Veronika Velez Zuzulová se se závodními svahy rozloučila stylově, v kroji, a to vloni při posledním závodě v Ofterschwangu. Počet startů ve Světovém poháru navýšila na 183. Celkem 30x stála na stupních vítězů, teď už se však chystá na úplně novou roli maminky.

Jen o rok mladší (ročník 1985) je Michaela Kirchgasser. Za svých 284 startů ve SP stála 17x na pódiu, ve sbírce sympatické Rakušance nechybí ani tři medaile z mistrovství světa. Ze zdravotních důvodů v létě s vrcholovým lyžováním skončila i švédská stálice Maria Pietilae Holmner (ročník 1986), ve sbírce úspěchů má mimo jiné i dvě pódia z mistrovství světa. Na blížícím se Světovém šampionátu ve švédském Are bude Maria Pietilae Holmner organizátorům pomáhat jako odborný poradce.

I mezi muži startovní pole trochu prořídlo, byť už na ročnících narození je vidět, že kluky prostě netlačí mateřské povinnosti a závodí v klidu a pro radost mnohem déle. Zářným příkladem je Patrick Thaler, který se s kariérou loučí až ve čtyřiceti letech (ročník 1978)! Italský slalomář ve Světovém poháru startoval 172x, z toho 3x se postavil na pódium. V kolotoči SP strávil více než 20 let.

Svoje slalomky dal v sedmatřiceti letech definitivně k ledu i další italský veterán Cristian Deville. Slalomář z Cavalese prožil opravdu dlouhou kariéru a zaznamenal v ní také pár moc pěkných výsledků. Tím úplně nej asi pro Cristiana bylo vítězství v Kitzbühelu v roce 2012. Vyhrát tento slalom se vyplatí, prize money jsou tu jedny z nejvyšších ze všech závodů Světového poháru. Kromě toho byl ještě dvakrát druhý a jednou třetí.

Slovinci už nebudou spoléhat na zkušenosti Roka Perka. Třiatřicetiletý specialista na sjezd závodil pětrkát na mistrovství světa a podíval se i na olympiádu do Vancouveru. V roce 2012 ve Val Gardeně šokoval druhým místem, když do závodu ve sjezdu vyrazil se startovním číslem 35. To byl jeho životní úspěch.

Ze jmen, která se nějakým způsobem mohla zapsat do povědomí širší lyžařské veřejnosti a jejichž nositelé se letos v létě rozhodli nepokračovat v aktivní kariéře, nakonec jmenujme ještě Marcuse Sandella. Finský lyžař zvítězil v bitvě, v níž obstojí jenom borci s mimořádně silnou vůlí a nejspíš také hodně optimistickým pohledem na svět. V roce 2009 se Sandell na ledovci v Pitztalu zranil tak, že mu lékaři následně museli odebrat jednu ledvinu. Přesto se dokázal do vrcholového lyžování vrátit, aby si už za čtyři roky po zranění v Garmisch-Partenkirchenu dojel pro nejlepší výsledek kariéry, kterým bylo 4. místo v obřím slalomu Světového poháru.