Články o lyžování na SNOW.cz - SNOW.cz

Lanovky se záchrannými kabinami v Ötztalu

V rakouském údolí Ötztal najdeme hned dvě osmimístné kabinkové lanovky, které mají z důvodu pod trasou nepřístupního terénu evakuaci řešenou pomoci unikátního systému se záchrannými kabinami.

Lanovka Gaislachkoglbahn 3S v Söldenu slaví 15 let

Již téměř 15 let jsou v provozu nové lanovky na Gaislachkogel v Söldenu. Zatímco první úsek tvoří standardní 8místná kabinka, na druhém a z hlediska terénu náročnějším úseku byla postavena lanovka systému 3S.

Nová šestisedačka na Bílé slavnostně otevřena

V sobotu 16. prosince byla slavnostně otevřena nová šestisedačka na Bílé v Beskydech nahrazující původní neodpojitelnou čtyřsedačku, nechybělo ani symbolické přestřižení pásky a bohatý program pro návštěvníky. První lyžaře svezla nová lanovka nicméně již v úterý 12. prosince.

Podpěry na Bílé smontovány vrtulníkem

Ve dnech 8 až 10. října byly vrtulníkem smontovány traťové podpěry nové šestisedačky na Bílé.

Lanovky v Andoře

Andorra ležící v Pyrenejích na pomezí Francie a Španělska je malá země žijící téměř výhradně z turistického ruchu a bezcelního prodeje spotřebního zboží.

Ski park Gruň má lanovku již 10 let

V nadcházející sezóně uplyne již 10 let, kdy se na sedačkové lanovce můžeme svézt také v menším beskydském areálu Ski park Gruň.

Výstavba šestisedačky na Bílé pokračuje

Na Bílé v Beskydech pokračuje výstavba vyhřívané šestisedačky Doppelmayr s bublinou.

10 let unikátní lanovky v Telnici

V letošním roce oslavila své desetileté výročí unikátní lanovka v největším lyžařském areálu východní části Krušných hor – Telnice. Jedná se o celosvětově velmi málo rozšířenou odpojitelnou dvousedačkovou lanovku.

Desetileté výročí skiareálu Plešivec

Lyžařský areál Plešivec se třemi lanovkami, který byl bezesporu největší českou novinkou roku 2013, oslaví v nadcházející sezóně desetileté výročí provozu.

Dvacet let lanovek v Černém Dole

V roce 2003 se tehdy ještě nepříliš známé krkonošské lyžařské středisko Černý Důl dočkalo své první lanovky, pokud tedy nepočítáme nákladní lanovku, která přepravuje vápenec do Kunčic nad Labem.

Padesát let kyvadlové lanovky Blatten–Belalp

V roce 2022 oslavila své významné padesátileté výročí kyvadlovka lanovka v méně navštěvovaném, avšak o to krásnějším menším švýcarském středisku Belalp v Bernských Alpách kantonu Wallis.

Lagdei - Lago Santo: historická jednosedačka v národním parku

V celé Itálii najdeme již jen posledních 9 provozních jednosedačkových lanovek – jedna z nich se nachází v Apeninách v národním parku Parco Nazionale dell'Appennino Tosco-Emiliano a vede z Lagdei k horskému jezeru Lago Santo.

Vyhřívaná šestisedačka na Bílé v Beskydech

V letošním roce by měly na českých horách vyrůst dvě nové lanovky. Jednou z nich bude odpojitelná šestisedačka na Bílé v Beskydech, která nahradí stávající neodpojitelnou čtyřsedačku a nabídne návštěvníkům veškeré prvky komfortu dnešní doby – bubliny a sedáky s koženými potahy s vysokou opěrkou a vyhříváním.

Kabinky s „vajíčky“ v Serre Chevalier

Po nahrazení pulzační lanovky Televillage v Alpe d´Huez v loňském roce se ve Francii nachází již jen poslední tři legendární kabinkové lanovky se čtyřmístnými kabinkami ve tvaru vajíčka. A dvě z nich najdeme právě v Serre Chevalier – Aravet a Fréjus, třetí najdeme v Les Deux Alpes (Oeufs Blanc).

Nová kabinková lanovka Söllereckbahn v Oberstdorfu

V roce 2020 nahradila v německém Oberstdorfu původní 6kabinku Söllereckbahn nová 10místná kabinková lanovka v optimalizované trase.

Nová lanovka na Červenohorském sedle v plném provozu

Bezesporu největší investicí let 2021 a 2022 do lanové dopravy na českých horách byla odpojitelná čtyřsedačka s bublinou na Červenohorském sedle.

15 let skiareálu Racibor

Právě teď slaví své 15leté výročí poněkud méně známý SKI Park Racibor v pohoří Oravská Magura na Slovensku, který lze tak trochu označit jako tajný lyžařský tip.

Nová kabinková lanovka v Jasné otevřena

V sobotu 3. prosince byla ve 12:30 slavnostně otevřena nová 15místná kabinková lanovka Doppelmayr na trase Biela Púť - Priehyba, v pořadí již pátá kabinková lanovka v Jasné.

Poslední kabinkové lanovky Giovanola ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku bylo postaveno celkem téměř 40 legendárních kabinkových lanovek od firmy Giovanola (dvou- a čtyřmístných). Po nedávném zrušení, resp. nahrazení lanovek Isenau v Les Diablerets a Maschgenkamm na Flumserbergu zbývají v provozu již jen poslední tři. Ani ty už ale nebudou jezdit dlouho.

Metro zdarma pro lyžaře: U-Bahn v rakouském Serfaus

Jedinečná podzemní lanovka na vzduchovém polštáři v rakouském Serfausu prošla po více než 30 letech provozu kompletní přestavbou.

Komerční tipy