Ano, příroda vyčlenila na polovinu ledna, kdy se SNOWfest konal, opravdu velké procento ze sněhového rozpočtu. Pro lyžování a především freeriding to bylo více než ekonomické. A to, že potom zapomněla přísun sněhu vypnout, dokazuje, jak dobrou má SNOWfest pověst.

Slunečné zahájení SNOWfestu 2018, první linie

Hotel Montana hostil první ročník, desátý se tedy tak trochu vrátil domů. Zavedený freeride coaching horských vůdců UIAGM Vojty Dvořáka a Karla Kříže doplnil minulý rok otestovaný program s progresivními freeridery - skupinu koučoval Pavel Božák, k němu se přidával Honza Schauer a tipy na nejlepší lajny dodával lokál Tom Elias, který už taky pár SNOWfesty prošel.

Bezpečnost nade vše. Pieps nám zapůjčil k testu i lavinové batohy s elektropohonem Bezpečnost nade vše. Pieps nám zapůjčil k testu i lavinové batohy s elektropohonem

Dopady do měkkého

Do Davosu a zpět nočním vlakem

Vše ale začalo na holešovickém nádraží v Praze – právě tam se naplnil noční lůžkový vagón spoje Praha – Curych lyžaři proudícími směrem Davos. Davos, respektive Klosters je nejefektivnějším vlakovým cílem Švýcarska, vystoupit po noční cestě u lyžařského střediska Madrisa tu teoreticky můžete už v 8:21, takže na kopci lze strávit kompletně celý den. Vlak s lyžaři na SNOWfest ale jel až do stanice Davos Dorf, kde má obvykle stavět v 8:50. Opravy na rakouské části trati tentokrát způsobily plánované dvouhodinové zpoždění, což mělo ale i výhodu – delší spánek a méně cestovního stresu. V Davosu nás uvítalo slunce a modrá obloha, ideální půlden na první seznámení se se střediskem.

Večer nasednout do vlaku a ráno rovnou na svah s Českými dráhami!

Slunce, slunce, sníh, sníh, sníh

Tak se dá popsat počasí a sněhové podmínky SNOWfestu 2018 v pěti slovech. První dva dny slunečné počasí - rozcvička na sjezdovkách pro ty, kteří stáli na lyžích poprvé v sezóně, a základní školení o lavinách včetně nácviku vyhledávání a záchrany.

Pro čistou lajnu si nebojí freerideři přišlapat pěšky

A pak už začaly prašanové hody. Ano, ve vyšších polohách foukal vítr, a zvedal tak lavinové nebezpečí, které dosahovalo až 4. stupně. Bylo potřeba schovávat se do lesa i kvůli viditelnosti - v období sněžení se slunečné okénko, které dovolilo vyrazit někam mimo porost, objevilo jen vzácně.

<>

Schovat se do lesa a zcela zmizet ve sněhu

Nejlepší pláně jsme objevili na Rinerhornu

Kam utéct před vichřicí? Třeba do iglú!

Netradiční atrakcí letošního SNOWfestu byl nocleh v iglú. No, spíš v luxusním sněhovém hotelu. Sněhová budova pod Weissfluhjochem v sobě skrývá snad patnáct pokojíků, některé dokonce s vlastním záchodem, a samozřejmě velkou společenskou místnost. V ní jsme večeřeli tradiční fondue, další část večera se poté přenesla do přilehlé sauny a společenské finále se konalo v domku s topeništěm. Celou dobu všude kolem vánice sypala další centimetry sněhu, takže kulisa byla ideální. Po velmi komfortním spánku v iglú zuřilo počasí natolik, že všechny účastníky musely do nejbližší stanice vlaku dovézt rolby. A z vrcholu Wessfluhjochu byl v 10 ráno vypraven poslední vlak dolů svážející naší skupinu a všechny zaměstnance, kteří se kvůli počasí stali na místě bezpředmětnými. Areál Parsenn byl kvůli sněhové nadílce a větru uzavřen.

A kde se jezdí v Davosu při sněhopádu nejlépe?

Lesních ploch a porostů je v Davosu dostatek. Vzhledem k počasí jsme se koncentrovali spíše v nižších polohách, kde čekal i nadýchaný sníh neporušený větrem. Na Rinerhornu to byly nekonečné pláně ústící do obou bočních údolí, na Jakobshornu lesní průseky včetně toho pod lanovkou, na Parsennu se nejvíce osvědčily sjezdy v prvním patře střediska od mezistanice vláčku dolů. I kvůli tomu, že se čistá vrstva neustále obnovovala, nebylo potřeba hledat neustále něco nového. Takže skutečně mnoho zbývá i na příště.

Více fotek z akce najdete ve fotogalerii!

Děkujeme všem partnerům a zástupcům značek DPS, Line, Bear Skis a Armada, za půjčení testovacích lyží!