Lyžování je podle statistik nejrizikovějším zimním sportem, kdy každý třetí úraz je vážný, na snowboardu dokonce každý druhý. Nejzávažnější případy zranění vznikají srážkou s jiným lyžařem, za kterou ve většině případů může nepřiměřená rychlost. Řadě nehod se také dá vyhnout dodržováním 10 základních pravidel FIS a především používáním ochranných pomůcek, jako je helma a chránič páteře.

Zejména u dětí je nezbytné, aby na svah vždy vyrazily s helmou a v ideálním případě i s páteřákem. To samé platí i pro dospělé. Zatímco rodiče jsou v tomto ohledu zodpovědní a v zahraničí nepotkáme dítě bez helmy, sami příkladem nejdou a zbytečně hazardují. Podle aktuálního průzkumu ERV Evropské helmu vždy nasadí jen 7 z 10 Čechů. 17 % ji nenosí nikdy a 1 z 10 pak helmu používá jen občas, a to zejména v zahraničí.

S páteřáky je situace ale dost vážnější. Vždy ho používá jen každé čtvrté dítě a mezi dospělými pouze jeden z deseti. Vůbec ho přitom nenosí 75 % dospělých Čechů. Právě poranění hlavy, páteře, a to nejen obratlů, ale také míchy, patří spolu se zlomeninami končetin a zhmožděninami mezi častá zranění, někdy i s velmi vážnými následky.

Mimo helmu a páteřák je také důležité dbát na stav vybavení a fyzickou přípravu. Nesprávně seřízené lyže jsou totiž příčinou každé šesté nehody. Obzvláště před první jízdou je pak důležitá alespoň lehká rozcvička, na kterou ale zapomíná celých 59 % lyžařů. Horská služba dále apeluje na rodiče, aby své děti oblékali do výrazných barev nebo vybavili reflexními prvky, díky kterým jsou na sjezdovce více viditelné pro ostatní lyžaře.

Nepodceňujte cestovní pojištění

Pokud vyrážíte na hory do zahraničí, je nutné si uvědomit, že v místních střediscích je většina klinik soukromá, a nelze v nich tedy uplatnit EHIC kartu. Oproti tomu cestovní pojištění pokryje veškerá ošetření, transporty, spoluúčasti či repatriaci. Při jeho výběru je nejdůležitější klást důraz na to, aby obsahovalo kvalitní asistenční službu. Nezbytným parametrem je také pojištění odpovědnosti, které vás ochrání v případě, že na svahu srazíte jiného lyžaře.