My rodiče to nemyslíme zle. Děsíme se toho, že dítě bude za pár měsíců zas o pár čísel vzrostlejší, takže pak všechno to nové a drahé sportovní vybavení, které mu obětavě pořídíme, bude zralé akorát tak na bazar. A tahle obava nás přiměje vybrat mrňousovi lyže, aby mu vydržely nejmíň do puberty. Ony skutečně vydrží, je ovšem otázka, jestli vydrží i zájem jejich majitele o lyžování?

Nebude se učit lyžovat ze seriózních důvodů, třeba proto, že se mu to „jednou může hodit“, jak tvrdí mamka s taťkou. Sport musí dítě především bavit. Jenže lyžování s příliš krátkými a příliš dlouhými lyžemi není nikdy zábavné. Pro malého lyžaře bude skoro nemožné takové lyže ovládat, bezpečně s nimi zatočit a zastavit. To ony budou pánem situace, ne dítě. A pokud je rovnou nezapíchne do sněhu a nevydá se do nejbližšího bufetu na protestní dávku horkého džusu, bude se učit lyžovat pomalu a nejspíš také získá špatné lyžařské návyky, kterých se bude později horko těžko zbavovat.


Potom je prostě jen vrátíte

Pro ty, které chtějí pro děti kvalitní vybavení, ale postrádají peníze, čas a chuť každý rok shánět o pár centimetrů delší lyže v krámě, je nejlepší zajít do půjčovny. Tím spíš, že im tak současně odpadne starost o boty a helmu, případně hůlky. Například síť obchodů a půjčoven Happy Sport nabízí celosezónní zapůjčení dětského kompletu (lyže, boty, hole a helma zdarma) za 1990 Kč a juniorský set (lyže od 130cm,…) za 2190. Nutno podotknout, že za tuto cenu nepořídíte v běžném obchodě ani ty lyže.

Nehledě na to, že v půjčovně je dostanete v perfektním stavu po servisu a navíc můžete v případě potřeby vyměnit malé vybavení kdykoliv během sezóny za padnoucí. Pokud si nejste jistí, stejně jako v krámě i tady natrefíte na kvalifikovanou a zkušenou obsluhu… A ne, opravdu netřeba mít strach, že by vám někdo vnucoval staré, vysloužilé modely. Vsaďte se, že moderní velkou půjčovnu takřka nerozeznáte od obchodu s novým zbožím, poněvadž i zde se nabízejí minimálně používané kousky.


Dodržujte zlaté pravidlo

Pokud z nějakého důvodu trváte na pořízení nových dětských lyží, vezměte s sebou na nákupy i toho, kdo na nich bude po svahu drandit. Protože jestli se s nimi někdo potřebuje sžít, je to v první řadě jejich majitel. Čímž se dostáváme ke zlatému pravidlu výběru správné délky: ideální lyže pro začátečníka vždy měří o 10-20 centimetrů méně než on.

Tabulka poměru výšky dítěte a délky lyží (pozn. aut. – původní zdroj se mi nepodařilo zjistit, tabulka je na mnoha serverech, například zde.


Výška dítěte     Délka lyží
80-90 cm     70 cm
100 cm     80-90 cm
105 cm     90 cm
110 cm     90-100 cm
115 cm     100 cm
120 cm     100-110 cm
125 cm     110 cm
130 cm     110-120 cm
135 cm     120 cm
140 cm     120-130 cm
145 cm     130 cm
150 cm     130-140 cm

Teprve až se dítě zdokonalí a bude sjíždět sjezdovky s větší jistotou, může si také dopřát delší lyže. Ty se mohou přiblížit výšce svého „páníčka“ nebo „paničku“, ale nikdy ho nesmí přerůst.A rostou a rostou…

Jak si poradili s výběrem rodiče před vámi? A co říká k jednotlivým kategoriím dětských lyží expert Petr Křivánek z Happy Sportu?


