Tisková zpráva lyžařského areálu SkiResort ČERNÁ HORA – PEC


Technologie Snowsat má SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC umožnit šetrnější hospodaření s vodou a efektivnější úpravu sjezdovek. Lyžaři se mohou těšit na kvalitněji připravené sjezdovky. „Systém Snowsat vychází z dat vysílaných družicí i systému GPS. Díky informacím z roleb dokáže monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích. Ta se pak promítne do mapy s přesností na +/- 3 centimetry,“ vysvětluje Petr Hynek, ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

„V minulosti jsme takto přesnou informaci o výšce sněhu po celé ploše sjezdovek neměli. Bylo nutné ji odhadnout a na jižních svazích se předzásobit i na jarní měsíce. Hodně záleželo na zkušenostech a citu zasněžovačů a rolbařů. Nyní uvidíme, kde je sněhu málo – kam sníh nahrnout. Bude také jasné, kde je sněhu dostatek a tudíž tu již není nutné zasněžovat. Zkušenosti s touto technologií ze zahraničí ukazují, že je možné udržet rovnoměrnější vrstvu sněhu po celé sjezdovce, což je příjemné pro lyžaře. Zároveň to umožňuje zasněžovat optimálněji a efektivněji, což v důsledku znamená šetrnější hospodaření s vodou,“ dodává Hynek.

SkiResort ČERNÁ HORA – PEC bude tuto zimu využívat Snowsat v areálu v Peci pod Sněžkou. Přípravy na zavedení technologie tu probíhají už nyní. „Ještě než napadne sníh, naskenujeme povrch sjezdovek a tato data převedeme do digitální mapy. Do roleb musíme nainstalovat přijímače GPS signálu a v areálu pak základní stanici systému. Jakmile sjezdovky pokryje sníh a vjedou na ně rolby, změří Snowsat výšku sněhu tak, že porovná pozici rolby na sněhu s modelem sjezdovky bez sněhu. To vše s přesností na +/- 3 centimetry,“ vysvětluje Jan Kosek z českého zastoupení firmy Kässbohrer, která je výrobcem technologie Snowsat.

Technologie Snowsat se v zahraničí začala používat v roce 2010. Aktuálně ji využívá zhruba 30 lyžařských areálů po celém světě - obvykle jde o ty největší, nebo nejvyspělejší. Snowsat mají například ve finském Levi, kde se pořádal Světový pohár v alpském lyžování, v rakouském Hochkönigu, který je součástí Ski amade, francouzském Alpe d´Huez, nebo v Motolinu, jednom z největších snowparku v Evropě, který je součástí italského střediska Livigno.