím i nabídkou, ale i cenami. Ve Svatém Petru najdete samoobslužné restaurace u horní stanice 6sedačky (Na Pláni) a na dojezdu sjezdovek, na Medvědíně pak na vrcholu. U nástupních stanic jsou ještě typické apres-ski bary.

Jednodenní návštěvníky potěší bezplatné, asfaltové a kapacitní parkoviště na příjezdu do města hned u stanice expresní 4sedačky na Hromovce, kde vyrostl nový terminál s obchodem a službami, bezplatná parkoviště jsou i pod Medvědínem a na Horních Mísečkách (kapacitně omezené).

Špindlerův Mlýn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

790

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • prostorné sjezdovky střední a vyšší obtířnosti s převýšením 500 m
  • expresní lanovky podél hlavních sjezdovek
  • severní i jižní orientace svahů
  • horská atmosféra
  • bezplatné parkování bez docházení

Minus:

  • propojení Svatého Petra a Medvědína jen skibusem
  • velmi silná návštěvnost
  • snobská atmosféra a vyšší ceny, zejména gastronomie

Špindlerův Mlýn - komerční prezentace

Ubytování Špindlerův Mlýn

Odkazy

Sníh Špindlerův Mlýn

Výška sněhu 80 cm
Otevřené lanovky a vleky 16 z 17
Otevřené sjezdovky 18 z 20

Počasí Špindlerův Mlýn

pondělí (22.01.) weather -7°/ -6°
úterý (23.01.) weather -6°/ -1°
středa (24.01.) weather -1°/

Lyžařské zájezdy

Parkhotel Kirchberg
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 3 518 Kč/os.
Résidence Le Valset
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 709 Kč/os.
Residence Serrada
Orientační cena za noc vč. skipasu 873 Kč/os.