1. Lyže, co ještě nejsou lyže

Když se Dostálovým narodila malá Linda, její táta Pavel se jako zapálený lyžař nemohl dočkat, až se malá postaví na lyže. Manželka, která v zimě jezdila na hory spíš posedět na lehátku před restaurací se sklenicí svařáku, ho mírnila, ale on už krátce po Lindiných druhývh narozeniny přinesl domů růžové lyžičky pro mrňata s obrázkem slona. Dostal je od kolegyně v práci, která při dotazu na vhodnou délku, jen mávla rukou. U tak malých lyží je to přece úplně fuk, dítě na nich stejně nebude lyžovat v pravém slova smyslu.

Komentář odborníka: „Ano, Pavlova kolegyně má pravdu. Plastové lyže pro nejmenší děti skutečně neslouží k výuce, tudíž na jejich délce nezáleží. Jsou ale vhodné v případě, že chcete, aby si dítě co nejdřív zvyklo mít lyže na nohách a vyzkoušelo si, jaké to je pohybovat se v nich doma – byť to bude jen doma na podlaze nebo na rovince u vleku. Spíš se tak bude těšit na to, až jednou nazuje opravdové lyže.


2. Víly, auta a medvídci

Hančálkovi stadium plastových lyží přeskočili. Ostatně jejich Ondra nebyl ve třech letech na lyžování ani zdaleka zralý. Teď mu bylo pět a miloval zimu i sníh. A tady se rád a bez problémů klouzal na ledu. Zdaleka nejdůležitější pro něho bylo, jestli bude mít na lyžích auto. Bez auta odmítal vyjít na svah. Rodiče se tedy vykašlali na jakékoliv technické parametry a soustředili se na patřičný design.

Komentář odborníka: „Dětské lyže, které se vyrábějí od 65 centimetrů, jsou naštěstí všechny lehké, měkké a ohebné, takže skutečně můžete vybírat podle vzhledu. Budete-li chtít dítěti začátky lyžování usnadnit, můžete sáhnout po lyžích s protismykem, které ho podpoří při stoupání do kopce.“


3. Je libo měkčí, nebo tvrdší?

Elena ve svých osmi letech docela slušně lyžovala, ale podle své maminky neaspirovala na závodní dráhu. Jak paní Kovářové poradili v obchodě, nejlepší pro její dceru budou nějaké měkké a vykrojenější lyže, s nimiž snadno a rychle pronikne do tajů carvingu. Dívka váhala mezi „teenagerovským“ a dospěláckým designem lyží, ale nakonec zůstala u toho holčičího.

Komentář odborníka: „V kategorii lyží o délce 100-120 centimetrů jde vesměs o modely snadno ovladatelných lyží s lehkým kompozitovým jádrem. Na trhu však najdete i konstrukčně tvrdší lyže pro závodníky a sportovně nadané děti.“


4. Juniorské od dospěláckých k nerozeznání

Marek byl pyšný, že si dokázal na nové lyže našetřit úplně sám. Navíc rodiče mu slíbili, že k narozeninám mu koupí i nové lyžařské boty. Už se nemohl dočkat, až pojede na hory! Výběr v obchodě si užíval. Prohlížel si lehké a měkké modely určené začátečníkům, ale mezi ty se on už nepočítal. Líbily se mu jedny lyže s dřevěným jádrem a mnoha výztužemi, ale závodník zas přece jen nebyl. Tak snad někdy v budoucnu, říkal si, a sáhl po skvělých all-round lyžích. Ty mu jistě ostudu neudělají!

Komentář odborníka: „Juniorské lyže se 130-150 centimetry jsou v kategorii dětských vůbec nejdelší a konstrukčně ani vzhledově se v podstatě neliší od lyží pro dospělé. V této délce jsou v nabídce slalomky pro krátké oblouky i obřačky pro dlouhé oblouky a svižnou jízdu.


A co dál?

Nově koupené lyže se sice tváří, jako kdyby absolvovaly servisní úpravy už v továrně, ale neberte je tak úplně vážně a nechte je ještě jednou zkontrolovat odborníkem. A protože lyže nesou všechno, pohlídejte si, aby vám zbyly nějaké peníze na koupi pořádných lyžařských bot, brýlí a helmy. Jen tak budete moci zůstat v klidu, až si váš potomek bude užívat na sjezdovce.


www.happysport.cz