Možná jste přesvědčeni, že lyžujete tak dobře, že se vám nemůže nic stát. Upřímně řečeno, klidně může. I kdybyste jezdili jako pánbůh, stačí jeden z řetězu utržený snowboardista nebo lyžař, který nemá situaci pod kontrolou, a srážka s nimi může mít fatální následky i pro vás. A když k tomu přičtete fakt, že sjezdovky dnes víc než kdykoliv předtím připomínají frekventované dálnice, po nichž se díky technologiím použitým při výrobě lyží fičí závratnou rychlostí, a že technický sníh je výrazně tvrdší než přírodní, máte hned o několik důvodů víc, proč se před ranním příchodem k lanovce patřičně „obrnit“. Víte, že podle statistiky dokáže správně vybraná helma snížit riziko lehkého úrazu hlavy až o polovinu a u těžkého až o 85 procent?

A co se týče lyžařských brýlí, ty umožňují komfortní lyžování i za prudkého slunečního svitu, kdy byste jinak jen bezmocně mhouřili oči jako slepé kotě, a naopak zlepšují viditelnost za špatného počasí. Ale také chrání oči před větrem, krystalky ledu nebo nečekaným švihnutím větví do obličeje.

Nerozluční kámoši

Helma a brýle si spolu musí notovat, proto je nejlepší pořizovat si obojí najednou. Vyzkoušejte si je naráz, protože označení brýlí jako „helmet compatible“ ani fakt, že helma i brýle jsou téže značky, nezaručují, že modely budou k sobě pasovat. Brýle nesmí tlačit na nose ani nesmí být mezi jejich horní obrubou a helmou nesmí mezera, kterou by vám nepříjemně táhlo na obličej. Jestli si říkáte, že je snazší nacpat slona do lednice než vměstnat dioptrické brýle pod přilbu, i na to výrobci mysleli a nabízejí řešení v podobě helmy s integrovaným štítem.

Pokud by to měl být pro vás moc velký výdaj, není problém půjčit si helmu v půjčovně. Například v síti obchodů a půjčoven zimního vybavení Happy Sport vás to bude stát jen 400 korun na celou sezónu. A při zapůjčení dětského či juniorského kompletu na celou sezónu dostanete přilbu nádavkem a zdarma.

Kokos potřebuje skořápku

Ať už si helmu půjčíte nebo koupíte, klíčové je, aby padla jako ulitá. Pokud vám bude hlavu svírat a tlačit, místo lyžování budete na horách polykat prášky proti bolesti. Příliš volná přilba zase nebude schopna vás ochránit. Potřebnou velikost vám orientačně prozradí krejčovský metr, kterým si změříte obvod hlavy. Nezapnutá přilba vám musí pevně sedět na hlavě, i když se zkusmo předkloníte. Pokud sklouzne na zem, nespoléhejte na regulační kolečko vzadu, které upravuje pouze obvod helmy, a sáhněte raději po menší velikosti. A co platí pro dospělé, platí rovněž pro děti!

Helmy mají různé tvary, proto si pro jistotu tu vybranou ponechte v obchodě nějakou dobu na hlavě, ať se ujistíte, že vám nepřipravuje chvíle plné utrpení. A pohlídejte si, aby model, který si vyberete, byl certifikovaný podle některé z příslušných norem – u nás nejčastěji narazíte na ČSN EN 1077 (832164).

Při výběru helmy dále potřebujete vědět, zda preferujete:

  • Přilbu celoskeletovou s tzv. tvrdým uchem, nebo s měkkým uchem.

    První typ, k němuž je možné připevnit integrální chránič brady, ocení hlavně sportovně vyspělí lyžaři. Druhý typ helmy chrání stejně dobře, ale je lehčí a pohodlnější, čili příjemnější pro méně zdatné jezdce.

  • Odvětrávání v podobě otevřených, nebo regulovatelných otvorů.

    Větrací otvory v horní části helmy jsou důležité, protože umožňují cirkulaci vzduchu a brání tak nadměrnému pocení. První typ odvětrávání je výhodný pro snowboardisty (víc se zapotí), zatímco systém, který dovoluje otvory v případě nepříznivého počasí uzavřít, uvítají hlavně lyžaři (sjezdaři i freeridisté).

  • Pevně přišitý, nebo vyjímatelný vnitřek.

    Polstrování uvnitř helmy, jež lze vyndat, se snáz čistí, ale přichycení není zpravidla řešené tak dobře jako u kompaktně pojaté helmy. Je-li pro vás hygiena na prvním místě, vyplatí se pořídit si do přilby kuklu s plochými švy.Schovejte oči i tvář

Dostáváme se k lyžařským brýlím, jež by měly jednak padnout vašemu obličeji, jednak vyhovět individuální citlivosti vašich očí, aby vám na svahu umožnily komfortní vidění. A nesmíme zapomenout ani na dokonalou ochranu proti UV záření. Tu zaručuje bezpečnostní norma, již musí splnit všechny brýle prodávané na tuzemském trhu.

