Špindlerův Mlýn - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Krkonoše Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Česko Česko - Krkonoše - Davidovy Boudy, Horní Mísečky, Labská, Medvědín, Stoh, Svatý Petr

Foto

Špindlerův Mlýn je nejsledovanějším domácím horským střediskem s prominentním životem, ale zároveň i velmi dobrými lyžařskými paramtery – jsou zde terénně pestré tratě se solidním 500m převýšením, výkonné lanovky a veškeré turistické zázemí. Středisko je ze všech stran obklopeno horami, což tvoří dobrou terénní konfiguraci i pro vydatné sněhové srážky. Hlavními lyžařskými lokalitami, v blízké budoucnosti čekajícími na propojení lanovkami, jsou Svatý Petr a Medvědín.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Špindlerův Mlýn - Medvědín | Špindlerův Mlýn - Svatý Petr | Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - sjezdovky

35%57%8%
26 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)
47 rozloha sjezdovek (ha)

Špindlerův Mlýn - lanovky a vleky

vlek
12
sedačka
2
sedačka expres
3
sedačka krytá
1
21300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

702-1235 m n.m.533 m

Mapa sjezdovek

Špindlerův Mlýn - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Špindlerův Mlýn - lyžování

Špindlerův Mlýn má pověst snobského letoviska, krkonošského předměstí Prahy, je ale vlastně rozkročen mezi světáckým maloměstem a terénně výtečným sjezdařským centrem. V návštěvnickém kotli se taví sportovní fajnšmekři, rekreanti z lepší společnosti ve špičkovém oděvu i zahraniční turisté. Potkáte se tu s kvalitou, načepýřenou parádou i buranstvím – záleží jen na tom, kdy, kudy a jak se pohybujete. Přijedete-li „jen“ lyžovat, zobrazí se vám Špindlerův Mlýn jako jedno z největších a nejvšestrannějších lyžařských míst v Česku s několika dlouhými a celkově pestrými sjezdovkami, bohužel rozmělněnými do více lokalit. Obsloužené jsou výkonnými a expresními sedačkovými lanovkami, které zatím kromě 6sedačky na Pláň nemají nenabízejí luxusní pohodlí v podobě polstrování, bublin či vyhřívání, jak bývá v prominentních střediscích zvykem.

Sjezdařsky je nejatraktivnější Svatý Petr se svým severně orientovaným svahem, který protíná dominantní trať Světového poháru (nahoře mírné a široké Hřiště, poté poctivě černý a luxusně široký Velký hang nyní zvaný FIS World Cup, následovaný o něco mírnějším Malým hangem). Obloukem ji obíhají dlouhá členitá Červená a modrá Turistická. Páteřní lanovkou Svatého Petra je od sezóny 2015/16 moderní vyhřívaná 6sedačka, doprovázená pomalejší dvousedačkou a v horní, mírné části černé sjezdovky (Hřiště) pak ještě vlekem. Červená trať zvaná Stará Hromovka, na niž vede z hlavního parkoviště expresní 4sedačka, je při nižší návštěvnosti dostatečně prostornou a zábavně členitou červenou tratí, o něco jednotvárnější je její varianta, odbočující z modré sjezdovky.

V sousedství – na Stohu – se vypíná jediná „trojbarevná“ trať s kotvou, z dálky připomínající letmý kilometr. Po velmi strmém počátku sklon polevuje na sportovně až pohodově červenou, přičemž na dojezdu se trať ještě zplošťuje.

Horní Mísečky jsou s mírnými cvičnými loukami ve sněhově spolehlivé tisícimetrové výšce ideálním cílem méně zdatných lyžařů a začátečníků. Zdejší hlavní červená trať Machytka, klesající z Medvědína a obsloužená expresní 4sedačkou, je prostorná a slunečná. Na jejím dojezdu se rozkládá rozsáhlá cvičná louka s kratšími vleky.
Z vrcholu Medvědína do Špindlu klesají dvě tratě – jejich horní úsek je široký a mírný, níže se pak proměňují v poctivou červenou a černou sjezdovku. Obě obsluhuje expresní 4sedačka, jíž na horním úseku vypomáhá ještě kotva.

Ve Špindlu v posledních letech přibylo širokých, nebo aspoň dostatečně prostorných sjezdovek – historicky jsou široké Machytka, medvědínské i svatopetrské Hřiště, Velký Hank a Stoh. Výrazně „prokoukly“ i nedávno rozšířené sjezdovky Hromovka I a Červená FIS ve Svatém Petru a hlavní červená trať na Medvědíně.

Skipas platí ještě v klidném okrajovém areálu Labská s pomalou trojsedačkovou lanovkou a jednou červenou tratí, stékající po slunečné mýtině, a dále několik menších vleků v okolí města.

Horské restaurace postupně získávají „prémiovou“ podobu s luxusnějším prostředím i nabídkou, ale i cenami. Ve Svatém Petru najdete restaurace u horní stanice 6sedačky a na dojezdu sjezdovek, na Medvědíně pak na vrcholu. U nástupních stanic jsou typické apres-ski bary.

Jednodenní návštěvníky potěší bezplatné, asfaltové a kapacitní parkoviště na příjezdu do města hned u stanice expresní 4sedačky na Hromovce, kde vyrostl nový terminál s obchodem a službami, bezplatná parkoviště jsou i pod Medvědínem a na Horních Mísečkách (kapacitně omezené).

Špindlerův Mlýn - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

820

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • prostorné sjezdovky všech obtížností s převýšením 500 m
  • expresní lanovky podél hlavních sjezdovek
  • severní i jižní orientace svahů s výtečnými sněhovými poměry
  • horská atmosféra
  • bezplatné parkování bez docházení

Minus:

  • propojení Svatého Petra a Medvědína jen skibusem
  • velmi silná návštěvnost
  • snobský duch místa
  • vysoké ceny, zejména gastronomie

Špindlerův Mlýn - komerční prezentace

Ubytování Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Jungfrau

Jungfrau

Jungfrau

Jungfrau

Jungfrau

Jungfrau

SNOW tipy