Česko: přírodní sníh ve všech horách, dobré podmínky pro zasněžování

Teploty se v horách budou do Vánoc držet pod nebo kolem bodem mrazu. K dvaceti dosud otevřeným skiareálům tak přibydou další a o svátcích by se mělo lyžovat ve všech významnějších centrech.


Výška sněhové pokrývky ke 13.12.

Všechny české hory jsou pokryty čerstvou vrstvou nového sněhu, nejčastěji do 40 cm. V současnosti je otevřeno 40 km sjezdovek, o víkendu se jejich počet znásobí.

Nejvíce otevřených sjezdovek v Krkonoších bude mít o víkendu Černá hora - Pec, kde spustí provoz na Javoru a Smrku (v pátek), na Černé hoře pak na Hofmankách a hlavní Černohorské sjezdovce (v sobotu). Ve Špindlu bude v omezeném provozu Svatý Petr (modrá sjezdovka s přejezdem na Hromovku) i vršek Medvědína. V Malé Úpě se o víkendu lyžuje jak na Pomezkách, tak U Kostela.

V Jeseníkách se bude lyžovat na 3 sjezdovkách na severním svahu Červenohorského sedla.

Na Šumavě zahájí sezónu železnorudský Špičák na jedné z hlavních sjezdovek (1,5 km). V omezeném provozu bude i Hochficht nebo Sternstein.

V Krušných horách bude nejvíce otevřených sjezdovek na Klínovci (Dámská, Pařezovka).


40 km otevřených sjezdovek, o víkendu se otevře mnoho dalších

V sobotu i neděli se teploty budou na celém území budou držet pod bodem mrazu

Alpy zasypané sněhem, brzy v plném provozu

Alpské země se dočkaly masivního přídělu sněhu, díky čemuž se dá očekávat provoz prakticky ve všech střediscích už od nadcházejícího víkendu. V Rakousku a Itálii bude otevřena zhruba polovina sjezdovek z jejich celkové délky.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 2 727 km sjezdovek, v Itálii 1 428 km, ve Švýcarsku 800 km a ve Francii 779 km.

Z Zell am See hlásí reportér škubánek sněžení a intenzivní zasněžování přírodním i technickým sněhem

Tipy reportérů

Říčky v Orlických horách

V úterý proběhlo zahájení sezóny, otevřena je červená sjezdovka, která je kompletně vysněžená. Černá je pokryta vrstvou přírodního sněhu, modrá se zasněžuje. Sníh je skvěle upraven, otevřeno je i zázemí s restaurací, půjčovnou a servisem. Zalidněnost zatím nízká.

O prvním lyžování ve středu v Říčkách podal zprávu reportér M.art.in


Tip: levné lyžování a hudební doprovod přímo na sjezdovce

Nová trať s možností až 3 km nepřerušovaného sjezdu a nová restaurace jsou největší lákadla Dolní Moravy pro tento rok. Sezóna začne slavnostním openingem v sobotu 15.12. Lyžovat se bude určitě na Sněžníku B, možná i na dalších zasněžených tratích, a to za doprovodu živé hudby. K dispozici bude také testcentrum skitouringových lyží.

Tento víkend se lyžuje za stovku, dále můžete využít akci skipas 1+1 zdarma.