SNOW tour 2018: Donovaly from SNOW.cz on Vimeo.


Páteřní dopravou na Novou holi je pro Donovaly příznačný telemix, tedy kombinace sedačkové a kabinkové lanovky. Telemix tu vyváží na relativně sportovní pisty převážně červeného značení.


Nové holi dominuje červená trať č. 1, která začne prudkým širokým padákem, který by se nemusel stydět ani za černé značení. Sjezdovka následně poškádlí lyžaře dvěma zatáčkami, než je „vypustí“ do rozlehlejší a přehlednější pasáže. Na této pistě mě baví nevtíravá členitost a spodní carvingové prostranství, kde se dá do lyží pořádně opřít.


Pozvolnější a méně členitou variantou je vedlejší sjezdovka devítka, kde mě nejvíc baví úvodní svižný rozjezd, z něhož nabraná rychlosti se dá zužitkovat v následném „dálnicovitém“ úseku sjezdovky.


Velmi komorně působí zadní část Hole se sjezdovkami 2 a 2a, které jsou obsluhované tatrapomou, což oproti modernímu a rušnému zázemí v údolíčku působí až romanticky.


Dvě červené sjezdovky jsou sice krátké, díky odlehlosti a možná i „zastaralému“ dopravnímu prostředku jsou takřka poloprázdné a rychlá tatrapoma bez front navíc umožní více jízd s manšestrem.


S dětmi nebo méně zkušenými zamiřte do protější části Záhradiště, které nabídne mírné modré svahy. Hlavní sjezdovkou je široká „šestka“, kterou obsluhuje čtyřsedačka i kotva, dále tu však najdete i několik kratších sjezdovek s dětskými pomičkami.


Záhradiště zároveň hostí jeden z nejlepších snowparků Slovenska. Ten je totiž skoro stejně dlouhý jako sedačková lanovka a kromě tradičních i netradičních překážek na úvodní planině nabídne v druhé třetině i pořádně velké big airy. Poskočit si tu na menších skocích ale můžou i méně zkušení.


Kromě menších skoků jsme si na Záhradišti vyzkoušeli i měřený slalom, který tu je plynule postavený, takže ho zvládnou i děti.


Dětský Funpark mezi Záhradištěm a Novou Holou patří mezi největší a nejlépe vybavené na Slovensku. Děti tu mohou využívat až devíti pojízdných pásů, několik slalomů a k dispozici jsou nejen služby lyžařské školy, ale i babysittingu a dalších animačních programů. Děti tak mohou navštívit například minizoo, kde mohou poníky či kozičky nakrmit, pohladit, a dokonce se k nim i přitulit.


Letošní novinkou Funparku je tzv. Dodovláčik, tedy vláček zapřáhnutý za skútrem, s kterým mohou děti i dospělí absolvovat zhruba 12minutovou okružní jízdu ze Záhradiště k Nové holi a nazpět. Lístek pro dítě stojí 5 eur, pro dospělého 7 eur. Od řidiče skútru jsme ovšem dostali zajímavou informaci, že nejvíce jízd si zatím objednávají dospělí. :-)


Netradiční mimolyžařskou aktivitou je v Donovalech psí spřežení, které lze objednat u parkoviště na Záhradišti. Na saních můžete jet i ve dvou a absolvovat lze jeden okruh (cca 1 000 m, dospělí 6 eur) nebo klidně dvě hodiny či celodenní výlet na 4 až 5 hodin, který vyjde dospělou osobu na 230 eur, dítě do 10 let na 150 eur.


Na oběd můžete zajít buď do Chaty pod Magurou na Nové holi, nebo naproti Záhardišti do typické slovenské koliby Goral, kde se podává tradiční slovenská kuchyně jako šulance, šmirkas nebo brynzové halušky. Jídlo vám přinesou ve staroslovenském kostýmu, který výborně doplňuje dobový interiér.
Donovaly v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 hod 26 min
Celodenní skipas dospělí     28 eur
Celodenní skipas junior     22 eur
Celodenní skipas dítě     20 eur
Provozní doba lanovky     8:30 – 15:30
Ubytování     www.hotelsport.sk
Webové stránky     www.parksnow.sk
Parkování     bezplatné na Záhradišti i Nové HoĺePartneři SNOW tour:


O víkendu se v Donovalech odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX. Zdarma jste mohli ochutnat nápoje DAVID RIO CHAI nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI, fototechniku SAMSUNG a hodinky GARMIN.