Na výběr jsou pouze tři velikosti – malé, střední (ty vyhovují většině) a velké. Ani brýle správné velikosti však ještě nemusí odpovídat tvaru vašeho obličeje, takže je na místě vyzkoušet různé modely. Ideální je, pokud rám zakrývá většinu tváře a zároveň vám brýle nikde nepřekáží ani vás netlačí. Podobně jako při koupi helmy zatřeste hlavou, abyste vyzkoušeli, jestli brýle i potom zůstanou, kde mají. Jestli se v nich z nějakého, byť nejasného důvodu necítíte dobře, nebo vám nepřipadají dost hezké, vyberte si raději jiné. Nemá cenu se trápit, jde o vaši tvář a estetické hledisko nelze opominout.

A opět dobrá zpráva pro lyžaře s dioptriemi – na trhu jsou k mání větší a hlubší lyžařské brýle, které pod sebe hravě schovají ty dioptrické. Jsou označeny zkratkou OTG (Over The Glasses) a mají po stranách výřezy na nožičky brýlí.

Světlo, stín a barvy

Máte správnou velikost, dobře vypadáte a teď ještě, abyste něco viděli. Stručně řečeno – lyžařské brýle musí správně zkombinovat míru propustnosti světla, stupeň filtrace modré barvy světelného spektra a zbarvení zorníku. Měly by tedy umožnit:

Filtrovat složky světla

Díky filtru v zorníku brýlí můžete bezpečně lyžovat i v podmínkách, kdy by to bez něj šlo jen stěží. Kromě neutrálního filtru, který nepohlcuje nic, existuje naopak takový, který zcela odbourává modrou barvu. Rekreační lyžaři mají v největší oblibě filtr tlumící modrou a zvýrazňující žlutou, zelenou a červenou barvu (tzv. atenuátor).

Propouštět světlo

S citlivostí vašich oči by měla klesat také schopnost brýlí propouštět světlo. Na výběr je pět ochranných stupňů, jež jsou popsány písmenem S a číslicemi 0 až 4. Zorníky propouštějící méně světla jsou ideální pro slunečné počasí, naopak více světla se hodí na lyžování v podmračeném počasí nebo za mlhy.

Kompenzovat jas a kontrast

Zorníky žluté, oranžové a růžové barvy rozjasňují, napomáhají vnímání kontrastů a jsou vhodné do horších světelných podmínek. Tmavé, hnědé či šedé se naopak hodí ke zmírnění jasného slunečního svitu. Vyplatí se tedy mít na lyžování rovnou dvoje lyžařské brýle, nebo si pořídit takové, u kterých lze zorníky měnit. Dalším možným řešením jsou fototropní lyžařské brýle, které se samovolně zbarví podle právě panujících atmosférických podmínek. Jen to nedokážou tak rychle, jak byste možná při rychlých přejezdech z ostrého slunce do stínu potřebovali.

Protože sníh a ostré sluneční paprsky jsou pro oči vražedná kombinace, mohou se vám hodit zrcadlové lyžařské brýle, nebo rovnou polarizační antireflexní úprava zorníku, který pak „gumuje“ všechny paprsky odražené od zářících sněhových ploch.


Mlha přede mnou, mlha za mnou

A je tu ještě jeden důležitý aspekt, a sice schopnost brýlí bránit zamlžení. Brýle, přes které si nevidíte na špičku nosu, natož na dolní stanici vleku, jsou vám k ničemu, a proto si pohlídejte, aby měly speciální „antifog“ úpravu, nebo dvojitý zorník. A pozor též na nedostatečné odvětrávání, které bývá též příčinou mlžení – z tohoto důvodu oceníte větrací otvory v rámečku nebo přímo v zorníku brýlí.

Ještě než s nimi vztekle mrštíte na podlahu, přesvědčte se, že jsou dost odolné, aby vydržely, a vy jste se jim mohli omluvit, než je zas povoláte do služby. Kdyby nic jiného, ochrání váš obličej před kotvou lyžařského vleku a před poškrábáním větví, která se vám připlete do cesty. A když už jsme u odolnosti: chcete-li, aby vám dlouho vydržel zorník, upřednostněte dražší polykarbonátový před levnější akrylátovým. A nikdy, opravdu nikdy ho neutírejte papírovým kapesníkem! Jedině speciální hadřík na dioptrické brýle zaručuje, že ho nepoškrábete a nesetřete vrstvičku proti zamlžení.


www.happysport.cz