Nově postavená čtyřsedačka nahradila původní kotvový vlek Tanvaldský Špičák II mezi sjezdovkami Kostelní a Slalomák, který hlavně po otevření nové sjezdovky před pár lety již nesplňoval nároky lyžařů na pohodlnou a rychlou přepravu na svah. Mnozí se s touto lanovkou již možná setkali, protože pochází z rakouského Obertauernu, kde přepravovala návštěvníky mezi lety 1991 až 2017 jako lanovka Seekarspitzbahn, než byla nahrazena osmisedačkou s bublinami, rovněž od firmy Leitner. V roce 2004 navíc čtyřsedačka prošla větší modernizací, při níž dostala mj. zcela nové a pohodlnější sedačky s koženým čalouněním.

Před znovupostavením na Tanvaldském Špičáku prošla technologie lanovky kompletní repasí. Délka trasy dosahuje 911 m při převýšení 220 metrů, celkem 69 sedaček zajistí přepravní kapacitu 2 200 osob za hodinu. Na trase je rozmístěno celkem 10 podpěr. Pohon je umístěn v horní stanici, hydraulické napínání se nachází naopak v dolní stanici. Vpravo od dolní stanice bylo situováno rovněž depo pro všechny sedačky.

Výstavba na Tanvaldském Špičáku byla zahájena demontáží původního vleku na konci května a završena uskutečněním zátěžových zkoušek na konci listopadu. S usazením třech podpěr pomáhal poslední červencový den vrtulník. Celková hodnota investice dosáhla čtyřiceti milionů korun a nebyly na ni použity žádné dotační prostředky. Přepravní kapacita celého areálu se dvěma lanovkami, pěti lyžařskými vleky a 8,2 kilometry sjezdovek vzroste na 7 260 osob/hod, do dvou let by měla na Tanvaldském Špičáku II přibýt také nová budova s půjčovnou lyží, bufetem nebo zázemím pro lyžařskou školu.

Díky mrazivému počasí posledních dnů se lyžařskému areálu podařilo na sjezdovky nasněžit 40 až 60 centimetrů technického sněhu, který zčásti doplnil sníh přírodní. Zimní sezóna na Tanvaldském Špičáku byla zahájena již minulý víkend, kdy byla v provozu čtyřsedačka Tanvaldský Špičák I, nyní se nabídka střediska značně rozšíří.