Pokud se dnes bavíme o strategii výběru lyží a hledáme její optimální algoritmus, vidíme, že se rizika výběru přesouvají zejména do oblasti odhadu sama sebe. Nejtěžší na výběru vhodné lyže je prostá definice, na co lyži vlastně chci. Pokud už to víme, nespleteme se, jen sáhneme do patřičného regálu. I s náhodně vybranými modely se pak budeme pohybovat už jen v úzkých mantinelech specifických odlišností, které více než racio zachytí spíše pocity. Obdobně dlouhé lyže z totožných kategorií napříč značkami nebudou stejné, budou ale, podobně jako ženy definované určitými parametry vkusu, všechny pokaždé jinak krásné. A dokonce, pokud se vám na první pohled nebudou zdát, i tak můžete zanedlouho upadnout do hluboké zamilovanosti.

Naznačeným přístupem se snažíme pojímat i naše testování a následné recenze lyží. Použijeme racio, až kam to jde: tím určíme oblast rozumových parametrů jako typ oblouku, povrchu nebo jezdce. A následně se snažíme sdělit i trošku nesdělitelného, pocity, které každá lyže vyzařuje ze své osobnosti. Test lyží je vlastně celkem sexy seznamka, kde poznáme modely krásné pro oči, přitom jim ale nakoukneme hluboko do duše.

Snad vám naše snaha bude k čemu. Při výběru tedy primárně řešte sama sebe = kategorii lyže a následně délku. Značka pak rozhoduje spíš v srdci – oprávněně to může být pro někoho důležitější než projev lyže na kopci. A pokud vás bude lyže přeci jen zlobit, bude to velmi pravděpodobně tím – a zase tu máme příměr se ženami – že bude prostě jen špatně naladěná, resp. nabroušená.

Tak úspěšný výběr!
SNOWtest 2018 – základní fakta

  • Heiligenblut, Rakousko, 1.–7. 4. 2018
  • 17 testérů od expertů po rekreačně-sportovní lyžaře
  • Recenze sepisují redaktoři SNOW na základě souhrnných výsledků sebraných od jednotlivých testérů. Na každou lyži se postavilo minimálně 12 testérů.

Tuning lyže – alfa a omega

Jako každý rok musíme zopakovat: první, co vyžadujte u kterékoli lyže, je profesionální servis. Nemusíte sami nutně ovládat odborné finesy a termíny jako odklon, úhel hrany, podbrus, grot… V dobrém servisu vám poradí a konkrétní lyži připraví přímo pro vás na míru podle vašich požadavků a specifik lyže.

Na SNOWtestu pravidelně vyžadujeme profesionální a pokud možno jednotnou úpravu hran testovaných lyží, i když respektujeme přípravu od distributorů či zástupců značky. Čas od času se stane, že některá je nepoddajná a přehnaně agresivní – vždy za to mohly špatně připravené hrany.

Všechny lyže byly formátovány na moderním automatu Montana v Montana Sportu na pražském Barrandově.


Test 45 modelů lyží 2018/19 najdete na SNOW.cz/testy!
Takto označené lyže si můžete vypůjčit na den zdarma v Harfasportu. Detaily na www.snow.cz/harfasport.

Test v Heiligenblutu

Heiligenblut je malé, ale vysokohorské středisko, kde se do každého pohledu snaží vpašovat nejvyšší hora Rakouska, Grossglockner. Středně náročný lyžařský areále je rozložen na velké ploše jižně orientovaných a na testování tak akorát skloněných svahů Schareck a Hochfleiss. Perličkou je spojení mezi lyžařskou lokalitou pod Schareckem a Hochfleissem, které zajišťuje unikátní tunelová lanovka. S testováním jsme objeli všechny sjezdovky podle aktuálních podmínek, obvykle jsme začínali dole a s odměkem se posouvali výše.

A jeden tip: V horní části areálu pod vrchem Vielbühel leží přímo na modré sjezdovce hotel Wallackhaus. Ve 2 307 m n. m. tam můžete v klidu a komfortu trávit svoji lyžařskou dovolenou. S jistotou tak budete na čerstvém manšestru vždy první.

Popis střediska Heiligenblut, sníh a počasí, reporty či ceny, kde se konal test lyží 2018/19, najdete v atlasu středisek!Nově je online také Supertest 2018–19 - největší německý test lyží!