V Čechách se o víkendu ochladí

Jeden z reportérů popsal své lyžování v domácím středisku jako "dubnové na začátku ledna". Technický sníh většinou odolal, ve vyšších polohách zůstalo i dost přírodního sněhu, níže položené areály ale utrpěly. Konec týdne však přinese dlouho očekávané ochlazení a umožní výrobu technického sněhu, na ten přírodní si nejspíš budeme muset ještě pár dní počkat. V neděli bude podle většiny předpovědních modelů dokonce svítit aspoň trochu slunce a zimní atmosféry by se tak na hory měla vrátit.


Na nedělním slunném počasí se shoduje většina předpovědních modelů

V prvním lednovém týdnu stav sjezdovek poznamenala obleva, takže sníh už brzy během dne měknul a místy začal prosvítat i podklad, díky malé návštěvnosti ale nebylo lyžování až tak špatné, víc jej kazilo spíš nevlídné počasí se špatnou viditelností. Počet otevřených sjezdovek v Česku zůstává podobný jako v minulých týdnech.


Podíl otevřených sjezdovek a vleků v Česku k 10. 1.


Deset středisek v Česku s nejvyšší sněhovou pokrývkou na sjezdovkách

Západní Alpy zavalilo až příliš mnoho sněhu

Na západě a jihu Alp napadlo v minulých dnech enormní množství sněhu, které zvýšilo lavinové nebezpečí až na nejvyšší stupeň. Z některých středisek, například Zermattu a Cervinie, návštěvníci nemohli ani odjet. Až do 2 000 m n. m. přitom i alpská střediska přechodně zasáhla obleva. V dalších dnech se ale počasí výrazně zlepší a převládat by mělo slunečno a mrazivo.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 92 % sjezdovek, v Itálii 72 %, ve Švýcarsku 68 % a ve Francii 78 %. Aktuální stav je však ovlivněn tím, že mnohé svahy jsou dočasně uzavřeny kvůli přívalům sněhu a lavinovému nebezpečí.


Italský Kronplatz, na snímku reportéra škubánek, je po novoročním náporu poloprázdný a s dostatkem sněhu


Z jihu Čech a Moravy je jedním z nejbližších alpských středisek Hochkar, odkud reportoval hans

Tipy reportérů

Špindlerův Mlýn

Sněhu je ve Špindlu díky jeho nadmořské výšce a mikroklimatu dostatek, po oblevách přes noc umrzá a po ránu tvoří kvalitní zmrzlý manžestr. Přes den svou pevnost ztrácí a je těžší. Na lanovkách se musí chvíli čekat, zvláště o víkendu, jinak je po svátcích poměrně klidno. V provozu jsou však všechny lanovky, takže se davy rozmělní.


Špindlerův Mlýn navštívil 6. 1. reportér Martin2


Špindlerův Mlýn pohledem jeho nejčastějšího reportéra sejk68 z 8. 1.

Buková hora

I na Bukovku se vyplatí vyrazit spíš v týdnu, nebudete tak čekat ve frontách. Nejsou v provozu všechny lanovky a vleky ani sjezdovky a na svahu pak může být plněji. Lákadlem Bukové hory je moderní a dobře fungující zázemí na straně Červené Vody - dostatek otevřených pokladen, prostorné parkoviště i možnost převlečení se v teple.


Report z Bukové hory z 5. 1. od Anavi

Mezivodí

V provozu jsou stále i některá menší a níže položená střediska, jako třeba beskydské Mezivodí se dvěma staršími vleky a dvěma sjezdovkami - modrou a červenou, kde se lyžuje na cca 50 cm technického sněhu. Obleva a horší střední pasáž sjezdovky se ale podepsaly na minimální návštěvnosti.


Hraniční množství sněhu v Mezivodí (reportér LBS)

Tip: skipas 1+1 zdarma

Lipno

Skipas 1+1 zdarma můžete využít od soboty 13.1., pokud přijedete vlakem ČD. Středisko je známé perfektní infrastrukturou pro rodiny a výuku dětí. V provozu jsou všechny tři lanovky. Atrakce mimo sjezdovky představuje snowtubing, výhledy na stezce korunami stromů nebo wellness.

O víkendu budou na místě i promotéři SNOW tour a jejich testovací centrum!

Donovaly

Akce skipas 1+1 zdarma lze využít také na Slovensku - v Donovalech platí do konce ledna. V areálu momentálně jezdí obě lanovky a většina vleků.

""
Donovaly mají výukové i sportovní svahy