Psal se 21. listopad 1903, když se v hostinci Ráj v Jablonci nad Jizerou sešli zástupci třech lyžařských klubů z Prahy, Jilemnice a Vysokého nad Jizerou, aby založili vůbec první národní lyžařský svaz na světě. Položili tak základní kámen Svazu českých lyžařů, ovšem stanovy spolku byly schváleny tehdejším Císařským a královským místodržitelstvím v Praze až o tři roky později s novým názvem Svaz lyžařů v Království českém. Právě v letošním roce si tak připomínáme nejen 100. výročí založení Československa, ale také 115 let existence organizovaného lyžování. Čeští lyžaři se v počátcích svazu stali průkopníky tohoto sportu nejen na našem území. „Byli také významnými iniciátory vzniku Mezinárodní lyžařské federace. „Právě z tohoto historického hlediska má Česká republika ve FIS doposud výsadní postavení, a ačkoliv nepatříme mezi ty tradiční alpské země, naše slovo vždy mělo a má na půdě Mezinárodní lyžařské federace velkou váhu,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka.Brzy po vzniku svazu se čeští lyžaři začali prosazovat také na prvních vrcholných mezinárodních závodech a zapisovat se do historie zlatým písmem jako vítězové a medailisté těch nejprestižnějších sportovních událostí světa. Reprezentanti Svazu lyžařů ČR, který sdružuje alpské lyžaře, akrobatické lyžaře, běžce na lyžích, sdruženáře, skokany na lyžích, snowboardisty, travní lyžaře a základní lyžaře, do dnešní doby vybojovali celkem 28 medailí na zimních olympijských hrách. „Můžeme být na naše závodníky po právu hrdí. V minulosti dokázali, že ačkoliv na našem území nevládnou zrovna ideální podmínky pro lyžování, díky talentu, píli a úsilí se směle dokáží měřit s tou nejužší světovou špičkou. Všichni pevně doufáme, že také další etapa Svazu lyžařů ČR bude protkána těmi nejcennějšími kovy,“ říká Sobotka. Aktuálně má Svaz lyžařů ČR přes 25 tisíc členů, své reprezentanty pravidelně posílá na vrcholné světové akce a každoročně pořádá stovky tuzemských závodů pro všechny věkové kategorie od malých dětí až po seniory. V rámci oslav 115. výročí založení svaz připravil pro členy a fanoušky řadu překvapení. „Velkou radost mám především z toho, že se nám povedlo digitalizovat rozsáhlý archiv historických lyžařských periodik Zimní sport a Lyžařství, které Svaz lyžařů ČR vydával od počátku 20. století,“ říká generální sekretář svazu Jakub Čeřovský.

Fanoušci si tak na oficiálním svazovém webu můžou elektronicky prolistovat časopisy od roku 1926 až po konec minulého století. „Myslím, že to je velmi zajímavý materiál nejen pro lyžařské nadšence a historiky. Máme k dispozici velkou většinu všech ročníků, některé výtisky především z těch samotných počátků vydávání se však v archivu nedochovaly, a tak se je snažíme doplnit. Byli bychom rádi, kdyby nám s tím fanoušci pomohli, pokud třeba na půdě najdou starší výtisky Zimního sportu z období 1911 až 1925,“ říká Čeřovský.

Už na konci října spatřila světlo světa také nová retro kolekce oficiálního svazového fanshopu, která je věnována osobnostem, jež se výrazným způsobem zapsaly do historie českého lyžování. „Při přípravě fanouškovského oblečení jsme se vrátili k tradici a počátkům svazu. Vycházeli jsme z reálných historických fotografií, které jsme graficky překreslili na trika. Výsledkem jsou zajímavá, možná až komiksová zpracování skvělých závodníků z různých historických období,“ říká generální sekretář svazu. „V kolekci fanoušci najdou jednoho ze zakladatelů svazu a známého propagátora lyžování Josefa Rösslera-Ořovského, tragicky zesnulého přeborníka v běhu na lyžích Bohumila Hanče nebo skokana Jiřího Rašku, jenž se postaral o vůbec první české zlato ze zimních olympijských her,“ dodává.