Ochlazení, sněžení. Pro lyžaře dobrá prognóza

Polovina ledna českým a moravským horám konečně přinesla dlouho očekávané a předpovídané ochlazení a nakonec i slušnou dávku nového sněhu.

Zpočátku se projevil "mrazivý paradox", totiž že lyžování na sklonku oblevy může být příjemnější, než když pak tratě zmrznou a zledovatí, jak potvrzuje zkušenost reportérky Danielly z Pasek nad Jizerou o minulém víkendu:


Přestože se oba dny lyžovalo jen na zbylém technickém sněhu, musím říct, že jsem si už dlouho nezalyžovala tak pěkně jako v sobotu! S čerstvě nabroušenými hranami byla radost vykrajovat carvingové oblouky po nádherně tvrdé, ale nezáludné sjezdovce, která vydržela v perfektní kondici po celý den. Bohužel větší mráz v noci ze soboty na neděli se podepsal na zhoršení podmínek – sjezdovka byla ještě tvrdší a bohužel se na mnoha místech utvořily ledové plotny.

V minulých dnech pak na horách průměrně napadlo okolo 30 cm. Díky tomu je otevřeno téměř 400 km domácích sjezdovek.


Podíl otevřených sjezdovek a vleků v Česku k 17. 1.


V největších českých areálech je téměř plný provoz

O víkendu by tedy měl na horách ležet čerstvý sníh, občas, hlavně na severu Čech, prosvitne slunce a po delší době by se tak mohly poštěstit zimní podmínky v zimní atmosféře.


V neděli se skrz mraky prodere snad i slunce

Alpy vstřebávají kalamitní sníh a další připadne

Ve většině Alp leží nadprůměrné množství sněhu, v západní části mnohde i kalamitní, které zvyšuje lavinové nebezpečí až na druhý nejvyšší stupeň. Už o víkendu přitom může přibýt až další jeden metr sněhu, zvláště na severní straně Alp od Savojských Alp ve Francii až po Solnou komoru v Rakousku. Polohy pod zhruba 2 000 m n. m. si přitom začátkem ledna prošly oblevou, čistě prachový sníh je tak třeba hledat spíš ve vyšších polohách, níže se může na sjezdovkách vyskytovat "krupice", jak potvrzuje report z italského Passo Tonale.


V Rakousku je aktuálně i otevřeno 79 % sjezdovek, v Itálii téměř 90 %, ve Švýcarsku 46 % a ve Francii 45 %. Aktuální stav je ovlivněn tím, že mnohé svahy jsou dočasně uzavřeny kvůli přívalům sněhu, lavinovému nebezpečí nebo silnému větru.


Radek1 navštívil od 12. do 14. 1. Kitzbühel, kde se v sobotu pojede Světový pohár. Podmínky jsou výborné

Tipy reportérů

Černá hora

Lyžařské podmínky na krkonošské Černé hoře výrazně vylepšil nový sníh. V provozu je ski safari, při němž můžete s pomocí rolb a přejezdových cest vyrazit na lyžích z Janských Lázní do Pece pod Sněžkou a vrátit se pak skibusem zpět. Na jeden skipas lze projet více než 40 km sjezdovek. Skibusy jezdí pravidelně co půlhodinu mezi všemi středisky SkiResortu a za den se stihne projet i více areálů. Přímo na Černé hoře je největším lákadlem vyhřívaná sedačka na Hoffmanky s širokou pohodovou sjezdovkou.

V Janských Lázních o nadcházejícím víkendu můžete využít akci Testcentra Lusti vyzkoušet lyže za výhodné ceny a zdarma si nechat poradit s lyžařskou technikou.

Znovu obnoven je i skialpový závod Noc tuleních pásů - v sobotu 20. 1. od pěti hodin se Pecí pod Sněžkou proženou stovky závodníků s čelovkami.


Sjezdovka Javořák ve skiresortu Černá hora - Pec pohledem reportéra gimli35


Novou vyhřívanou lanovkou Hoffmanky na Černé hoře se o víkendu vezl salomon skart

Zdobnice

V Orlických horách se lyžuje i v malém rodinném středisku Zdobnice. Otevřeny jsou sjezdovky červená Valčenka a modrá Hlavní, i když před vlnou mrazu a sněžení byly na pokraji sjízdnosti. Nyní areál vstřebává nový sníh a stále vyrábí další technický.


Orlické hory dostaly od návštěvy jenda0007 novou sněhovou nadílku

Rališka

V Beskydech je jedním z hojně navštěvovaných rodinných center Rališka v Horní Bečvě. Červená sjezdovka byla vysněžena tvrdším technickým sněhem, na nějž připadává čerstvý, přírodní. Na sjezdovku vozí dvousedačková lanovka, při dojezdu je menší vlek pro děti - nedaleko rozlehlého parkoviště. Ve všední dny nebývá přelidněná, o víkendech ano.


Reportér LBS byl na Rališce ještě před sněžením - nyní bude bílo i kolem sjezdovky

Tip: skipas 1+1 zdarma

Branná

Do konce měsíce můžete lyžovat výhodněji díky akci skipas 1+1 zdarma na Branné. V podjesenickém středisku najdete červenou a modrou sjezdovku, obsluhovanou sedačkovou lanovkou. Mikroklima pro zasněžování je tu velmi příhodné, na tratích leží přes 50 cm, na které v posledních dnech připadla čerstvá pokrývka. Na 500 metrů dlouhých sjezdovkách si zajezdí začátečníci i pokročilí.