SNOW tour 2018: Herlíkovice from SNOW.cz on Vimeo.


V Herlíkovicích vychytáváme výborné sněhové podmínky a mrazivé počasí, takže pisty krásně drží a navzdory vysoké návštěvnosti se netvoří se muldy, jen se kolem oběda vyšoupávají plotny.


Začínáme v Herlíkovicích, kde parkujeme prakticky pod sjezdovkou u Hotelu Eden, odkud je na pistu potřeba buď vyhopsat po schodech, nebo vyběhnout malý kopeček, který je vybaven přibližovacím vlekem, v době naší návštěvy ale nebyl v provozu. Za pomoci kotvy a sedačkové lanovky Žalý se dostáváme na oblíbenou sjezdovku Rodinnou.


Červená trať Rodinná je ve své úvodní pasáži zvlněná a odkloněná, tedy pravá část trati je výše než levá, což je sice pro leckoho krkolomné, pro jiného ale zase zábavné. V druhé polovině se ale sjezdovka vyrovná a otevře do širokého, konstantně prudkého padáku, kde chcete-li se udržet celý padák lyže na hranách, bez kondice se neobejdete. Osobně si mi ale tato pasáž líbí nejvíc z celých Herlíkovic.


Vedlejší sjezdovka Závodní je černě značená a je o něco užší než Rodinná. Pista je až na jednu výjimku ve spodní části zcela bez zatáček, takže je relativně přehledná. Pozor je potřeba ale dávat zhruba v polovině, kdy sjezdovku napříč křižuje přejezdová cesta na Bubákov a ne každý přejíždějící se rozhlédne, jak jsme tu byli svědky. Sjezdovka je po ránu nekompromisně rychlá.


Z Herlíkovic jsme se po Bubákovské sjezdovce přemístili na Bubákov, který je vystlán modrými sjezdovkami, a i přes prudší červené dojezdy nečiní začátečníkům díky jejich přehlednosti žádné potíže. Jeden kopec tu navíc obsluhuje sedačková lanovka a dvě pomy. Zázemí a parkoviště se nachází i pod Bubákovem, v tomto případě sem přes silnici dopravuje velice pomalá kabinková lanovka, takže chcete-li tady stihnout první lano, je lepší využít parkoviště v Herlíkovicích u Edenu.


V horní části modré sjezdovky Školní se nachází dětský park – od sjezdovky oddělné cvičné náměstíčko, které obsluhuje pojízdný pás. Park zahrnuje jeden zvířátkový slalom, lyžařský kolotoč a speciální „klouzací“ poníky, díky kterým děti rychleji získávají cit pro skluz a zvykají si na prkénka na nohách. Vstup do parku činí 200 Kč na dítě na den a jeho doprovod je zdarma. U parku se nachází rovněž zázemí lyžařské školy Bubákov, kde privátní hodina pro jednu osobu vyjde na 490 Kč.


Druhý dětský park se nachází v Herlíkovicích u parkoviště vedle hotelu Eden a ve srovnání s tím bubákovským má své výhody i nevýhody. Nevýhodný mi přijde stín, který se tu značnou část dne drží a kratší svah, výhodou je zas poloha hned u parkoviště bez nutnosti přejíždění areálu a pestřejší vybavení v podobě několika zvířátkových slalomů, domečku a dětského koutku s klouzačkami v zázemí lyžařské školy Yellow point hned vedle parku.


Tady je možné zapůjčit dětský lyžařský set nebo sáňky. Dětský set vyjde na 290 Kč na den. Dospělé lyžařské sety, snowboardy, nebo běžky pak zapůjčíte v půjčovně u pokladny. Set lyží pro dospělé vyjde na 420 Kč na den.


V Herlíkovicích i na Bubákově najdete u sjezdovek hned několik bufetů a restaurací: pizzerii U zmrzlýho na Bubákově, restauraci Sasanku v Herlíkovicích nebo samoobslužnou restauraci Herlíkovice přímo u sedačkové lanovky Žalý, která nabízí hotovky jako kuře na paprice (125 Kč), špenátové noky (105 Kč) nebo steak z krkovice (145 Kč). Bufetu na terase nad restaurací můžete využít k rychlému občerstvení párkem v rohlíku (28 Kč) nebo sýrem v bulce (80 Kč). My si navodili italskou atmosféru v lehátku na sluníčku s bombardinem. ;-)




Herlíkovice v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Celodenní skipas dospělý (18-62 let)     620 Kč
Celodenní skipas dítě (do 140 cm, do 10 let)     410 Kč
Celodenní skipas junior (do 18 let)     520 Kč
Celodenní skipas senior (nad 63 let)     520 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.snowhill.cz/herlikovice
Ubytování     www.eden-herlikovice.cz
Parkování     zdarma na parkovišti u Bubákova i Herlíkovic



Partneři SNOW tour:


V Herlíkovicích jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.