Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.

Na vrchol Špičáku každodenně vyváží sedačková lanovka, a zatímco ještě před pár lety si tu turisté výhled na železnorudskou kotlinu vychutnávali ze skalky u křížku, nyní tu stojí 26 m vysoká dřevěná rozhledna, vstup na ni je zdarma.
Z vrcholu Špičáku se můžete vydat na dvě naučné stezky, které děti zábavnou formou vzdělají o Šumavě a navíc provedou kolem nejkrásnějších míst Šumavy. Zatímco stezka Po stopách zajíce vede před ledovcové Čertovo jezero, letos nová Datlíkova stezka vás provede i kolem Černého jezera, které je největším jezerem Česka ledovcového původu.
K oběma stezkám pro děti vyzvedněte v pokladnách papírovou kartičku a tužku k zapisování správných odpovědí k otázkám o přírodě a zvířatech žijících na Šumavě, které jsou uvedené na naučných cedulích (10 Kč). Za správné rozluštění hádanky dostanou děti na pokladně v areálu Špičák samolepku.
Nejmenším dětem se bude líbit na malém dětském hřišti s houpačkou a skluzavkou pod rozhlednou, nebo na pískovišti či dětském tubingu u nástupu na lanovku. Vstup na tubing je zdarma ke každé platné jízdence na lanovku.
Špičácký bikepark pak patří k nejlepším v České republice, což je dané nejen počtem a rozmanitostí tratí, ale i jejich pravidelnou údržbou. Na tratích se neustále něco děje, pokud zrovna nefrčíte vyhlazenou klopenou zatáčkou, tak protlumujete kořeny či kameny nebo máte na výběr z různých dřevěných lávek, wallridu, houpačky, lavic, dvojáků, seskoků všech druhů… zkrátka pokud by někde existoval seznam veškerých překážek, jaké v bikeparku mohou být, na Špičáku by je měli všechny odškrtané.
Jediné, co v bikeparku zatím chybí, je zcela jednoduchá modrá trasa pro veřejnost. Méně zkušeným bikerům tedy doporučuji pro začátek trať Lesní pannu, i na ni se ale hodí mít nějaké bikerské zkušenosti.Pokud zkušenosti teprve sbíráte, doporučuji místní bikovou školu Gravity Academy, kterou jsem loni na vlastní kůži absolvovala, a díky které jsem konečně skočila skok přes potok, na který jsem si léta před tím netroufla. Škola se zaměřuje na širokou veřejnost, tedy přihlásit se mohou klidně i „XC“ jezdci na pevném kole nebo děti od 8 let. Na videu níže můžete mrknout, jak rychlé pokroky se dělají v bikeškole už po hodině s instruktorem. :-)Špičák Bike škola image from SNOW.cz on Vimeo.

Až nasbíráte z bikeškoly nějakou tu zkušenost, můžete vyzkoušet letošní novinku Airbag, tedy skok na kole do duchny. Vybírat můžete mezi dvěma skoky a veškeré nezdařené pokusy duchna v pohodě pobere.
V hlavním zázemí areálu u lanovky najdete i půjčovnu kol, která patří k těm modernějším, a díky pravidelnému servisování kol se nemusíte bát, že by zapůjčený stroj nefungoval. Půjčit si můžete kolo pevné, celoodpružené sjezdové, dětské nebo i elektrokolo a ke každému je v ceně půjčovného helma a zámek na kolo. Sjezdaři mohou být potěšeni letos novými modely sjezďáků Kona.
Na svém nebo půjčeném kole se můžete vydat na cyklovýlet do okolí s pomocí sedačkové lanovky a z vrcholu Špičáku se pak vydat na zmíněné Černé jezero, dále pokračovat na nejvyšší šumavský vodopád Bílou Strž a sjet do Hamrů, tedy nejhlubšího údolí Šumavy. Z Hamrů vás zpátky na Špičák čeká sice dlouhé stoupání, jede se ale po zpevněné cestě s výhledy, takže kopec příjemně utíká.
Na večeři můžete zavítat do centra vedlejšího městečka Železná Ruda, které si za poslední 2 roky prošlo viditelnou proměnou. Posedět u štědrých porcí za přívětivé ceny můžete například na terásce restaurace Šumava přímo v centru města.Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 hod
1 jízda na lanovce dospělí (nahoru)     150 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     590 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     380 Kč
Zapůjčení sjezdového kola     1 200 Kč
Provozní doba lanovky     Neděle-Čtvrtek 9:00 – 17:00,
      Pátek-Sobota 9:00 – 18:00
Webové stránky     www.sumava.spicak.czNa Špičáku jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.